Connect with us

BANKA HABERLERİ

TCMB faiz artırırken, aynı gün döviz de satmış!

Yayınlanma:

|

Geride bıraktığımız hafta, TCMB’nin agresif ve sürpriz nitelikte faiz kararının yarattığı geçici iyimserliğe pek de bel bağlanmaması gerektiğini nedenleri ile anlatarak özellikle de kur cephesinde yaşanan düşüşün de kalıcı olamayacağını savunmuştuk. Nitekin, değerlendirmemize paralel, TCMB agresif faiz kararı sonrasında 25,30 seviyesine kadar gerileyen USDTRY kuru, düşüşün çok büyük bir kısmını geri vererek haftayı 26,70 seviyesine kadar yükselerek tamamladı.

Özellikle, perşembe gününe ait TCMB analitik bilançosundan derlediğimiz taze bilgiler, kararı sonrası, belki de kararın etkisini güçlendirmek adına, TCMB’nin net pozisyonunda yaşanan günlük değişimin 1 milyar dolar olması da dikkatimizden kaçmadı. Hatırlanacağı üzere, karar sonrası bir anda ‘ölçüsüz’ bir şekilde sert bir düşüşle USDTRY kuru 25,30 seviyesine gerilemişti. Bu harekette esas oyuncunun TCMB olduğunu anlamış olduk!

Yine de TCMB’nin ortodox para politikasına tam anlamıyla geri dönmesine şapka çıkarırken, bundan sonraki süreçte olası bir not artırım ihtimalini göz ardı etmediğimizi peşinen yeri gelmişken tekrar etmek istiyoruz. Gerek TCMB’nin swap ve hazine dövizleri düşüldükten sonra rezervlerinin eksi 65,5 milyar dolar olması, gerekse de cari işlemler dengesinde devasa açık kurun düşmesinin kimsenin işine yaramayacağını haykırırken, USDTRY kurunun yılı 29’lu seviyelerde tamamlayacağını ön görmeye de devam ettiğimizin altını çizmek istiyoruz.

Kur cephesinde yaşanan düşüşe ilişkin değerlendirmemiz sonrasında, bankacılık endeksinde de yaşanan coşkulu yükselişi pek de anlamlandıramamıştı. Nitekim PPK kararı sonrası sert yükselen XBANK endeksi, cuma günü %0,5 oranında düşüşle tamamlarken, benzer bir şekilde geride kalan ana endekste de cuma günü kayıplarını telafi ederek günü %3 yükselişle tamamladı. CDS risk primi ise 380 baz puan ile yatay seyrini korumaya devam etti.

Cuma günü Türk mali piyasalarını kapanmasına yakın Jackson Hole toplantıları kapsamında mikrofon karşısına geçen FED Başkanı Powell’ın konuşması yeni bir bilgi içermediğini gördük. Hatta esprili bir yaklaşımla TCMB kararı sonrası ‘sönük’ de kaldığını not edelim. Elbette şaka bir yana, Powell gerekirse faiz artırmaya devam edeceğiz derken, veri bağımlısı yol haritalarını yeniledi. Elbette, eğer doğrusunu bize ‘fiyatın’ kendisi söylerse, Powell’ın güvercin bir duruş sergilememesi hatta faiz oranları için “uzun süre daha yüksek” sloganının korunması sonrası piyasa yansıması ilk etapta olumlu olsa da, gecenin mutsuz bitmediğini söyleyebiliriz. ABD borsaları %1’e varan yükseliş kaydederken, doların piyasa faiz olan 10 yıllıkların önemli bir değişim göstermemesine paralel altının da ons fiyatı 1,915 – 1,920 dolar seviyelerindeki yatay seyrini korudu.

FED Başkanı Powell’ın Jackson Hole sempozyumu konuşması her ne kadar piyasaları tam olarak sevindirmese de, yeni gün ve hafta başlangıcında, Asya piyasalarında hâkim rengin yeşil olduğunu görüyouz. Pekin, hafta sonu, zor durumdaki piyasayı canlandırmak için hisse senedi alım satımındaki damga vergisini yarıya indireceğini duyurdu ve konut piyasasını desteklemek için adımlar attı. Japonya borsası %1,7 , Hong Kong borsası ise %1,9 , Şangay borsası ise %2,3 yukarıda işlem görüyor. Çin’in açıkladığı tedbirlerinin piyasayı desteklediğini not etmemiz gerekiyor.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in ilk harflerinden oluşan BRIC topluluğunun adı, Güney Afrika’nın da katılımı ile BRICS olarak değişmişti. Batı’nın Rusya ve Çin karşısında duruşu, topluluğun Batı ekonomilerine alternatif bir ekonomik blok haline getirdi. Grubun geçen hafta düzenlediği Zirve’den sonra Suudi Arabistan, İran, BAE, Mısır, Etiyopya ve Arjantin’in de üyelikleri kabul edilirken, 2010’dan bu yana ilk kez genişleyen BRICS, Batı karşıtı etkisini artırmayı amaçlıyor. Elbette temel amaç uluslararası ticarette ABD Dolarının hâkimiyetini zayıflatmak ve yerel paralar ile ticareti geliştirmek olsa da, bloğun ileride alternatif bir para sistemi de kurmayı amaçladığını görüyoruz. Bu arada bu 5 ülkenin dünya ticaretinden aldığı payı yaklaşık %19.

TCMB’nin önceki haftasonu getirmiş olduğu KKM düzenlemesinin bu hafta yürürlüğe gireceğini hatırlatalım. Bu nedenle bu hafta faiz hadlerinde (mevduat + kredi) kademeli bir şekilde yükseliş eğiliminin süreceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Bu haftanın menüsünde perşembe günü açıklanacak FED’in favori enflasyon göstergesi PCE, her ayın ilk cuması açıklandığı üzere ABD’de istihdam verileri önem arz edecek.

Bültenimizi bitirirken, Reuters haberlerinde ABD Ticaret Bakanı Raimondo Çinli hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde, dünyanın en büyük iki ekonomisinin istikrarlı bir ekonomik ilişkiye sahip olmasının “son derece önemli” olduğu haberini görürken, Rusya, genetik testlerin Wagner paralı asker grubunun şefi Yevgeny Prigozhin’in geçen hafta meydana gelen uçak kazasında ölen 10 kişi arasında olduğunu doğruladı.

TCMB’nin net döviz pozisyonunda yaşanan günlük değişim (mio USD) (swaplar ve hazine dövizleri hariç)

16931966942586c8918c95fbdd96d4fb3e8b027261_1_1200.jpg

TCMB net döviz pozisyonu (swap ve hazine dövizleri düşülmüş)

1693196694e7c969167fa8c67581b3a98419ace40d_2_1200.jpg

İktisatbank

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’ye Euromoney’den 2 ayrı ödül

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi, Euromoney tarafından verilen ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka‘ ve ‘Sektör lideri yerel banka‘ ödüllerini kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyaca ünlü bankacılık ve finans dergilerinden olan Euromoney tarafından düzenlenen ‘dış ticaret finansmanı’ kategorisinde yapılan müşteri araştırmasında Yapı Kredi, Türkiye’de üst üste onuncu kez “sektör lideri” seçildi.

İki yıldır ‘En iyi servis sağlayan banka’ kategorisinde de lider olan banka, bu yıl ilk defa Central & Eastern Europe bölgesinde de ‘Sektör lideri yerel banka’ unvanına sahip oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bankanın kurulduğu günden bu yana Türkiye ekonomisini desteklediğini ve toplumun her alanında değer yaratmak amacıyla sınırları kaldıran çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘Yapı Kredi olarak, müşterilerimize kaliteli hizmet sunmak daima odak noktamızda bulunuyor. Bu nedenle hizmette sınır tanımayan anlayışımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına durmaksızın çalışıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Kurum olarak, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerle sektörde güçlü bir konumda olduklarını ve başarılarının, müşteri odaklı çalışmalarının uluslararası alanlarda tescillenmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Erdoğan, ‘Son olarak, Euromoney tarafından ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka’ ve ‘Sektör lideri yerel banka’ ödüllerine layık görülmek bu çalışmalarımızın somut birer örneği. Sektördeki liderlik misyonumuz ile ülkemiz ekonomisine ve firmalarımıza en iyi hizmeti sağlamak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bakırköy’de bir banka şubesinden sahte kimlikle 14 bin Euro çekmeye çalışan 2 şüpheli yakalandı

Bakırköy’de bir banka şubesine gelen ve sahte kimlik kullanarak başkasının hesabından 14 bin Euro çekmeye çalışan 2 şüpheli, bankadaki görevliler tarafından fark edilince kaçtı. Polis ekiplerinin çalışmaları çerçevesinde şüpheliler yakalanırken olay öncesinde bir kafeteryada oturup olayı planladıkları ana ilişkin güvenlik kamera görüntülerine ulaşıldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bakırköy’de bir banka şubesinde K. P. isimli şahıs adına düzenlenmiş sahte kimlikle para çekilmeye çalışıldığı ihbarı üzerine polis ekipleri soruşturma başlattı. Şüpheliler, bankadan 14 bin Euro çekmeye çalışırken, yetkililerin sahte kimliği fark etmesi üzerine olay yerinden kaçtı. Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili başlattıkları çalışmada şüphelilerin kimliklerini tespit etti.

Polis şüphelilerin olay öncesi bir kafeteryada oturarak olayı planladıklarını belirledi. Olayı planladıkları anların görüntüsü kafeteryanın güvenlik kamerasına yansıdı. Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, düzenledikleri operasyonla şüpheliler Şahin Ü. (60) ile Serdal O.’yu (42) gözaltına aldı.

Serdal O.’nun daha önceden 14 suç kaydı olduğu belirlendi. Asayiş Şube Müdürlüğünde işlemleri yapılan şüpheliler çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası 140 milyon dolarlık finansman sağladı

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası tarafından Kamuya Aydınlatma Platformunu (KAP) yapılan açıklamaya göre banka beş ve altı yıl nihai vadeli 140 milyon dolar finansman sağladı.

Açıklamada, “Bankamız, havale akımlarına dayalı programı çerçevesinde 5 yıl ve 6 yıl nihai vadeli serilerden oluşan, toplamda 140 milyon ABD Doları tutarında finansman sağlamıştır” ifadeleri kullanırken; finansman maliyeti hakkında bilgi verilmedi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.