Connect with us

BANKA HABERLERİ

Nihayet! Yerli banka Mobbing’i disiplin suçu saydı

Yayınlanma:

|

Bankanın ve Müdürlerinin Mobbing cezası almasına ve Marka değerine zarar vermeye başlaması Yerli Büyük bankayı harekete geçirdi. Türkiye’nin köklü Yerli büyük bankası çareyi Mobbing’i disiplin yönetmeliğine koymakta buldu.

Banka 2020 yılında çalışan memnuniyet anketinin düşük çıkması ile şok yaşarken; bankaya ve banka müdürlerine karşı açılan mobbing davalarını da kaybetmeye başlamıştı. Diğer taraftan banka müdür ve bölge müdürleri zimmete para geçirme ve bankanın itibarını zedelemeye yönelik işten çıkarmalar yaşanmasına rağmen bankaya bu yönde savunma yapmayarak ve belgeler göndermeyerek açılan davaları da kaybetmesi ise şaşkınlık yaratmıştı. Çoğu banka mobbing nedeni ile açılan davalarda müdürlerin arkasında durmayıp iş akitlerini sonlandırırken; yerli banka üst yönetimi mobbing yönünde disiplin yönetmeliğine maddeler koymasına rağmen, mobbingden yargılanan müdürlerin arkasında durarak işlem yapmayarak üstü kapalı destek vermekle suçlanıyor.

Disiplin Yönetmeliğine mobbing içerikli nasıl maddeler yer aldı?

Yerli bankanın güncellenen disiplin yönetmeliğinde; “Kasıtlı ve sistematik olarak belirli bir süre diğer çalışanın; küçümsenmesi, dışlanması, kişiliğinin ve saygınlığının zedelenmesi, kötü muameleye tabi tutulması, yıldırılması ve benzeri şekillerde ortaya çıkabilecek psikolojik tacizin ( mobbing ) uygulanması” ceza gerektiren durum olarak belirtildi.

Banka bunun yanında banka içi şikayetlere neden olan personel kayırmacılığını da disiplin suçu sayacağını duyurdu. Bankanın disiplin yönetmeliğinde; “Çalışanlar arasında ayrım yapılması, çalışanın pozisyon değişikliklerinin banka içindeki performans sisteminden ayrı olarak politik düşünce, kişisel yakınlık vb. ölçütlere göre belirlenmesi, kasıtlı olarak olumlu veya olumsuz performans değerlendirme notu verilmesi” disiplin suçu olarak sayıldı.

Ayrımcılık da disiplin suçu olarak değerlendirilecek. Banka bu konuda, “müşterilere veya çalışma arkadaşlarına, ırk, cinsiyet, inanç, din, etnik köken, milliyet, siyasi görüş, yaş, engellilik hali, medeni hal, cinsel eğilim bv. konuları dahil herhangi bir konuda ayrımcılık içerecek şekilde davranılması ve söylemlerde bulunulması” da disiplin suçları olarak açıklandı.

Çalışanlarda huzursuzluk hiç bir dönemde bugünkü kadar artmamıştı

Banka çalışanları özellikle mobbing içerikli davranış ve söylemlerden muzdarip olup işten ayrılanlarda mobbing davaları açanlar olduğu gibi bankaya ve banka yöneticilerine karşı kazanılmış zaman zaman bizim de haberleştirdiğimiz davalar oldu. Uzmanlar, disiplin yönetmeliğine maddeler koymak yetmez gelen şikayetleri sonuçlandırmak ve yönetmeliği uygulamanın daha önemli olduğunu, özellikler Bölge ekiplerine bu maddeler işletilmediği sürece eski alışkanlıklarının devam edeceğini belirtti. Zira banka içince, taciz, adam kayırma, “dinamik hedefleme” adı ile hedeflerde sık sık değişiklik yaparak bazı şubeleri ve Pazarlama ekiplerini cezalandırılması, yazılı – sözlü gayri insanı tavırlar, küçümseme, aşağılama gibi şikayetler artmış durumdaydı.

Banka içi mobbing şikayetlerinde disiplin yönetmeliğindeki değişiklikten sonra bankanın nasıl bir tavır takınacağını, mobbingden ceza alan müdürlerin işten çıkarıp çıkarmayacağını ise zaman içinde görüp, yakından takip ederek okuyucularımız ile paylaşacağız.

Bankacılıkta Günah Keçisi Olmak – BankaVitrini

Yerli Sermayeli Bankaya ŞOK : Şube Müdürü MOBBING cezası aldı – BankaVitrini

Mobbing mağduru bankacı konuştu – BankaVitrini

Yerli Banka “İş Barışını” bozdu, tarihine bir KARA leke daha ! – BankaVitrini

Personeline Tuzak Kuran Bankalar – BankaVitrini

NE İDİĞİ BELİRSİZ BÖLGE SATIŞ MÜDÜRLERİ – BankaVitrini

Bölge müdürlüklerinin çöküşü nasıl oldu? – BankaVitrini

Yemişim sizin Yeni Nesil Bankacılığınızı – BankaVitrini

Bankacılıkta mobbinge çözüm önerileri – BankaVitrini

BANKA HABERLERİ

BİNLERCE BANKACI İŞSİZ KALACAK

Almanya’nın dünyaca ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank, yüzlerce şubesini apar topar kapatmaya başladı. Kapanan ve kapatılacak şubelerde çalışan yaklaşık 1000 kişi işsizler ordusuna katılacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ekonomik kriz bankaları da vurmaya başladı. Almanya’nın ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank‘taki şubelerini teker teker kapatmaya başladı. Postbank şubelerinin sayısını 2026 ortasına kadar 550’den 320’ye düşürmeyi planlıyor. Deutsche Bank Şubat ayı başında toplamda yaklaşık 3,500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Bankanın bir sözcüsü, “Bankacılık işlemleri artık şubelerden değil internet üzerinden yapılmaya başlandı. Bu etken, şubelerin kapatılma kararında önemli rol oynadı” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Kapatılan şubelerde görev yapan yaklaşık 1000 kişi işsiz kalacak. Bu konuda yönetim ve işçi konseyi çıkar mutabakatında anlaşmaya vardı.

Deutsche Bank sözcüsü açıklamada söz konusu tedbirin “Bilinen personel azaltma rakamları bağlamında” anlaşılması gerektiğini vurguladı.

İşçi sendikası “Verdi” ile yapılan son toplu iş sözleşmesine göre, operasyonel nedenlerle işten çıkarmalar 2027 yılı sonuna kadar yasaklanmıştı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Seçil Erzan’dan Denizbank’a tazminat davası

Aralarında ünlü futbolcuların bulunduğu 29 kişiyi “özel fon” adı altında dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski Denizbank şube müdürü Seçil Erzan, kanuna aykırı şekilde iş akdini sonlandırdığı ve tazminatını ödemediği iddiasıyla 23 yıl çalıştığı Denizbank A.Ş.’ye dava açmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Futbol dünyasının ünlü isimleri Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve Selçuk İnan’ın da aralarında olduğu ve son olarak Fatih Terim’in de müşteki olarak eklendiği 29 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski banka müdürü Seçil Erzan ile diğer 6 sanığın yargılanması İstanbul 41’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

Kıdem ve ihbar tazminatını istiyor

Hürriyet’in haberine göre; Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu olan Seçil Erzan, 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki süre ve usullere riayet etmeden iş akdini sonlandıran ve 23 yıllık tazminat hakkını vermeyen Denizbank’a dava açıyor.

Erzan, avukatı Bülent Aybirdi aracılığıyla Çağlayan’daki Arabuluculuk Merkezi’ne başvurarak Denizbank’ta şube müdürü olarak çalıştığı 25 Ekim 2000 ile 10 Nisan 2023 tarihleri arasındaki kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesini talep etti.

Müvekkilinin Denizbank’ın kurduğu tertip ile tutuklatıldığını arabuluculuk başvuru dilekçesinde belirten Bülent Aybirdi, dava şartı başvurularında iki tarafın da ortak arabulucuda anlaşmaları halinde bu başvurularının işleme konulmasını talep etti.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Akbank ve Chatham House’dan “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” paneli

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı: “Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, düşünce kuruluşu Chatham House ile ‘Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya‘ panelini gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Chatham House’un Londra’daki merkezinde gerçekleştirilen panele, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı ve Chatham House Direktörü ve Genel Müdürü Bronwen Maddox ev sahipliği yaptı.

Türkiye ve Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkeden üst düzey ismi bir araya getiren etkinliğe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Chatham House’un geleneksel Londra Konferansı’nın hemen öncesinde gerçekleştirilen panelde, gelişmekte olan ülkelerin küresel siyasette kendilerini nasıl konumlandırdıkları ve çok taraflılığın geleceğini nasıl etkiledikleri incelendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House ile paneli düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Sabancı, Türkiye’nin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde böyle bir paneli gerçekleştirmenin büyük bir gurur olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

‘Panelde Mehmet Şimşek de bizimleydi. Katılımı için Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ederiz. Sayın Bakanımız öncülüğünde Türkiye’nin uyguladığı yeni ekonomik program büyük takdir topluyor. Ekonomimizde her geçen gün öngörülebilirlik ve istikrarın arttığını gözlemliyoruz. Artan güven ve yatırımcı ilgisi de programın başarısını şimdiden kanıtlıyor. Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz. Türkiye’nin bankası Akbank olarak biz de ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye devam edeceğiz.’

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.