Connect with us

SİGORTA

Anadolu Sigorta 11 ayda 6,7 milyar TL Prim üretti

Yayınlanma:

|

Kasım ayı verilerini açıklayan Anadolu Sigorta 2019 aynı dönemde ürettiği 5,7 milyar TL’lık Prim toplamını 2020 Kasım ayında % 17,2 artırarak 6,7 milyar TL düzeyine çıkardı. Primin 3,3 milyar TL’lık kısmı Kara araçları ve sorumluluk sigortalarından yaratılırken, 1,2 milyar TL’lık kısmı Yangın ve Doğal Afet sigortandan yaratıldı.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Tek evi olan tapu sahiplerine para iadesi müjdesi!

Tek bir evi olan tapu sahipleri tam tamına 5 yıldır ödedikleri emlak vergisini geri alabiliyor. İşte söz konusu para iadesi için yapmanız gerekenler…

Yayınlanma:

|

Yazan:

Milyonlarca tapu sahibini yakından emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri Mayıs ayının sonu itibarıyla sona eriyor. Tapu sahipleri tarafından ödenecek olan vergiler emlak vergisi ile ilgili önemli bazı detaylar da mevcut.

Konu ile ilgili olarak paylaşılan detaylara göre, emlak vergisini ödemek zorunda olan vatandaşların dışında bir de emlak vergisinden muaf olanlar bulunuyor. Eğer siz de tek tek açıklanan söz konusu bu şartları sağlamışsanız, milyonlarca kişiyi ilgilendiren emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. Ayrıca yine konu ile ilgili olarak verilen bilgiye göre, ayrıca Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından açıklanan emsal kararla sadece tek bir konuta sahip olanlar ve emlak vergisi muafiyeti hakkı elde eden kişilere ödemiş oldukları paraları geriye dönük olarak 5 senelik şekilde almalarının da yolu da açılmıştı.

Peki tek bir konutu olan tapu sahipleri ödedikleri emlak vergisi iadelerini nasıl alabilir? Emlak vergisi iadesi 2024 nasıl alınabilir? İşte emlak vergisi iadesi ile ilgili olarak aktarılan o detaylar…

EMLAK VERGİSİ İADE DAVASI DETAYLARI 2024

Pek çok tapu sahibi tarafından merak edilen ve araştırılan konu ile ilgili olarak paylaşılan bilgilere göre Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından açıklanan ve emlak vergisini ödemiş olan milyonlarca tapu sahibini de yakından ilgilendiren söz konusu emsal kararla tek bir konutu olan ve emlak vergisi muafiyeti hakkı elde edenlere ödemiş oldukları tüm paraları geriye dönük olarak 5 senelik şekilde almalarının da yolu açılmıştı.

Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre, kanunen 200 metrekareden büyük olmayan tek konutu olan emekliler, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, ev hanımları ve işsizler her yıl iki taksit olarak ödenen emlak vergisi ödemelerinden muaf oluyor.

EMLAK VERGİSİ İADELERİ NASIL ALINIR 2024?

14 Mayıs 2014 Tarih ve 53210 sayılı özelge gereğince belediyeler muafiyetten habersiz şekilde ödenen emlak vergisinin geriye dönük 5 yıl için iadelerini yapıyor.

Eğer konu ile ilgili bir örnek vermemiz gerekirse, emlak vergisini muafiyet durumunuzdan habersiz olarak 7 sene boyunca ödediğinizi düşündüğümüzde söz konusu bu durumda da geriye dönük olarak 7 sene değil sadece 5 sene için vergi iadesi tutarını talep edebilirsiniz. 5 seneden sonra zamanaşımı devreye girdiği için kalan 2 yıl için iade alamazsınız.

Okumaya devam et

GÜNCEL

DASK Poliçesi, Akbank Mobil üzerinden yapılabilecek

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) işlemlerini mobil uygulamasına taşıdı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Akbank müşterileri deprem afetine karşı risklerini güvence altına alan ve tapu, abonelik gibi işlemleri yaptırırken ibraz edilmesi gereken DASK’a dair işlemleri şubeye gitmeden, Akbank Mobil üzerinden gerçekleştirebilecek.

Akbanklılar, Akbank Mobil’deki sigorta ve bireysel emeklilik menüsünden, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanan Zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimatında belirtilen esaslara göre belirlenen prim tutarları üzerinden poliçelerini oluşturabilecekler.

Mevcut poliçelerini yenilemek isteyenler ise DASK’ın sağladığı yüzde 20’ye varan yenileme indiriminden faydalanarak işlemlerini yapabilecek.

Akbanklılar ayrıca mayıs ayı boyunca Akbank mobilden DASK poliçelerini oluşturduklarında 500 liraya varan tutarda chip-para kazanacak.

Okumaya devam et

SİGORTA

Gönüllü BES 9 milyon katılımcıyı aştı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Tasarruflarını BES’te değerlendiren vatandaşların sayısı yılbaşından bu yana yaklaşık 350 bin kişi daha artarak 9 milyonu aştı. Senenin ilk 4 ayında yüzde 14’ten fazla büyümeyle 1 milyon 160 binden fazla katılımcıya ulaşan 18 yaş altı BES ise sektörün dinamosu olmaya devam ediyor. Erken BES ürünüyle 18 yaş altı BES’te ilk 5 şirket arasında yer alarak 115 bin sözleşmeye ulaştıklarını belirten Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “18 yaş altı BES ülkemizde tasarruf bilincinin gelişmesinde çok önemli bir rol üstleniyor. Yüzde 30 devlet katkısının yanı sıra yüksek getirili fonlarımız, sağlık ve eğitim harcamalarında sunduğumuz ek avantajlarla katılımcı ailelerimiz ve çocuklarının geleceğine teminat oluyoruz” diye konuştu.

Son yıllarda yüksek getiri performansı gösteren fonlar ile vatandaşların tasarruf ve birikimlerini değerlendirmek için ilk tercihlerinden biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) büyümede hız kesmiyor. Yılın ilk 4 ayında yaklaşık 350 bin yeni katılımcıya ulaşan Gönüllü BES’te katılımcı sayısı 9 milyon eşiğini geride bıraktı. Otomatik Katılım Sistemi (OKS) tarafındaki 7 milyon 286 kişi ile birlikte toplamda 16 milyon 288 bin katılımcıya hizmet veren BES sektöründeki toplam fon büyüklüğü miktarı ise 948 milyar TL’yi aştı. Sene sonunda 1,2 trilyon lira fon büyüklüğüne ulaşması beklenen BES’te sektörün dinamosu ise 18 yaş altı segmenti oluyor. BES’te 18 yaş altındaki katılımcı sayısı yılın ilk 4 ayında yüzde 14’lük güçlü yükselişle 1 milyon 160 bin katılımcıyı buldu.

Aileler Erken BES’i sevdi

Yüzde 30 devlet katkısının birikimlerini büyütmek isteyenler için çok ciddi bir avantaj sunduğunu vurgulayan Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “18 yaş altı BES ülkemizde tasarruf bilincinin gelişmesinde çok önemli bir rol üstleniyor. BES fonlarının yüksek getiri performansları da eklenince, ailelerimiz çocuklarının geleceğini teminat altına almak için BES’e yöneliyor. Erken başlanan tasarruf sayesinde çocuklarımız ilerleyen yaşlarında eğitim, evlilik, iş kurma, ev alma gibi konularda ciddi bir birikimle hayata atılma imkânına sahip oluyor” diye konuştu.

Katılım Emeklilik 115 bin sözleşmeyle ilk 5’te

18 yaş altı katılımcılarda Mayıs ayı itibarıyla 115 bin sözleşmeye ulaştıklarını dile getiren Ayhan Sincek şunları söyledi: “Katılım Emeklilik olarak Erken BES adını verdiğimiz planımızla en çok tercih edilen ilk 5 şirket arasında yer almak mutluluk duyuyoruz. Katılımcı ailelerimiz ve çocuklarının ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak, her bütçeye uygun ödeme planlarıyla yenilikçi ürünler sunuyoruz. Katılımcılarımız yüksek getirili fonlarımızla birikimlerini büyütürken, sağlıktan eğitime birçok alanda ücretsiz ya da avantajlı fiyatlarla sunduğumuz ek asistans hizmetleri sayesinde günlük yaşamlarında da tasarruf etme fırsatı yakalıyorlar.”

Katılım Emeklilik’ten yaş gruplarına özel hizmetler

Katılım Emeklilik, Erken BES’te her yaş grubuna özel ek avantajlar sunuyor. Erken BES’li çocuklara büyürken sağlık, spor, bakım, okul ihtiyacı gibi alanlarda indirimler sağlıyor. 0-2 yaş arası katılımcılar yararlandığı yeni doğanlara özel avantaj paketinde; annelere özel ücretsiz psikolojik danışmanlık, oyuncak, mobilya, kıyafet, bebek koltuğu alışverişleri ile doğum fotoğrafçısı ve kreş hizmetlerinde anlaşmalı firmalardan indirimler yer alıyor.

2-5 yaş arası katılımcıların faydalandığı Okul Öncesi özel avantaj paketindeyse; diş ve göz doktorlarında ücretsiz göz check-up, oyun terapisi, anlaşmalı klinik ve hastanelerde ücretsiz tanışma seansı, sonraki seanslar için indirimli danışma hizmeti, anlaşmalı firmalardan mobilya ve kıyafet alışverişlerinde indirimler bulunuyor.

Okul Çağı özel avantaj paketinde 5-18 yaş arası katılımcılar için; diş ve göz hekimlerinde ücretsiz check-up, lise ve üniversitelere giriş tercihlerinde online rehberlik hizmeti, anlaşmalı klinik ve hastanelerde ücretsiz tanışma seansı, sonraki seanslar için indirimli ergenlik danışma hizmeti, anlaşmalı spor salonlarında indirimli spor kursları gibi imkanlar sunuluyor.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.