Connect with us

BANKA HABERLERİ

Yönetim krizinde para politikası yönetmek

Türkiye ekonomisi, günlük kur değerlerine göre $125-128 milyar arasında büyüklüğü değişen bir kur korumalı mevduat (KKM) yükünden kurtulmaya çalışıyor. Şunu net olarak belirtmek gerekir ki, böyle bir büyük yükten kurtulmak hiçbir koşulda kolay değil.

Yayınlanma:

|

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın 20 Ağustos 2023 tarihli kararları ve 24 Ağustos tarihli 7.5 puanlık faiz artırımı sonrasında mevduat ve kredi piyasasında yeni bir denge arayışı başladı.

Türkiye ekonomisi, günlük kur değerlerine göre $125-128 milyar arasında büyüklüğü değişen bir kur korumalı mevduat (KKM) yükünden kurtulmaya çalışıyor. Şunu net olarak belirtmek gerekir ki, böyle bir büyük yükten kurtulmak hiçbir koşulda kolay değil.

Gerekçeleri 20 Ağustos 2023 tarihli kararlara dayanmak suretiyle, içinde bulunduğumuz haftada mevduat ve katılım hesaplarının tasarruf sahiplerine sunduğu getiriler bazı bankalarda %40-45 arasına ulaştı. TCMB’nin açıkladığı kararlar öncesinde %27-28 seviyelerine kadar gerilemiş oranlar söz konusuydu. Yani, tasarruf sahibi açısından bankacılık sisteminin tasarruflara sunduğu getiriler arttı.

TCMB’nin 20 Ağustos’ta açıkladığı kararlardan sonra, KKM’den geleneksel mevduat ve katılım hesaplarına tasarrufların kayabilmesi için, bu hesapların getiri oranlarının enflasyon oranının üzerinde olması gerektiği net. Yani, bu hesapların sahiplerine pozitif reel getiri sunması gerekiyor. Aksi takdirde, bu tasarrufların TL cinsinden olmayan tasarruf araçlarına eğilim göstermesi ve kuru yükseltmesi kaçınılmaz. Bu durumda TCMB, asli fonksiyonu olan parasal istikrarı sağlamaktan uzaklaşır.

TCMB, asli fonksiyonunu kaybedeli bayağı zaman geçti. Ancak, yeni başkan ve Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerinin TCMB’yi asli fonksiyonuna döndürmek konusunda niyetleri olduğunu anlıyoruz. TCMB’nin içinde bulunduğu yönetim krizi koşullarında niyetleri ne ölçüde gerçeğe dönüştürebileceğini bilemiyoruz. Zira, arka tarafta siyaset çalışıyor.

Arka tarafta çalışan siyasetin yarattığı soru işaretleri nedeniyle para politikasında alınan kararlar ve niyet beyanları piyasa tarafından büyük bir şüphe ve temkinle karşılanıyor. Bu nedenle TCMB, piyasa yönlendirici özelliğini yeteri kadar kullanamıyor. Bu, para politikasının etkinliğini düşürecek bir faktör.

Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK) bazlı verilere göre, TCMB’nin 2023 sonu yıllık enflasyon beklentisi %58. “TÜİK bazlı” ifadesini her yazımda sadece kaynak göstermek için kullanmıyorum. Türkiye’nin içinde bulunduğu kurumsal çöküş nedeniyle “gerçeğinin ne olduğunu bilmediğimiz ama TÜİK tarafından açıklanana göre” vurgusunu yapmak için bu gibi ifadelere başvuruyorum. Gerçeğini bilemediğimiz verilerle acaba para politikası ne kadar doğru? Bu gibi soruları sormaktan vazgeçmemek gerekiyor. Yanlış olan kanıksanmamalı, doğallaşmamalı.

Yeni başkan ve PPK üyeleri TCMB’yi asli fonksiyonuna döndürmeye niyetli. Ancak beyanları piyasa tarafından büyük bir şüphe ve temkinle karşılanıyor. Bu nedenle TCMB, piyasa yönlendirici özelliğini yeteri kadar kullanamıyor.

Mevduat ve katılım hesaplarının tasarruf sahiplerine sunduğu getiriler %40-45 aralığında. Yıl sonunda %58’i de muhtemelen aşacak olan TÜİK bazlı enflasyonla KKM’den çıkış olması ve tasarrufların TL’ye yönelmesi beklenemez. %27-28’den %40-45 çıkan oranları izledik. Tahminlerimize paralel bir gelişme bu. İlerleyen günleri de izleyeceğiz. Bankalar, bilanço dengelerine göre mevduat ve katılım hesabı oranlarını bir noktaya oturtacaklar.

Tasarruf tarafında yukarıda dile getirilen gelişmeler ortaya çıkarken, kredi tarafında da gelişmeler oldu. Bankalar kredi fiyatlamalarında faizi her ay açıklanan referans faizin 1.8 katı kadar kullanabiliyorlardı. Ağustos için %21.01 olan referans faizi Eylül için %31.25 olarak ilan edildi. Yani, politika faizini %17.5’ten %25’e 7.5 puan artıran TCMB, referans faizini de 10.14 puan artırmış oldu.

Yukarıda belirtilen 1.8 katsayısında değişikliğe gidildi. Buna göre, ihracat ve yatırım kredileri için 1.4 katsayısı kullanılacak. Yani, ihracat ve yatırım kredileri için azami kredi fiyatı %43.75’i geçemeyecek. Tüketici kredileri için ise katsayı 2 olacak. Yani, tüketici kredilerinin hızını kesmek için bu tip kredilerin fiyatı yükseltiliyor. Böylece tüketici için kredi kullanımında faiz %62.50 olabilecek. Diğer krediler için ise 1.8 katsayısı sabit tutuluyor. Yani oran, diğer kredi türlerinde %56.25’e ulaşabilecek.

Katsayı düzenlemesi, döviz getiren ihracata yönelik kredileri ve enflasyon üretme özelliği üretim kapasitesi yarattığı için göreceli olarak düşük olan yatırım kredilerini destekliyor. Ancak, kısa sürede enflasyon yaratan tüketici kredilerini yavaşlatmayı hedefliyor.

Öyle anlaşılıyor ki TCMB, enflasyonu daha da ivmelendirmemesi için kuru bir yerlerde tutmaya çalışıyor. Attığı ve atacağı kararlı adımlara güvenen merkez bankası bunu neden yapar?

Kredi fiyatlarının geldiği seviye açısından ne 7.5 puanlık politika faizi artışının, ne de 10.14 puanlık referans faizi artışının bir önemi var. Bu oran değişiklikleri ile bankalar, kendilerine izin verilen faizin üzerine ilave ettikleri komisyon, masraf, vadesiz mevduat talebi gibi unsurları fiyatlamalarından tedrici olarak çıkarabilecekler. Yani, kredi fiyatı olarak sadece faizin kullanıldığı bir noktaya doğru ilerlenebilir. Bu gelişmeleri de izleyeceğiz.

TCMB, yukarıdaki adımları atarken ve piyasa gelişmelerini izlerken piyasaya döviz sürmeye devam ediyor. Ağustos ayının sonuna yaklaşılırken $9.5 milyarlık döviz satışı gerçekleşti. Öyle anlaşılıyor ki TCMB, enflasyonu daha da ivmelendirmemesi için kuru bir yerlerde tutmaya çalışıyor. Attığı ve atacağı kararlı adımlara güvenen merkez bankası bunu neden yapar?

Son PPK kararı metni “kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edecektir” diyor. Yani, faizi de artırmaya devam edeceğini söylüyor. Ancak, piyasa mevduat ve katılım hesaplarında %40-45’te iken ve kredilerde kabaca %50’nin üzerine ilerliyorken %25 ile TCMB yine geride kaldı. Kısaca, piyasa zaten kendi dengelerinde ilerliyor. Bu piyasa koşullarında TCMB, 7.5 puan faiz artırınca aslında faiz artırmış olmadı. Bu koşullarda, bağımsızlık ifadesi ancak bir tebessüme neden olabiliyor.

Arda TUNCA – Politikyol.com

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’ye Euromoney’den 2 ayrı ödül

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi, Euromoney tarafından verilen ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka‘ ve ‘Sektör lideri yerel banka‘ ödüllerini kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyaca ünlü bankacılık ve finans dergilerinden olan Euromoney tarafından düzenlenen ‘dış ticaret finansmanı’ kategorisinde yapılan müşteri araştırmasında Yapı Kredi, Türkiye’de üst üste onuncu kez “sektör lideri” seçildi.

İki yıldır ‘En iyi servis sağlayan banka’ kategorisinde de lider olan banka, bu yıl ilk defa Central & Eastern Europe bölgesinde de ‘Sektör lideri yerel banka’ unvanına sahip oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bankanın kurulduğu günden bu yana Türkiye ekonomisini desteklediğini ve toplumun her alanında değer yaratmak amacıyla sınırları kaldıran çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘Yapı Kredi olarak, müşterilerimize kaliteli hizmet sunmak daima odak noktamızda bulunuyor. Bu nedenle hizmette sınır tanımayan anlayışımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına durmaksızın çalışıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Kurum olarak, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerle sektörde güçlü bir konumda olduklarını ve başarılarının, müşteri odaklı çalışmalarının uluslararası alanlarda tescillenmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Erdoğan, ‘Son olarak, Euromoney tarafından ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka’ ve ‘Sektör lideri yerel banka’ ödüllerine layık görülmek bu çalışmalarımızın somut birer örneği. Sektördeki liderlik misyonumuz ile ülkemiz ekonomisine ve firmalarımıza en iyi hizmeti sağlamak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bakırköy’de bir banka şubesinden sahte kimlikle 14 bin Euro çekmeye çalışan 2 şüpheli yakalandı

Bakırköy’de bir banka şubesine gelen ve sahte kimlik kullanarak başkasının hesabından 14 bin Euro çekmeye çalışan 2 şüpheli, bankadaki görevliler tarafından fark edilince kaçtı. Polis ekiplerinin çalışmaları çerçevesinde şüpheliler yakalanırken olay öncesinde bir kafeteryada oturup olayı planladıkları ana ilişkin güvenlik kamera görüntülerine ulaşıldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bakırköy’de bir banka şubesinde K. P. isimli şahıs adına düzenlenmiş sahte kimlikle para çekilmeye çalışıldığı ihbarı üzerine polis ekipleri soruşturma başlattı. Şüpheliler, bankadan 14 bin Euro çekmeye çalışırken, yetkililerin sahte kimliği fark etmesi üzerine olay yerinden kaçtı. Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili başlattıkları çalışmada şüphelilerin kimliklerini tespit etti.

Polis şüphelilerin olay öncesi bir kafeteryada oturarak olayı planladıklarını belirledi. Olayı planladıkları anların görüntüsü kafeteryanın güvenlik kamerasına yansıdı. Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, düzenledikleri operasyonla şüpheliler Şahin Ü. (60) ile Serdal O.’yu (42) gözaltına aldı.

Serdal O.’nun daha önceden 14 suç kaydı olduğu belirlendi. Asayiş Şube Müdürlüğünde işlemleri yapılan şüpheliler çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası 140 milyon dolarlık finansman sağladı

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası tarafından Kamuya Aydınlatma Platformunu (KAP) yapılan açıklamaya göre banka beş ve altı yıl nihai vadeli 140 milyon dolar finansman sağladı.

Açıklamada, “Bankamız, havale akımlarına dayalı programı çerçevesinde 5 yıl ve 6 yıl nihai vadeli serilerden oluşan, toplamda 140 milyon ABD Doları tutarında finansman sağlamıştır” ifadeleri kullanırken; finansman maliyeti hakkında bilgi verilmedi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.