Connect with us

BANKA HABERLERİ

BANKALARDA, ‘İHRACATIN YOKSA KREDİ DE YOK’ DÖNEMİ BAŞLADI

Yayınlanma:

|

Ticari Krediler ile ilgili Merkez Bankası ( MB ) 20.08.2022 – Cumartesi günü Resmi Gazete’nin 31929 sayısında yayınladığı 2022/23 nolu Tebliğ ile banka kredi faiz oranları etkileyecek teminat değişikliğe gitti ve bankalara bu yönde yeni teminat yükümlülükleri getirdi. Tebliğ’in ne anlama geldiğini ve piyasadaki karşılığının ne olacağını daha önce yazmıştık.   Tebliğe göre;

“Tebliğ yayımı tarihinden itibaren 2022 yıl sonuna kadar kullandırılacak ticari nitelikteki kredilerde Merkez Bankası tarafından yayımlanan yıllık bileşik referans oranın

  • 1,4 katı üzerinde yıllık bileşik faiz oranıyla kullandırılacak kredi tutarının yüzde 20’si
  • 1,8 katı üzerinde yıllık bileşik faiz oranıyla kullandırılacak kredi tutarının yüzde 90’ı nispetinde menkul kıymet tesis edilmesine karar verilmiştir” şeklinde düzenleme yaptı.

Pratikte bunun anlamı Ticari Kredi faiz oranları % 22,85-29,38 arasında yoğunlaşacağı anlamına geliyor. Kamu Bankaları komisyon dahil %21-22 arasında fiyatlama yaptığını belirtmek gerekir.

Merkez Banaksının Uygulamada faizlerin %50’lere dayandığı düşünüldüğünde faiz oranlarının %29 altına inmesine firmalar sevindirdi. Fakat bazı bankaları yasal olmayacak şekilde yüksek faiz uyguladığına yönelik şikayetler gelmeye başladı. Bu bankaların şubelerine TCMB’nin 10/2/2020 tarihli ve 31035 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan halen geçerli olan Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in tekrar hatırlatmak isterim . Yok öyle keyfi komisyonlar biline. BDDK murakıpları bu hafta kullandırılan Ticari Kredilerde komisyon oranlarını incelesin lütfen. Tabi düzenleme eski kredileri kapsamadığı için bankaların kullandırdığı yüksek faizli krediler aynen devam ediyor. Bankalar da firmaları “bu kredileri kapatırsanız yeni kredi veremeyiz” şeklinde tehdit etmeye başladı.

Kredilerde %10 büyüme ciddi fren olacak

Merkez Bankası düzenlemesinde “30 Aralık 2022 tarihi itibarıyla 29 Temmuz 2022 tarihine göre yüzde 10 kredi büyüme oranını aşan kredi tutarı kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca tesis edilmesi” cümlesi bankalar için ciddi fren göreceğe benziyor. Zira; Temmuz sonunda bankaların toplam Nakdi Kredileri 6 trilyon 494 milyar TL idi. %10’u yuvarlak 650 milyar TL yapar. 23 Ağustos itibarıyla Nakdi Krediler 6 trilyon 598 milyar TL seviyesine geldi. Başka bir ifade ile Merkez Bankasının baz aldığı sürenin ilk üç haftasında Nakdi Krediler 104 milyar TL büyüdü. Bu hızla gider ise %10 sınır bankalar için ciddi fren olacağı için firmaların bunu düşünerek ek kredi talebi yaratmasını da sağlayacak, kısa sürede kredi hızının devam etmesi muhtemel.

İhracatı olmayana kredi çok zor

Merkez Bankasının ilk haftasında bankalar da nasıl davranacağı yönünde zorlandılar ve haftanın ilk 2-3 günü bekleme ile geçti. Krediler bıçak gibi kesildi. Son iki günü bir kıpırdanma yaşandı ama bu sefer de kredi veren bankalar firmalardan “İhracat Taahhüdü” istedi. Kısaca, ihracatınız yok ise kredi de yok dediler. Genelde banka kaynaklı kredilerde daha çok Döviz Krediler için talep edilen İhracat Taahhütlü krediler yoğun bir şekilde TL Krediler için de istenmeye başlandı. Hayırlı olsun!

İhracat  taahhütlü kredilerde nelere dikkat etmeli ?

İhracatçı firmalar krediye ulaşmada ihracat taahhüdü vererek sorunu çözmeye çalıştı fakat firmalara bu konuda açıklamaların yeterli yapılmadığını gördüm. Zira, firma örneğin bir ay vadeli bir milyon dolar karşılığı ihracat için 18 milyon TL spot kredi kullandığını var sayalım. Bir ay sonra faizi ile birlikte krediyi kapatacakları gibi ana paranın faizi ile birlikte ihracat taahhüdü de başlamış oluyor. İkici ay aynı krediyi tekrar bir ay kullandığında bir taahhüt daha oluşuyor. Var sayalım 6 ay boyunca aylık spot krediler kullandınız. Kullanılan kredi 18 milyon TL ama bunu 6 katı faizi ile birlikte karşılığı kadar ihracat yapmak zorundasınız. Saçmalık da burada zaten. “Bir yıl vadeli spot kredi kullanayım; yıllık 1 defa taahhüdüm oluşsun” diye düşünen firmalara kötü haber; şu an piyasada bir yıl vadeli spot kredi fiyatlama yapan banka yok maalesef.  Nereden tutsanız elinizde kalıyor. “Faizler düştü” diye sevinen firmalar bu sefer de kredilere ulaşmakta zorlanıyor, faiz düşse ne yazar.

Rotatif / BCH Krediler için de ihracat taahhüdü isteniyor

Faiz oranı kısmen düşük olan Spot kredi kullanamayan firmalar; faiz oranlarının yüksek olmasına ve her zaman faiz oranı bankanın inisiyatifinde olan Rotatif / BCH kredi kullanan firmalardan da “İhracat Taahhüdü” istenmeye başlandı. Aslında kısa vadeli Rotatif  / BCH krediler için ihracat taahhüdü talebi sık uygulanan bir yöntem değil. Bankalar bu durumu “yeni karşılıklar” ile açıklamaya çalışıyor. Zira, İhracat Taahhütlü kredilerde daha az karşılık yatıracaklar.  Firma açısından kolay yerine getirilecek bir taahhüt de değil.  Burada firmaların ( aslında bankaların ) dikkat etmesi gereken kullanılan kredinin bir yılda tamamen kapanmaması; zira kullandırılan kredi kapandığında o kredi için ihracat taahhüdü kredinin en yüksek seviyesine ulaştığı kredi tutarına kadar oluşuyor. Var sayalım bir hafta sonra krediniz kapandı yeni kredi kullanacaksınız tekrar yeni taahhüt doğacak. O nedenle eski kredi üzerinden ( aynı referans no’dan) yeni kredi kullanmak defalarca ihracat taahhüdü oluşmasını da engelleyecek; yoksa farkında olmadan kullanılan her krediler için farklı kredi referansı oluşması halinde kat ve kat ihracat taahhüdü altına girmiş olursunuz. Banka sistemini firma bilemeyeceğine göre bu konuya bankaların çok dikkat etmesi gerekir yoksa ilerde ihracat taahhüdünü kapatamayan firma listesi uzayacağı gibi firmaların yeni kredi kullanmak istemelerinde zorluk yaşamasına neden olur. Kısaca; Merkez Bankasının düzenlemesinden sonra ihracatı olmayan firmaların krediye ulaşması çok zor hale geldi.

Erol TAŞDELEN – Ekonomist    www.bankavitrini.com

 

 

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bankalar 8 ayda 351 milyar TL net kar yaptı

Yayınlanma:

|

Yazan:

2022 sonunu 14,3 trilyon TL Aktif büyüklük ile kapatan sektör 2023 ilk sekiz ayında %42 büyüme ile 20,3 trilyon TL bilanço büyüklüğüne ulaştı. Sektör Kredilerde %38 büyüyerek 2022 sonundaki 7,6 trilyon TL Kredi hacmini 10,4 trilyon TL seviyesine ulaştırdı. Buna karşılık yıl sonunda 163 milyar TL olan Takipteki Krediler hacmi %6 büyüyerek 173 milyar TL seviyesine ulaştı. Sektör Beklenen Zarar Karşılıkları için de 424 milyar TL ayırdığı görüldü.

Mevduat artışı devam etti

2022 sonunu 8,8 trilyon TL Mevduat hacmi ile kapatan Bankacılık sektörü 2023 ilk sekiz ayını %46 büyüme ile 12,9 trilyon TL seviyesine yükseltirken; mevduatın %36,1’ine denk gelen 4,7 trilyon TL’lik kısmı vadesiz mevduat hacminden oluştuğu görüldü.

Sektörün özkaynak hacmi de 1,8 trilyon TL seviyesine ulaşmış durumda.

Net Faiz Gelirleri düştü

Bankacılık sektörü 2022 ilk sekiz ayında 422 milyar TL Net Faiz Geliri elde ederken 2023 aynı dönemde kredi hacmi artışına rağmen %14 düşüş ile 362 milyar TL Net Faiz Gelirinde kaldı. Sektör Net Faiz Gelirindeki kaybını Ücret ve Komisyonlara yüklenerek telefi ettiği görüldü.   Zira Sektörün 2022 aynı dönemdeki Faiz Dışı Geliri 188 milyar TL iken bu tutar 2023 aynı dönemde %128 artış ile 422 milyar TL seviyesine ulaştığı görüldü. Aynı şekilde Diğer Faiz Dışı Gelirleri de %280 artış ile 45 milyar TL’den 171 milyar TL seviyesine ulaştığı görüldü.

Karlılık arttı

2022 ilk sekiz ayında 252,2 milyar TL Net kar açıklayan bankacılık sektörü 2023 aynı dönemde %39 artış ile 350,6 milyar TL karlılık seviyesine ulaştı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Kartlı ödemeler ağustos ayında 798,9 milyar TL oldu

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ağustos ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 131 artarak 798,9 milyar TL oldu.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), ağustos ayına ilişkin verilerini açıkladı.

Buna göre, ağustos itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 111,4 milyon, banka kartı sayısı 182,6 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 82,8 milyon adet oldu.

2022 yılının ağustos ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 19’luk, banka kartı adedinde yüzde 13’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 25’lik artış yaşandı.

Toplam kart sayısı ise 376,8 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış gösterdi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ağustos ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 131 artarak 798,9 milyar TL oldu.

Kartlı ödemelerin 650,2 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 135,1 milyar TL’sinde banka kartları, 13,6 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Ağustosta mağaza içi yapılan her 4 kartlı ödemeden 3’ü temassız gerçekleştirildi

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 138, banka kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 101 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 122 oldu.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ağustosta yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 1,4 milyar adet oldu.

Kartlı ödemelerin 804 milyonu kredi kartları ile yapılırken 541,5 milyon adedinde banka kartları, 86,5 milyonunda ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartları ile yapılan ödeme adetlerinde büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31, banka kartları ile yapılan ödeme adetlerinde yüzde 29 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adetlerinde ise bu oran yüzde 26 olarak gerçekleşti.

Kartlarla yapılan temassız ödeme adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artarak 883 milyon adet oldu. Ağustosta mağaza içi yapılan her 4 kartlı ödemeden 3’ü temassız gerçekleştirildi.

 

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB Finansbank batık kredileri sattı

Yayınlanma:

|

Yazan:

QNB Finansbank 907,7 milyon TL tutarlı kredi kartı, bireysel kredi ve ticarî kredi türlerindeki tahsili gecikmiş alacağı Ortak Varlık Yönetim Şirketi A.Ş. ve Dünya Varlık Yönetim A.Ş. ile Emir Varlık Yönetim Şirketi AŞ’ye devredildi.

Banka kap açıklamasında devir iskonto oranları veya tutar bilgisi yer almaması dikkat çekti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27