Connect with us

GÜNCEL

Yazılım Alanında Çalışacak Herkes Yazılımcı Olmak Zorunda Değil

Yayınlanma:

|

Dünya’da 30 milyondan fazla yazılımcı bulunurken, bu sayının ülkemizde henüz 230 bin olduğunu ifade eden 12M Tech Genel Müdürü Akgün Yardımcı, “Yazılım alanında çalışacak herkes yazılımcı olmak zorunda değil, farklı uzmanlık alanlarına da ihtiyacımız var. Örneğin, analizi çalışmasını yazılımı geliştiren kişiye değil, iyi bir analiste yaptırmak lazım. Analizin projeye dönüşmesi sürecinde proje yöneticisine ihtiyaç duyuluyor. Şirketlerin birden fazla farklı rolde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı var.” dedi. Nüfusu genç bir toplum olduğumuza dikkat çeken Yardımcı, “Bir ülkenin en değerli kaynağı insandır. Bizim de en değerli kaynağımız insanlarımız. Dünya ile rekabet edebilmemiz için gençlerimizin daha nitelikli noktalara gelmesi için sürekli bir eğitim gerekiyor. “ şeklinde konuştu.

12M Tech Genel Müdürü Akgün Yardımcı, yazılım sektöründe istihdam olanaklarını ve ülke ekonomisine katacağı katma değere dair değerlendirmelerde bulundu. Yardımcı, “Almanya’da istihdamın yüzde 2’si yazılım sektöründe ama ülke ihracatının yüzde 2,5’ini gerçekleştiriyor. İrlanda’da yazılım sektöründe sadece yüzde 1 istihdam bulunurken, ülke ihracatının yüzde 9,5’tan daha fazlası yazılım sektöründen geliyor, Bunun iki sebebi var. Yazılım hizmetlerini ya da yazılım ürünlerini paketlemiş durumdalar ve dünyaya oradan satıyorlar. İkincisi de yazılım sektörünün kattığı değer, pek çok sektöre göre çok daha fazla. Bir kilo domates, bir kilo akıllı telefon kıyaslamaları vardır; o gözle baktığınızda yazılımın ülkeye getirisi çok daha yüksek olabiliyor. Ülke dünyayla rekabet edebilir hale gelmek için de eğitime ihtiyacımız var. Çalışanların kendini sürekli geliştirebilecekleri ortamları kurmalıyız. Bunları yaparken tabii ki devletimizin de desteğine ihtiyacımız var. Devletimiz elbette çok ciddi destekler veriyor ama bunu daha da arttırmak rekabet gücümüzü yükseltecek” bilgisini paylaştı.

Farklı uzmanlık alanlarına ihtiyacımız var

“Yazılım alanda çalışacak herkes yazılımcı olmak zorunda değil” diyen Yardımcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Farklı uzmanlık alanlarına ihtiyacımız var. Örneğin iyi bir iş analisti olmadan, iyi bir dokümantasyon olmadan, nitelikli bir test çalışması yapılmadan yazılımın sürdürülebilirliğinde sorunlar çıkar. Diyelim ki bunların hepsini sağladık. Bunların istihdam edileceği işletmelerin dünya ile rekabet edebilir hale gelmesi lazım. Bunun için destekler var ama bir yandan da ekosistemin buraya doğru evrilmesi gerekiyor. Bizim şu anda geliştirdiğimiz, yatırım yaptığımız, gelişimine katkıda bulunduğumuz yurt dışına giden çok gençlerimiz var. Onların gitme sebeplerinden bazıları Türkiye’de istedikleri ortamı bulamayacaklarını düşünmeleri. Bunu düşünmelerini engelleyecek bir ortama ihtiyaç var. Para tek başına bir faktör değil. Burada dünyaya hizmet verebileceklerini, farklı şeyler üretebileceklerini, bunun geniş alanlara yayılabileceğini fark ettiklerinde özellikle genç neslin bu tip işletmelerde kalmak isteğinin artacağını düşünüyorum.”

Şirketlerin birden fazla farklı rolde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı var

Türkiye’de kendi ihtiyaçlarını doğru karşılayacak şekilde yazılım ihtiyacı olan kurumların bir kısmının 12M Techgibi işletmelerle süreklilik arz edecek şekilde bir iş ortaklığına gittiklerini belirten Yardımcı, “Bu tip ortaklıkların ve işbirliklerinin sayısı artıyor ama daha fazlasına ihtiyacımız var. 12M Tech üzerinden örneklendirirsem savunma sanayiinden, tarımda sulama sistemlerine kadar pek çok alanda müşterilerimizin birer iş ortağı haline geldik. Zaten bu tip bir iş modelini oturtulamadığı takdirde genelde bu projeler çok başarılı olmuyor. Burada kurumun neye ihtiyacı olduğunun doğru tarif edilebilmesi çok önemli. Her zaman çok iyi analiz etmek gerekli. Analizi yazılımı geliştiren kişiye değil, iyi bir analiste yaptırmak lazım. Analizin projeye dönüşmesi sürecinde proje yöneticisine ihtiyaç duyuluyor. Şirketlerin birden fazla farklı rolde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Yerli yazılım ve yazılım ihracatının önemine dikkat çeken Yardımcı, “Yurt dışına bir şeyler satabilmek en kritik konulardan biri. Çünkü bizim nitelikli insan gücünü Türkiye’de istihdam edip çalıştırabilmemizin kapısını aralayan şey yurt dışına satış. Global pazarda oyuncu olabilmek! Bu arada bunların örnekleri var. Bölge ülkelere yazılım ihracatı yapan pek çok şirketimiz var. Bizim de yurt dışına yaptığımız hizmetler var” dedi.

Güvenlik işin doğal parçası haline getirilmeli

Siber güvenlik konusuna değinen Yardımcı, “Her geçen daha fazla veri üretiliyor, işleniyor. Bunların bir kısmı oldukça hassas veriler. Dolayısıyla bunların güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili de ciddi bir yaklaşıma ihtiyaç var. Eskiden bir sistem tasarlanır, kurulur, sonra da ‘hadi bunu güvenli yapalım’ denirdi. Bugün biz herhangi bir şey yapılırken zaten güvenli olmalı anlayışıyla yaklaşıyoruz. Bu şirketler dünya pazarında biraz daha kolay rekabet edebiliyorlar. Ama eski usullerde yaptığınız zaman sıkıntılar oluyor. Siber güvenlik artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Karşılaşılan olayların yüzde 80’i insan kaynaklı. Dolayısıyla biz güvenliği, sadece uzmanlık alanı siber güvenlik olan arkadaşlarımıza bırakarak ilerleyemeyiz. Yazılımı geliştiren arkadaşlarımızın da güvenli bir kod geliştirme sürecini işletmesi lazım. O yazılımın çalışacağı sunucuyu tasarlayan, modelleyen, işletme sisteminde gerekli ayarları yapacak kişilerin de güvenlik konusunu önemsemesi ve bunun varsayılan davranış haline gelmesi lazım. Şu an hala Avrupa’da bizim kadar ciddi bir dijital dönüşüm yaşamamış pek çok ülke var. Bizim bu tip dönüşümleri yapmış ve yapıyor olmamız ciddi bir avantaj. Ama bir yandan da bunların güvenliğiyle ilgili adımları da atıyor olmamız lazım. Siber güvenlik artık hayatımızın önemli ve ayrılmaz bir kısmı diyebiliriz” açıklamasını yaptı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

DENİZBANK eski müdürü Seçil Erzan 5. kez hakim karşısına çıktı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kamuoyunda “yüksek karlı gizli fon” adıyla bilinen, 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı dolandırıcılık davasında sanıklar arasında yer alan ve 275 yıl hapis istemiyle yargılanan Seçil Erzan, 5. kez hakim karşısına çıktı. İlk kez Denizbank çalışanlarının dinlendiği duruşma öncesi Erzan’ı İstanbul Adalet Sarayı’na götüren cezaevi aracı Büyükçekmece’de kaza yaptı. Erzan, olay yerine çağrılan midibüsle adliyeye sevk edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenen Seçil Erzan’ın birinci dereceden sicil amiri Sermin Tekin, “7 Nisan günü İnci Çeviker isimli kişinin Seçil Erzan’a ulaşmak istediğine ama ulaşamadığına ilişkin bir telefon aldım. Seçil Erzan’a paralar verdiğini ancak kendisini oyaladığını söyledi ve ‘yurt dışına kaçacak engel olun'” dedi. Mahkeme heyeti, Ulusal Yargı Projesi’nin (UYAP) bakıma girmesi nedeniyle duruşmayı 29 Mayıs’a erteledi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB FİNANSBANK gönüllüleri yürekleri ısıtmaya devam ediyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bankacılar deprem bölgesini unutmadı QNB Finansbank çalışanlarindan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği başkanı Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları kurban bayramı öncesi deprem bölgesi Hatay Kırıkhan da bulunan Özel eğitim uygulama okulu 1.ve 2. Kademe öğrencilerinin tamamı olan 104 otizmli ve down sendromlu özel çocuklar için bayramlarık alışverişini tamamladılar.

Banka çalışanlarınında destek verdiği projelerine bir yenisini daha ekleyen Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları bir projeyi daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ekleyerek en büyük destekçilerinin QNB Finansbank İK Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar‘ın olduğunu, Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği’ne Laptop ve ofis mobilyaları bağışı yapan Qnb Finansbank yöneticilerine teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

bankavitrini.com ailesi olarak bizlerde bütün bankacıların sesi olmaya çalışan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneğine başarılar diliyoruz.

****************

Bankacılardan bir iyilik Projesi: AYNA

GÖNÜLLÜ BANKACILARIN DERNEĞİ YÜREKLERİ ISITTI

QNB Finansbank gönüllüleri Deprem Bölgesinde “Eğitime Katkı” yaptı

QNB Finansbank gönüllülerinden Deprem Bölgesinde örnek çalışmalar

Okumaya devam et

GÜNCEL

SASA, Adana tesislerini İstanbul’daki fuarda sanal gerçeklik teknolojisiyle tanıttı

SASA, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Hometex 2024 fuarında ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle Adana tesislerindeki polyester üretim süreçlerini tanıttı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

SASA, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Hometex 2024 fuarında ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle Adana tesislerindeki polyester üretim süreçlerini tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, fuarda kurulan VR köşesinde ziyaretçiler, VR gözlükleri ile Adana tesislerini gezdi ve polyester üretim süreçleri hakkında bilgi aldı.

Ziyaretçiler, tur kapsamında, elyaf üretim tesislerini ve bu yıl içinde faaliyete geçmesi planlanan PTA tesislerini de görme imkanı buldu.

SASA VR gezisinde, Adana tesislerindeki üretim alanlarının görsel turlarının yanı sıra, ürünler ve süreçler hakkında teknik bilgiler de sundu.

SASA yetkilileri, ilk kez yakın zamanda Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Techtextil fuarında ziyaretçilerin beğenisine sunulan VR sisteminin güncellemelerle geliştirilmeye devam edileceğini ve gelecekteki fuarlarda da kullanılacağını belirtti.

Tüm üretim süreçlerinde ileri akıllı otomasyon sistemleri kullanan SASA, yapay zeka uygulamalarını hem üretim hem de yönetim alanlarında kullanmayı planlıyor.

Şirket, sosyal sorumluluk kapsamında, polyesterin üretim ve kullanım hikayesini çeşitli teknolojiler ve iletişim araçlarıyla anlatmayı hedefliyor.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.