Connect with us

BANKA HABERLERİ

Nihayet! Yerli banka Mobbing’i disiplin suçu saydı

Yayınlanma:

|

Bankanın ve Müdürlerinin Mobbing cezası almasına ve Marka değerine zarar vermeye başlaması Yerli Büyük bankayı harekete geçirdi. Türkiye’nin köklü Yerli büyük bankası çareyi Mobbing’i disiplin yönetmeliğine koymakta buldu.

Banka 2020 yılında çalışan memnuniyet anketinin düşük çıkması ile şok yaşarken; bankaya ve banka müdürlerine karşı açılan mobbing davalarını da kaybetmeye başlamıştı. Diğer taraftan banka müdür ve bölge müdürleri zimmete para geçirme ve bankanın itibarını zedelemeye yönelik işten çıkarmalar yaşanmasına rağmen bankaya bu yönde savunma yapmayarak ve belgeler göndermeyerek açılan davaları da kaybetmesi ise şaşkınlık yaratmıştı. Çoğu banka mobbing nedeni ile açılan davalarda müdürlerin arkasında durmayıp iş akitlerini sonlandırırken; yerli banka üst yönetimi mobbing yönünde disiplin yönetmeliğine maddeler koymasına rağmen, mobbingden yargılanan müdürlerin arkasında durarak işlem yapmayarak üstü kapalı destek vermekle suçlanıyor.

Disiplin Yönetmeliğine mobbing içerikli nasıl maddeler yer aldı?

Yerli bankanın güncellenen disiplin yönetmeliğinde; “Kasıtlı ve sistematik olarak belirli bir süre diğer çalışanın; küçümsenmesi, dışlanması, kişiliğinin ve saygınlığının zedelenmesi, kötü muameleye tabi tutulması, yıldırılması ve benzeri şekillerde ortaya çıkabilecek psikolojik tacizin ( mobbing ) uygulanması” ceza gerektiren durum olarak belirtildi.

Banka bunun yanında banka içi şikayetlere neden olan personel kayırmacılığını da disiplin suçu sayacağını duyurdu. Bankanın disiplin yönetmeliğinde; “Çalışanlar arasında ayrım yapılması, çalışanın pozisyon değişikliklerinin banka içindeki performans sisteminden ayrı olarak politik düşünce, kişisel yakınlık vb. ölçütlere göre belirlenmesi, kasıtlı olarak olumlu veya olumsuz performans değerlendirme notu verilmesi” disiplin suçu olarak sayıldı.

Ayrımcılık da disiplin suçu olarak değerlendirilecek. Banka bu konuda, “müşterilere veya çalışma arkadaşlarına, ırk, cinsiyet, inanç, din, etnik köken, milliyet, siyasi görüş, yaş, engellilik hali, medeni hal, cinsel eğilim bv. konuları dahil herhangi bir konuda ayrımcılık içerecek şekilde davranılması ve söylemlerde bulunulması” da disiplin suçları olarak açıklandı.

Çalışanlarda huzursuzluk hiç bir dönemde bugünkü kadar artmamıştı

Banka çalışanları özellikle mobbing içerikli davranış ve söylemlerden muzdarip olup işten ayrılanlarda mobbing davaları açanlar olduğu gibi bankaya ve banka yöneticilerine karşı kazanılmış zaman zaman bizim de haberleştirdiğimiz davalar oldu. Uzmanlar, disiplin yönetmeliğine maddeler koymak yetmez gelen şikayetleri sonuçlandırmak ve yönetmeliği uygulamanın daha önemli olduğunu, özellikler Bölge ekiplerine bu maddeler işletilmediği sürece eski alışkanlıklarının devam edeceğini belirtti. Zira banka içince, taciz, adam kayırma, “dinamik hedefleme” adı ile hedeflerde sık sık değişiklik yaparak bazı şubeleri ve Pazarlama ekiplerini cezalandırılması, yazılı – sözlü gayri insanı tavırlar, küçümseme, aşağılama gibi şikayetler artmış durumdaydı.

Banka içi mobbing şikayetlerinde disiplin yönetmeliğindeki değişiklikten sonra bankanın nasıl bir tavır takınacağını, mobbingden ceza alan müdürlerin işten çıkarıp çıkarmayacağını ise zaman içinde görüp, yakından takip ederek okuyucularımız ile paylaşacağız.

Bankacılıkta Günah Keçisi Olmak – BankaVitrini

Yerli Sermayeli Bankaya ŞOK : Şube Müdürü MOBBING cezası aldı – BankaVitrini

Mobbing mağduru bankacı konuştu – BankaVitrini

Yerli Banka “İş Barışını” bozdu, tarihine bir KARA leke daha ! – BankaVitrini

Personeline Tuzak Kuran Bankalar – BankaVitrini

NE İDİĞİ BELİRSİZ BÖLGE SATIŞ MÜDÜRLERİ – BankaVitrini

Bölge müdürlüklerinin çöküşü nasıl oldu? – BankaVitrini

Yemişim sizin Yeni Nesil Bankacılığınızı – BankaVitrini

Bankacılıkta mobbinge çözüm önerileri – BankaVitrini

BANKA HABERLERİ

Bankalar 8 ayda 351 milyar TL net kar yaptı

Yayınlanma:

|

Yazan:

2022 sonunu 14,3 trilyon TL Aktif büyüklük ile kapatan sektör 2023 ilk sekiz ayında %42 büyüme ile 20,3 trilyon TL bilanço büyüklüğüne ulaştı. Sektör Kredilerde %38 büyüyerek 2022 sonundaki 7,6 trilyon TL Kredi hacmini 10,4 trilyon TL seviyesine ulaştırdı. Buna karşılık yıl sonunda 163 milyar TL olan Takipteki Krediler hacmi %6 büyüyerek 173 milyar TL seviyesine ulaştı. Sektör Beklenen Zarar Karşılıkları için de 424 milyar TL ayırdığı görüldü.

Mevduat artışı devam etti

2022 sonunu 8,8 trilyon TL Mevduat hacmi ile kapatan Bankacılık sektörü 2023 ilk sekiz ayını %46 büyüme ile 12,9 trilyon TL seviyesine yükseltirken; mevduatın %36,1’ine denk gelen 4,7 trilyon TL’lik kısmı vadesiz mevduat hacminden oluştuğu görüldü.

Sektörün özkaynak hacmi de 1,8 trilyon TL seviyesine ulaşmış durumda.

Net Faiz Gelirleri düştü

Bankacılık sektörü 2022 ilk sekiz ayında 422 milyar TL Net Faiz Geliri elde ederken 2023 aynı dönemde kredi hacmi artışına rağmen %14 düşüş ile 362 milyar TL Net Faiz Gelirinde kaldı. Sektör Net Faiz Gelirindeki kaybını Ücret ve Komisyonlara yüklenerek telefi ettiği görüldü.   Zira Sektörün 2022 aynı dönemdeki Faiz Dışı Geliri 188 milyar TL iken bu tutar 2023 aynı dönemde %128 artış ile 422 milyar TL seviyesine ulaştığı görüldü. Aynı şekilde Diğer Faiz Dışı Gelirleri de %280 artış ile 45 milyar TL’den 171 milyar TL seviyesine ulaştığı görüldü.

Karlılık arttı

2022 ilk sekiz ayında 252,2 milyar TL Net kar açıklayan bankacılık sektörü 2023 aynı dönemde %39 artış ile 350,6 milyar TL karlılık seviyesine ulaştı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Kartlı ödemeler ağustos ayında 798,9 milyar TL oldu

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ağustos ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 131 artarak 798,9 milyar TL oldu.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), ağustos ayına ilişkin verilerini açıkladı.

Buna göre, ağustos itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 111,4 milyon, banka kartı sayısı 182,6 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 82,8 milyon adet oldu.

2022 yılının ağustos ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 19’luk, banka kartı adedinde yüzde 13’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 25’lik artış yaşandı.

Toplam kart sayısı ise 376,8 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış gösterdi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ağustos ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 131 artarak 798,9 milyar TL oldu.

Kartlı ödemelerin 650,2 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 135,1 milyar TL’sinde banka kartları, 13,6 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Ağustosta mağaza içi yapılan her 4 kartlı ödemeden 3’ü temassız gerçekleştirildi

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 138, banka kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 101 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 122 oldu.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ağustosta yapılan toplam ödeme adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 1,4 milyar adet oldu.

Kartlı ödemelerin 804 milyonu kredi kartları ile yapılırken 541,5 milyon adedinde banka kartları, 86,5 milyonunda ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartları ile yapılan ödeme adetlerinde büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31, banka kartları ile yapılan ödeme adetlerinde yüzde 29 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adetlerinde ise bu oran yüzde 26 olarak gerçekleşti.

Kartlarla yapılan temassız ödeme adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 artarak 883 milyon adet oldu. Ağustosta mağaza içi yapılan her 4 kartlı ödemeden 3’ü temassız gerçekleştirildi.

 

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB Finansbank batık kredileri sattı

Yayınlanma:

|

Yazan:

QNB Finansbank 907,7 milyon TL tutarlı kredi kartı, bireysel kredi ve ticarî kredi türlerindeki tahsili gecikmiş alacağı Ortak Varlık Yönetim Şirketi A.Ş. ve Dünya Varlık Yönetim A.Ş. ile Emir Varlık Yönetim Şirketi AŞ’ye devredildi.

Banka kap açıklamasında devir iskonto oranları veya tutar bilgisi yer almaması dikkat çekti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27