Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Güven duygusu bir kere kaybedilir ve sonrası hep şüphedir

Yayınlanma:

|

 • Türk mali piyasaları dün oldukça zor bir günü geride bıraktı. Gün içerisinde off-shore TL faiz oranının gerilemesi (Londra’da TL faizin normalleşmesi) USDTRY kuru üzerinde büyük bir baskı kurdu.
 • Azalan güven duygusu, artan piyasa tansiyonu haliyle ciddi bir kırılganlığı da beraberinde getiriyor.  Haliyle, Londra piyasalarında %1,400 seviyesini gören TL faizin %20 seviyesine gerilemesi ile – TL likidite artıkça – beraberinde döviz talebi de artıyor ve kur yukarıya gidiyor.
 • Dün gün içerisinde, 8,45 seviyesine kadar yükselen USDTRY kuru, 8,58 seviyesindeki tarihi zirvesinin kıyısına kadar gelmiş oldu. Hem de, TCMB’nin koruma kalkanının (fainin) %19 olduğu bi dönemde!
 • TL’nin değer kaybı, alternatif piyasalar üzerinde de baskı kurdu. Bu kapsamda BİST100 Bankacılık endeksi %1 daha düşerek son 8 günde kaybını %21 seviyesine taşırken, yabancı indinde Türkiye risk primi 5 yıllık CDS ise 480 baz puana yükseldi!
 • Dün havanın daha da ‘bozması’ ardından sessizliğini ‘bozan’ ve Banka Genel Kurulu’nda konuşan Başkanı Kavcıoğlu, paniği bir nebze de olsa dindirmeye çalıştı. Konuşmasında enflasyon görünümünde kayda değer bir iyileşme olana kadar mevcut sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğinin altı çizilirken, TÜFE’nin üzerinde bir politika faizi izleneceği de vurgulandı.
 • Sıkı para politikası ve reel getirden söz eden yeni Başkanın açıklamalarının, Ağbal’ın açıklamaları ile aynı paralelde olması, piyasaların kafasını daha da karıştırsa da, bir nebze de olsun kur üzerindeki baskıyı alarak USDTRY’yi 8,25 seviyesine kadar itti; ama gün kapanışı 8,35 seviyelerinden oldu. İnanılmaz bir oynalık! Nasıl önümüzü göreceğiz? (bakınız grafik)
 • Lakin, yatırımcı güveninin kaybolduğu ve bu tip ‘ağrı kesicilerin’ etkisinin uzun soluklu olmadığını artık çok iyi biliniyor. TCMB’nin kaybolan güveni yeniden tesis etmesi için en azından 15 Nisan olağan PPK toplantısının sonucunun beklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun sonucu olarak da kısa vadede piyasada var olan volatilitesinin devamı olası görünüyor.
 • Elbette, kur üzerinde yukarı yönlü baskıda içsel nedenler büyük bir rol oynasa da, ABD 10 yıllık tahvil faizinin %1,80’e dayanarak 14 ayın, beraberinde dolar endeksinin de (DXY) 4 ayın yeni zirvesi olan 93,4’e yükselmesi, yani kısaca doların dışarıda da değer kazanması, etkili oldu.
 • Doların küresel bazda değer kazanması ile kıymetli madenler de yılın en düşük seviyesine geriledi. Altında taşıdığımız 1,695 ve 1,745 seviyelerinden iki kademe uzun pozisyonumuz dün 1,695 seviyesinde zarar kes ile kapanmış oldu. Gümüş pozisyonlarımızı ise korumaya devam ediyoruz (bakınız grafik).
 • ABD’de 1,9 trilyon dolar teşvik paketi ardından 3-4 trilyon dolar büyüklüğünde yeni bir altyapı teşvik paketi üzerinde konuşulması, tahvil faizlerini yukarıya itmeye devam ediyor. Kısa vade, ABD faizlerinde sakinleme olmadan, büyük bir beklenti içinde değiliz (bakınız grafik).
 • Türkiye’de dün açıklanan yeni vaka sayısı 37,303 ile bugüne kadar açıklanan en yüksek rakam oldu. Breziya’da ise can kayıpları korkutucu seviyelere yükseldi.
 • Yatırım Bankası Goldman Sachs, Türkiye ile ilgili büyüme tahminini %5,5’ten %3,5’e güncellerken, ABD ve Çin önderliğinde, IMF, 2021 yılı dünya büyüme tahminini yukarı yönde revize etmeye hazırlandığını okuyoruz.
 • Yılın ilk çeyreğinin son iş günü. Kazanda pek çok kepçe bugün farklı yönde dönebilir; piyasalarda dalga boyu da artabilir. Asya’da kırmızıların hakim olduğu bir güne başlıyoruz. ABD borsalarında ise yatay bir seyir hakim.
 • Veri takviminde içeride ekonomik güven endeksi ve dış ticaret verileri, dışarıda ise Almanya işsizlik, Euro Bölgesi TÜFE, ABD özel sektör istihdamı ön plana çıkıyor. Piyasalarda ise, hedge fon Archegos’un yarattığı tahribatın boyutu konuşuluyor!

Ø  USDTRY

Meşhur grafiğimizi bir kez daha güncellemek zorunda kaldık. Grafiğin teması, bir önceki zirveler her geçildiğinde “inciniyoruz” üzerine kurulu.

161716566424eb98e6b793f3ec9cf165e99d5c4774_1_1200.jpg

Ø  ABD 10 yıllık faiz ve DXY

ABD dolarının piyasa faizi %1,80 seviyesine dün dayanması ile, paranın kendisi de rahat durmadı. Dolar endeksi DXY, 93,4 seviyesi ile son 4 ayın zirvesine yükselirken, 14 ayın zirvesinde olan ABD 10 yıllıkların %1,97 seviyesinden önce durmayacağını düşünüyoruz.

161716566418d23cd9d3fad5c55038fd5a104666b9_2_1200.jpg

Ø  EURUSD

DXY ve 10 yıllıkların değer kazanması ile EUR/USD paritesi de beklediğimiz üzere yönüne aşağıya çevirerek 1,16’lı seviyelerin diplerine doğru yolculuğa çıktı. Dün 1,1750 seviyesinden EUR kısa pozisyon açtık. Kar al seviyemiz 1,1620 ; zarar kes seviyemiz 1,1790.

16171656651f3cd470daac771b942dc8bf8c20b36f_3_1200.jpg

Ø  XAGUSD

Dolar fırtınasına yenik düşen kıymetli madenler… Artan ABD tahvil faizleri, getirisi olmayan kıymetli madenler üzerinde baskı kurarken, haliyle elde tutma maliyetinin de artırıyor. Bu bağlamda, ABD faizleri sakinlemeden, kıymeti madenlerin de yüzü gülmeyecek. Gümüş pozisyonlarımız korumaya devam ediyoruz. Kısa vadede, 23,50 – 24 bandında dikkat etmek gerekiyor. Gümüşün de aşırı satım bölgesine geldiğini de göz ardı etmiyoruz.

16171656652c192eb49b626f07a900c4f99ad5e8ec_4_1200.jpg

İKTİSATBANK – Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

TCMB ‘katlı’ kur sistemine geçti!

Yayınlanma:

|

Yazan:

TCMB, ticari hayatta da liralaşma stratejisini desteklemek adına, hafta başında işaret ettiğimiz üzere ‘katlı’ kur sistemine geçti.

Yurtdışı kaynaklı dövizlerin (hem ihracat hem de turizm gelirleri) TL’ye dönüşümünü destekleme kararı verildi. Yurtdışı kaynaklı dövizlerin TCMB’ye satışı sırasında, taahhüt karşılığında TL’ye çevrilen tutarın %2’si kadar döviz dönüş desteği verilecek. Öte yandan, firmalar yurda getirdikleri dış kaynaklı dövizlerin en az %40’ni TCMB’ye sattıktan sonra (en az ifadesinden %100’e kadar da satabileceklerini anlıyoruz) dövizin kalan kısmını kur korumalı dönüşüm hesabına değerlendirilebilecek, TL’ye çevrilen tutarın tutarın %2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek. %2 döviz dönüşüm desteğini de bir miktar netleştirmek gerekirse, örneğin TCMB’nin o gün için açıkladığı resmî döviz kuru 18,80 ile, bu destek vesilesi ile ihracatçının döviz satış kuru ~19,18 olacak.

Katlı Kur Nedir?

(Multiple exchange rate) Çeşitli mal ile hizmet ithal ve ihracı ya da sermaye hareketlerinde uygulanan döviz kuru­nun, bir dış ticaret politikası aracı ola­rak farklı düzeylerde uygulanmasına “katlı kur sistemi” denir. Kur farklılaş­tırmasını gerçekleştiren piyasa güçleri değil, dış ticaret politikasını yürütme yetkisini elde tutan kamu otoritesidir. Türkiye’de 1950 ile 1981 arasındaki bazı yıllarda katlı kur uygulamasına başvurulmuştur.

Resim

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

KKM’DE 48 MİLYAR LİRALIK ŞOK DÜŞÜŞ

Yayınlanma:

|

BDDK verilerine göre bir yılını tamamlayan KKM hesaplarda yılın son haftasında şok düşüş yaşandı.  23 Aralık’ta Kur Korumalı Mevduat-KKM hesaplarda 1 trilyon 463 milyar TL tutarında mevduat varken 30 Aralık tarihinde 1 trilyon 415 milyar TL olarak açıklandı. Yılın son haftasında KKM hesaplarda bu veriler ile 48 milyar TL ( yabancı para karşılığı 2,8 milyar USD ) düşüş yaşanırken KKM hesaplarda bugüne kadar en yüksek haftalık düşüş de yaşandı.

KKM’den çıkan vatandaş döviz almadı

23 Aralık tarihinde Gerçek Kişilerdeki Yabancı Para Mevduat 136,5 milyar USD 30 Aralık’ta ufak bir gerileme ile 136,2 milyar USD’ye gerilemesine rağmen KKM’den çıkan Vatandaşın Döviz almadığının da göstergesi oldu. KKM hesapların açılabilme süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati Kasım ayındaki bütçe sunumunda KKM hesaplarına Hazineden 91,6 milyar TL destek ödemesi yapıldığını açıklamıştı. TCMB’nin desteği ise henüz net olarak bilinmiyor.

KKM hesaplar millete maliyetine değdi mi?

2022’de YP/TL kurun bastırılmasında ana unsur hiç kuşkusuz  78 milyar USD karşılığına denk gelen 1,4 trilyon TL’nin biriktiği KKM Hesaplar oldu. KKM hesapların bankalara Hazine ve Merkez Bankasından kaynak transferi olduğu düşünüldüğünde bu hesapların sadece Kamu Bankalarında olması gerektiği görüşümü halen koruyorum. Hatta tüm KKM hesaplar Kamu Bankalarına devir edilmeli! Hazine ve Merkez Bankası’ndan milyarlarca lira para transferi yapılan ve bankaların tarihi kar rekorunu yakalamasının en önemli aracı haline gelen KKM’ler bu nedenle baştan beri sadece Kamu Bankalarında olmalıydı. Hazinenin dolayısı ile merkezi bütçe aracılığı ile vergilerimizin milyarlarca lirasını yiyip bitiren KKM’ler aracılığı ile bankalara aktarılmasına değip değmediği konusundaki kuşkularımı ve ürünün yanlış olduğu düşüncemi de halen koruyorum. En azından KKM sadece döviz hesaplarını kapsamalı; TL mevduattan dönüş olmamalıydı. Bu hesapların vergiden muaf olmasındaki istisna kaybını da düşündüğümüzde millete ciddi yük olduğu kesin! KKM hesaplara ekonomistlerin niçin karşı çıktığını daha önce detaylı yazmıştım. Kısaca, bankalara ve parası olana aktardığımız milyarlarca lira; katlandığımız maliyet ile aldığımız sonuç; ödediğimiz fatura ile orantılı mı, tartışılır!

Ticari Mevduat ne durumda

23 Aralık’ta bankalardaki Toplam Mevduat 8 trilyon 787 milyon TL iken, 8 trilyon 865 milyar TL’ye yükseldi. Toplam Mevduatın USD bazlı Yabancı Para Mevduat ise 221,4 milyar USD’den 218,7 milyar USD’ye düşerek 2,7 milyar USD gerilediği görüldü. Yabancı Paradaki asıl düşüşün Ticari hesaplardan kaynaklandığı da ortaya çıktı. Zira, 23 Aralık’ta  79,7 milyar USD olan Ticari Yabancı Para Mevduatın 30 Aralık’ta 2,1 milyar USD düşerek 77,6 milyar USD’ye düştüğü görüldü. Ticari Mevduat düşüşünde bankaların Ticari kredilerde sert fren yapmasının da etkisi olduğu tahmin ediliyor. Ticari Mevduat Yabancı para düşmesi sonucu; Merkez Bankası’nın bankalara “50 bin USD ile 10 milyon TL ve üzeri para çıkışlarında belge isteyin” uyarısının da boşa olmadığı ortaya çıkmış oldu.

Para nereye gider?

Bu durumda geriye KKM’den çıkan paranın nereye gideceği sorgulanırken döviz dışında en büyük alternatifin Gayrimenkul, Altın, Gümüş ve Borsa olması beklentilerini artırdı. Dövizin yukarı yönlü hafif hareketlenmeye başlaması ve olası KKM’den dönen paraların dövize yönelmesi ise ekonomi kurmayların hiç istemediği bir durum. Bu nedenle önümüzdeki dönemde Borsanın cazip hale getirilmesi için Emekli ve Varlık Fonları dahil daha aktif kullanılması beklenmekte. Erken seçin söylentilerinin arttığı haftada KKM çıkışlarının seyri önemli hale gelirken piyasalardaki etkilerini de görmüş olacağız.  Diğer taraftan, 11 Kasım’da bankalardaki Döviz mevduat karşılığı 239 milyar USD idi; 30 Aralıkta 218 milyar USD’ye geriledi. 50 günde 21 milyar USD’lik bir gerileme söz konusu. Bu paranın nereye gittiği ile ilgili ise henüz resmi bir açıklama yok. Büyük sorulardan biri de bu: Bu para nereye gitti?

Erol TAŞDELEN – Ekonomist    www.bankavitrini.com

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

SPK’dan Kaldıraçlı döviz işlemi yaptıran 59 siteye erişimi engelledi

Yayınlanma:

|

Yazan:

SPK 59 site hakkında hukuki işlem yapılmasına karar verildi. Bültende, şu ifadeler yer alıyor: “Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen ve aşağıda adresleri verilen internet sitelerine erişimin engellenmesi için Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99’uncu maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir.”

Söz konusu siteler şu şekilde :

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.