Connect with us

SİGORTA

AK Sigorta 11 ayda 4,5 milyar TL prim üretti

Yayınlanma:

|

Pandemi süreci, Piyasalardaki durgunluk ve belirsizlik sigorta şirketlerini de olumsuz etkiledi. Döviz ve Enflasyondan arındırıldığında çoğu şirket 2019 yılı prim tutarlarını yakalayamadı.

2020 Kasım sonu itibarıyla AK Sigorta da ulaştığı prim hacimlerini yayınladı. Yıllık bazda % 15 artırdığı duyurdu.

2019 Kasın ayında 422 milyon TL Prim yaratan AK Sigorta 2020 Kasım ayında çalışmalarını hızlandırarak, prim tutarını % 28 artırarak 542 milyon TL’ye çıkarmasına rağmen yıllık bazda 2019 yılında 3,9 milyar TL tutarındaki Prim tutarı 2020’de % 15 artarak 4,5 milyar TL düzeye geldi.

Pandemi süreci, piyasalardaki durgunluk ve belirsizlik iel birleşince Sigorta şirketlerinin iş hacmi de düşmüş durumda.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni dönem!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Resmi Gazete’de yayınlanan “Bireysel Emeklilik Sistemi Kısmen Ödeme Hakkı Yönetmeliği” ile katılımcılar eğitim, evlilik, konut alımı veya doğal afet gibi durumlarda kısmen ödemeden faydalanabilecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK), BES’te kısmen ödeme hakkında yönetmeliğine göre, kısmen ödeme hakkını en az beş yıl kullanmamış katılımcıların, başvuruşu tarihi itibarıyla geçerli olan aylık brüt asgari ücret tutarının en az beş katkı payı ödediği sözleşmesinden kısmen ödeme başvurusu gerçekleştirebilecek.

Katılıcımlar kısmen ödeme alma hakkını, kısmen ödeme tarihinden itibaren üç yıl içinde; emeklilik, vefat veya maluliyet halleri hariç, kısmen ödemeye konu sözleşmesini sistemden çıkış işlemi ile sonlandırmayacağına dair taahhüt vermek şartıyla kullanabilecek.

Katılıcımlar bir defaya mahsus olmak üzere kısmen ödeme hakkı kullanabilecekler.

İŞTE BAŞVURU ŞARTLARI

Kısmı ödemeden yararlanmak için başvurmak gerekiyor. Ancak başvuran katılımcıların en az 5 sene sistemde kalmış olması gerekiyor. Her 5 yılda bir kısmı ödemeden yararlanılacak. Kısmı ödemeden yararlananlar 3 yıl boyunca sözleşmelerini sonlandıramayacak. 

Konut alımı için kısmen ödeme hakkından faydalanan katılımcı, başvuru tarihinden iki ay öncesine kadar veya kısmen ödeme tarihinden itibaren iki ay içinde aldığı konutun, kendi adına en az yüzde elli sahiplik payını gösteren kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş tapu belgesinin bir nüshasını ibraz ederek başvurabilecek.

Evlilik durumunda başvuru yapanlar ise başvuru tarihinden önceki iki ay içinde veya kısmen ödeme tarihinden itibaren iki ay içinde evlendiğini gösteren e-Devlet üzerinden alınmış nüfus kayıt örneği ile başvurusunu belgelendirecek.

Katılımcılar, emeklilik sözleşmelerinde yer alan taahhütlerini yerine getirmediğinde, emeklilik şirketi devlet katkısı ödemelerini, gecikme zammı ve faiz ekleyerek katılımcının hesabından kesecek ve bu tutarı vergi dairesine ödeme yapacak. Eğitim amaçlı kısmi ödemelerde ise bu yaptırım, devlet katkısı hesaplamasında yer alan oranlara göre sınırlı olarak uygulanıyor.

Değişiklik ile katılımcılar sistemden çıkmadan birikimlerinin yüzde 50’sine kadar olan kısmını toplu olarak alabilecek. Böylece katılımcılar sözleşmelerini sonlandırmadan, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim gibi durumlarda birikiminin yüzde 50’si kadarını kullanabilecek.

DOĞAL AFET DURUMUNDA SÜRE ŞARTI YOK
Doğal afet ve eğitim durumunda kısmen ödenen tutarın yüzde 25’i oranında devlet katkısı verilecek. Eğitim halinde yapılan kısmen ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olacak. Doğal afet durumunda ise kısmen ödeme için süre şartı aranmayacak.

ÖĞRENCİLER 4 YIL BOYUNCA EĞİTİM MASRAFLARINDA KULLANABİLECEKLER
Öğrenciler, 4 yıl boyunca kendi hesabından kısmen ödeme alarak eğitim masraflarında kullanabilecekler. Kısmi ödemeden aylık veya yıllık ödemeli gelir sigortası ürünü olarak faydalanılacak.

Öte yandan kısmen ödeme başvurusu yapanlar sözleşmelerini 3 yıl boyunca sonlandıramayacak.

Söz konusu yönetmelik, yayımı tarihinden altı ay sonra yürürlüğe girecek.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Emekli Maaşını Yapı Kredi’ye Taşıyanlara 9.000 TL’ye Varan Nakit Promosyon!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi’yi tercih edin, Emeklilere özel 9.000 TL’ye varan nakit promosyon fırsatı sunuyor! Ayrıca Yapı Kredi Emeklilik Paketi avantajları da birlikte sunuluyor.

Promosyon başvurusu ilk emekli maaş aldınktan sonra Yapı Kredi Mobil’den, İnternet Şubesi’nden, 0 850 222 0 444 numaralı Müşteri İletişim Merkezini arayarak veya şubeler aracılığı ile yapılıyor.

Emeklilere Yapı Kredi Emeklilik Paketi Avantajları

– Yapı Kredi Mobil, İnternet Şubesi ve ATM’lerimizden ücretsiz havale
– TL Vadeli Mevduatınıza Özel Oran
– Avantajlı faiz oranıyla Bireysel İhtiyaç Kredisi kullanımı
– Ücretsiz Düzenli Ödeme (EFT ve Havale) avantajı

9.000 TL’ye Varan Nakit Promosyon Kampanyası

1 Eylül 2023 – 30 Eylül 2023 arasında SGK maaşını üç yıl Yapı Kredi’den almayı taahhüt edeceklere, ek bir koşul olmadan; bir aylık net gelir 3.499 TL’ye kadarsa 4.500 TL; 3.500 TL-7.499 TL arasındaysa 5.250 TL; 7.500 TL-9.999 TL arasındaysa 6.750 TL; 10.000 TL’nin üzerindeyse 7.500 TL nakit promosyon ödenecek. Ek Ödül Taahhütnamesinin imzalanması sonrasındaki 60 gün içerisinde iki yeni fatura ödeme talimatı verilmesi durumunda ek 500 TL ödenecek.

1 Eylül 2023 – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında ilk kez kredi kartı alan veya mevcut kart/kartları ile; promosyon başvuru tarihini takip eden 2 ay içerisinde toplam 500 TL harcama yapan müşterilerimiz ek 1000 TL nakit promosyon almaya hak kazanacaklar.

Kampanyanın başlangıç tarihi itibarıyla Ek Ödül Taahhütnamesi imzalayan müşterilerimiz, ilk maaş ödemesini aldığı ayı takip eden ayın ilk günü başlayacak ve üç ay devam edecek şekilde 0 faizle 2.000 TL’ye kadar esnek hesap limitinden faydalanabileceklerdir.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Katılım Emeklilik, hayatın her alanına dokunarak büyüdü

Hayat, sağlık ve ferdi kaza branşlarında hayatın her alanına dokunan katılım esaslı sigorta ürünleriyle sektörün öncülerinden olan Katılım Emeklilik, ilk altı ayın prim üretimi rakamlarını paylaştı. Katılım Emeklilik haziran ayında yaklaşık 700 milyon TL toplam prim üretimine ulaştı. Geçen senenin aynı dönemine göre 4 kat, yılbaşından bu yana ise 2 kat prim üretimi artışını yakalayan Katılım Emeklilik, katılım segmentinde pazar payını da ikiye katladı. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “İklim değişikliğiyle artan afetler, yaşadığımız son büyük deprem felaketi ve ekonomi başta olmak üzere hayatın her alanında artan riskler, maliyetleri artsa da sigorta konusundaki farkındalığı artırıyor” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek yıl sonu büyüme hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediklerini belirterek, “Haziran ayı itibarıyla son 12 aylık dönemde pazar payımızı Hayat branşında yüzde 17,35’ten yüzde 28,92’ye, Sağlık branşında yüzde 60,48’den yüzde 69,07’ye, Ferdi Kaza branşında ise yüzde 12,21’den yüzde 21,06’ya yükselttik. Katılım sigortacılığındaki toplam pazar payımız ise yüzde 3,53’ten yüzde 6,37’ye kayda değer artış gösterdi. Bu yıl özelinde sigortacılıkta prim üretimi rakamlarına sağlık hizmetlerindeki maliyet artışlarının önemli derecede etkisi olduğunu görüyoruz. Katılım Emeklilik olarak katılımcılarımıza en uygun fiyatlarla, ayrıcalıklı hizmetler sunarak bu alandaki hizmet kalitemizi artırmaya odaklandık. Çabalarımızın katılımcılarımız tarafında gördüğü teveccühten dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sağlık, hayat ve ferdi kaza branşlarında üretim hızlandı

Katılım Emeklilik’ten paylaşılan verilere göre, haziran ayı toplam primi üretimi yaklaşık 700 milyon TL olarak gerçekleşti. Sağlık sigortaları ürünlerinin tek çatı altında toplandığı Katılım Sağlık tarafında geçen yıl haziranda 102 milyon TL olan prim üretimi, bu yıl 463 milyon TL’ye yükseldi. Hayat sigortası branşında geçen yıl haziranda 53 milyon TL olan prim üretimi son 12 aylık dönemde 165 milyon TL’ye ulaştı. Ferdi Kaza sigortası branşında ise 12 aylık dönemde 20 milyon TL prim üretiminden 71 milyon TL seviyesine gelindi. Söz konusu branşlardaki reel değişim oranları ise Sağlık tarafında yüzde 227, Hayat sigortaları tarafında yüzde 127, Ferdi Kaza branşında ise yüzde 153 oranlarında gerçekleşti.

“Yükselen tasarruf bilinci, sigorta farkındalığını da artıracaktır”

Türkiye’de insanların tasarruf farkındalığının hızla arttığını vurgulayan Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, sigorta alanında ise halen gelişme aşamasında olunduğunun altını çizdi. Sincek, “Son dönemde yapılan bir araştırma 2023 yılı birinci çeyreğinde ülkemizdeki tasarruf sahipliği oranının yüzde 19’a yükseldiğini ortaya koydu. Bu tasarrufların büyük bölümünün yastık altı ya da sistem içindeki altın yatırımları olduğu, sonrasında ise Bireysel Emeklilik tasarruflarının geldiğini görüyoruz. Vatandaşlarımızın tasarruf yapma gerekçeleri arasında ise “geleceğe yatırım” unsuru yüzde 54 oranla ilk sırada. Bu anlamda sigortanın da kişinin, ailesinin ya da işinin geleceğine yönelik bir yatırım olduğunu öncelikle sektör paydaşları olarak bizlerin daha iyi anlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Son yıllarda artan doğal afetler sonucu bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz ancak yeterli olmaktan halen uzak bir konumdayız. Sigorta, gerçekleşmesi ihtimal dahilinde olan risklere karşı, zararın giderilmesi için maddi kaynak sağlamanın kritik bir yöntemi. Risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşan maddi kayıplar poliçe esaslarına göre ortadan kaldırılabilir ya da azaltılabilir. Dolayısıyla sigorta poliçeleri mal varlıkları için güvence sağlar ve hem yatırımların hem de tasarrufların kaybının önüne geçmek için önemli bir enstrümandır. Ülkemizde yükselen tasarruf bilincinin, sigorta farkındalığını da önümüzdeki dönemde artırmasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27