Connect with us

BANKA ANALİZLERİ

ING BANK’ta 2020 bilanço şoku

Yayınlanma:

|

ING BANK 2020 yıl sonu mali verileri ve faaliyet raporunu açıkladı. Genel Müdür değişimi yaşayan bankada yeni ekibin performansı merak edilirken açıklanan faaliyet raporundan sonra Bankada tam anlamı ile Bilanço şoku yaşandı. 2020 yılında Sektör Toplam Varlıklarını ortalamada % 36 büyütürken ING BANK sadece % 7,1 büyüyebildi. Bu oran reel olarak küçülme anlamına geliyor. Sektör Mevduatını % 34 büyütürken; ING BANK sadece % 2,5 büyütebildi. Gelir tablosunda ise tam anlamı ile şok etkisini artırdı. Zira Net Faiz Geliri ile Net Ücret ve Komisyon Gelirleri düşerken Bankanın Brüt Karlılığı % -19,8 Net Karlılığı ise % -57,6 gibi anormal bir oranda gerilediği görüldü.

Bilanço reel olarak küçüldü

2019 sonunu 57,1 milyar TL Toplam Varlıklar ile kapatan banka 2020 yılında sadece % 7,1 büyüyerek Toplam Varlıklarını 51,2 milyar TL’ye çıkarabildi. % 7,1 büyüme enflasyon; faiz ve döviz kurları düşünüldüğünde reel olarak küçülme anlamına geliyor. Toplam Varlıkların içinde Finansal Varlıklar ise 20,6 milyar TL’den 18,7’ye gerilerken % -9,3 küçülmüş oldu.

Kredi büyümesi sektör büyümesinin altonda kaldı

2020 yılında sektör kredilerde %34,7 büyürken ING BANK Kredilerde % 11,6 düzeyde sektörün üçte birinden daha az bir büyüme performansı gösterebildi. 2019 sonunu 34,7 milyar TL Nakdi Kredi ile kapatan bankanın kredileri 38,7 milyar TL hacmine ulaşabildi. Buna karşılık 1,8 milyar TL olan Beklenen zarar Karşılıkları da 2 milyar TL düzeyine çıkmış durumda.  Banka Gayri Nakdi kredilerde ise küçülme stratejisi izledi. 2019 sonunu 13,6 milyar TL Gayri Nakdi Kredi ile kapatan banka 2020 yılında % -20,6 küçülme ile 10,7 milyar TL hacme geriledi. Akreditifler ise 1 milyar TL düzeyinin altına düşerek 1,1 milyar TL’den 723 milyon TL’ye geriledi.

Mevduat yerinde saydı

2020 yılında sektör Mevduatta %34,6 büyürken ING BANK’ın büyümesi % 2,5 da kaldı. Faiz etkisi düşünüldüğünde bu aslında reel olarak küçülme anlamına geliyor. 2019 sonunu 39,2 milyar TL Mevduat hacmi ile kapatan banka bir yıl içinde mevduatını 40,2 milyar TL düzeyine çıkararak sadece 1 milyar TL artırabildi.

Gelir kaybı büyük oldu

2019 yılında 3,1 milyar TL Net Faiz geliri elde eden banka 2020 yılında 2,8 milyar TL’ye gerilerken; Net Ücret ve Komisyon Gelirleri de 588 milyon TL’den 426 milyon TL’ye geriledi. Bankanın Ticari İşlemlerden elde ettiği gelir Kar da 615 milyon TL’den 225 milyon TL’ye gerilemiş durumda.

Karlılık eridi

Çoğu banka 2020 yılında karlılıkta artış yaparken ING BANK Brüt ve Net karlılıklarda ciddi kayıplar yaşadı. Banka 2019 yılındaki 5 milyar TL’lık Brüt Karlılığı 2020 yılında 4 milyar TL’ye gerilerken kayıp %-19,8 oldu. Net Karlılık ise 1,4 milyar TL’den 626 milyon TL’ye düşerek % -57,6 düşme kaydetti.

Yönetici Giderlerinde tasarruf yaptı

2019 yılında banak üst yönetime 33,2 milyon TL öderken 2020 yılında %-22,9’luk bir düşüş ile 24,1 milyon TL ödeme yaptı.

Şube ağında küçülmeye gitti

2018 yılını 226 şube 4.520 personel ile kapatan banka iki yılda 35 şube 1.078 personel azalttı. Şube ağında küçülme stratejisi 2020 yılında da devam etti. 2019 sonunu Türkiye genelinde 210 şube ağı ile kapatan bankanın şube sayısı 19 azalarak 2020 yılında 191’e geriledi. 2019 sonunda 3.733 olan personel sayısı da 291 azalarak 3.442 çalışana düşmüş durumda.

BANKA ANALİZLERİ

Vakıf Katılım reel sektöre destek için murabaha finansmanı sağladı

Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben: “2023 yılında 350 milyon dolar kaynak sağladık” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Vakıf Katılım ve Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu arasında 20 milyon dolar tutarında murabaha finansmanı anlaşması imzalandı. Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben “Bu finansman Vakıf Katılım’ın özel sektör ve KOBİ müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için kullanılacak” dedi.

Vakıf kültüründen aldığı ilhamla büyük ve güçlü Türkiye’nin finansmanına katkı sunan Vakıf Katılım, Uluslararası İslami Ticaret Finansman Kuruluşu’ndan (ITFC) Türkiye’deki özel sektörü desteklemek için 20 milyon dolar finansman sağladı.

İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Grubu üyesi Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu ile Vakıf Katılım arasındaki Murabaha Finansmanı Anlaşması, Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben ve İSEDAK toplantısı için İstanbul’da bulunan ITFC CEO’su Eng. Hani Salem Sonbol tarafından imzalandı. Tahsis edilen 20 milyon dolar, Vakıf Katılım’ın özel sektör ve KOBİ müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için kullanılacak. Bu işbirliği, Vakıf Katılım’ın ITFC’nin Türkiye’deki yeni partner bankası olması açısından da önem taşıyor.

Mehmet Ali Akben: “2023 yılında yurt dışından 350 milyon dolar kaynak sağladık”

Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben “Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Yabancı sermaye ilgisi ve finansmanı Türkiye’ye girişe devam ediyor. Sendikasyon ve murabaha finansmanlarındaki son dönemdeki artış da bunun en önemli göstergesi. Gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile 2023 yılında aldığımız 1 yıldan uzun vadeli yurt dışı kaynak 350 milyon dolara yaklaşmış bulunuyor. Bu kaynakları reel sektöre aktaracağımız için mutluyuz. Önümüzdeki dönemde ülkemize kaynak girişi artarak devam edecek. İş birliğimiz hayırlara vesile olsun” dedi.

ITFC CEO’su Eng. Hani Salem Sonbol ortaklıktan duyduğu heyecanı dile getirerek şunları söyledi: “Bu anlaşmalar Türkiye’de ticaretin ve ekonomik faaliyetlerin güçlendirilmesine yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. Vakıf Katılım ile iş birliğimizin bölgedeki özel sektör ve KOBİ’ler için sürdürülebilir kalkınma ve refahın teşvik edilmesinde önemli bir rol oynayacağından eminiz. Önümüzdeki yıl da iş birliğimiz kapsamında finansman desteğimiz artarak sürecek.”

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

İMAMOĞLU’ndan Kamu Bankalarına ağır suçlama: 4,5 yıldır sıfır kredi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada Kamu Bankalarına ağır suçlama yaptı. İmamoğlu’nun açıklamasında Kamu Bankalarının İstanbul Belediyesine Kredi vermediğini ortaya çıktı.

“2 bin 500 kişilik itfaiye eri alım isteğimiz 2 buçuk senedir bakanlıkta bekliyor. Biz İSKİ’ye yönetim kurulu başkanı atayamadık. Güvenlik sorunu varsa sebebi biz değiliz. İsim ağzıma alamam.

Kamu bankalarından kredi istiyoruz. Kamu bankaları halkımıza ait. 4 buçuk senede 0 lira kredi kullandık. Bize 0 lira veren kamu bankasının bir mafya grubuna kaç lira verdiğini biliyorsunuz. 700 milyon… Bize 7 lira vermediler!”

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

S&P Türkiye’nin kredi notunu yükseltti

Yayınlanma:

|

Yazan:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan pozitife revize etti. S&P raporunda, politika yapıcıların aşırı ısınan ekonomiyi soğutmak konusunda ilerleme kaydettiği, Merkez Bankası’nın azalan net döviz rezervlerinin yavaşça artmaya başladığı ifade edildi.

Merkez Bankası’nın Haziran ayından beri politika faizini yüzde 31,5 artırdığı, bu durumun da yurt içi tasarruflarda dolarizasyonu azalttığı vurgulandı. S&P Eylül ayında Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkarmıştı.

Resim

Resim

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.