Connect with us

SİGORTA

Anadolu Sigorta 11 ayda 6,7 milyar TL Prim üretti

Yayınlanma:

|

Kasım ayı verilerini açıklayan Anadolu Sigorta 2019 aynı dönemde ürettiği 5,7 milyar TL’lık Prim toplamını 2020 Kasım ayında % 17,2 artırarak 6,7 milyar TL düzeyine çıkardı. Primin 3,3 milyar TL’lık kısmı Kara araçları ve sorumluluk sigortalarından yaratılırken, 1,2 milyar TL’lık kısmı Yangın ve Doğal Afet sigortandan yaratıldı.

Okumaya devam et

SİGORTA

SEDDK: İki sigorta şirketine el koydu

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Mellce Sigorta ve Gri Sigorta’ya el koydu. SEDDK yaptığı açıklamada “mevzuata aykırı işlemleri ve kötü yönetimleri” nedeniyle sigorta şirketlerine en konulduğunu duyurdu.

Gerekçe olarak “mevzuata aykırı işlemleri ve kötü yönetimleri nedeniyle bir süredir kademeli önlemler uygulanmasına karşın verilen makul süreye rağmen durumlarını iyileştirememeleri” gösterildi.

SEDDK’dan yapılan açıklama şu şekilde: “Bilindiği üzere sigortacılık ve özel emeklilik sektörü Kurumumuzun sürekli gözetim ve denetimi altındadır. Uluslararası saygınlığa ve güçlü sermaye yapısına sahip olan sektörümüz, son dönem finansallarına göre sermaye yeterlilik seviyesinde ve özkaynak karlılığında tarihi zirvelere ulaşmıştır.

Bununla birlikte; mevzuata aykırı işlemleri ve kötü yönetimleri nedeniyle Kurumumuzca bir süredir kademeli önlemler uygulanan ve verilen makul süreye rağmen durumlarını iyileştiremeyen GRI SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ ve SINIRLI SORUMLU MELLCE KARŞILIKLI SİGORTA KOOPERATİFİ’ne, sigortalılarımızın hak ve menfaatlerinin korunması ve sektörümüzün negatif yönde etkilenmemesi amacıyla tedbir uygulanması gereği hasıl olmuştur.

Bu bağlamda; 5684 sayılı Sigortacılık Kanununun 20’nci maddesi uyarınca söz konusu şirketlerin mevcut yönetim kurulu üyelerinin tamamının görevlerine son verilerek yeni yönetim kurulu üyelerinin atanmasına ve sigorta portföylerinin idaresinin Güvence Hesabına bırakılmasına karar verilmiştir.

Süreçten etkilenenlerin sigortalılığının devamı ve haklarının korunması amacıyla, Türkiye Sigorta Birliği öncülüğünde telafi edici planlar oluşturulması için gerekli girişimler başlatılmıştır.

Yukarıda bahsedildiği üzere söz konusu tedbirlerimiz; sektörümüzü etkilemeyecek ölçekteki mezkur şirketlerle sınırlı olup, ısrarlı kötü yönetim ve mevzuata aykırı işlemleri sona erdirmeye yöneliktir.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Türk Eximbank, Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası Programı’nı devreye alıyor

Türk Eximbank, faizsiz bankacılık alanında sunduğu hizmetlere bir yenisini ekleyerek Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası Programı’nı devreye aldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türk Eximbank, faizsiz bankacılık alanında sunduğu hizmetlere bir yenisini ekleyerek Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası Programı‘nı devreye aldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) kalkınma ve yatırım bankalarının faizsiz bankacılık işlemlerini icra etmelerine yönelik yaptığı değişiklikler sonrasında Türk Eximbank tarafından faizsiz bankacılık ürünlerinin oluşturulması çalışmalarına hız verildi.

Bu doğrultuda 2022 yılı içerisinde banka bünyesinde faizsiz bankacılık danışma komitesi kuruldu. Dünyada örnekleri bulunan pencere sistemi modeliyle faizsiz bankacılık faaliyetlerini tüm iş süreçlerinde diğer bankacılık faaliyetlerden ayrıştıran Türk Eximbank, 1989 yılından bu yana ihracatçılara sunduğu ihracat kredi sigortası programları arasına ‘Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası’ ürününü ekledi.

Türk Eximbank’ın gelişen vizyonunun ve yenilikçi yaklaşımının bir yansıması olarak, ihracat kredi sigortası alanında bir ilk olan Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası, ihracatçıların yurt dışında yerleşik alıcılara yönelik Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartları’na uygun mal satışlarından doğacak azami 360 gün vadeli ihracat alacaklarının ticari ve politik risklere karşı sigortalanması yoluyla Türkiye’nin ihracatının güvenilir bir ortamda artırılmasına katkı sağlayacak.

‘Faizsiz bankacılık faaliyetlerine oldukça önem veriyoruz’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, faizsiz bankacılık faaliyetlerine oldukça önem verdiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

‘Hibrit Model (vekalet/mudarebe) ile çalışacak program kapsamında bankamız bünyesinde kurulan danışma komitesinden uygunluk alınmıştır. Bankamızın katılım sigortacılığı muhasebe hesaplarının mevcut konvansiyonel sigortacılık muhasebe hesaplarından ayrıştırılarak sigortalıların ödeyeceği katkı primlerinin ayrı bir risk fonuna aktarılması sağlanmıştır. Söz konusu fonda toplanan katkı primleri faizsiz bankacılık yatırım araçlarında değerlendirilecek ve sigortalı firmaların uğrayacağı zararlara ilişkin tazminat talepleri bu fon üzerinden karşılanacaktır. Bankamız tarafından Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası ile üstlenilen risklerin Türk Katılım Reasürans ve uluslararası retekafül şirketleriyle paylaşılmasına yönelik anlaşmalar yapılmıştır.’

Ali Güney, bankanın her yıl ürün ve hizmet kapsamını genişlettiğini kaydederek, uluslararası kuruluşlardan faizsiz bankacılık esaslarına göre temin ettikleri fonları ihracatçılara sunduklarını, bu çerçevede 2022’de 105 milyon dolarlık murabaha finansmanı sağladıklarını, bu yıl ise toplam 327 milyon ABD Doları tutarında fon kullandırımına devam ettiklerini anlattı.

Kendi kaynaklarından ticari bankalar aracılığıyla kullandırdıkları Sevk Öncesi İhracat Kredisi ürününü Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına uygun hale getirerek katılım bankalarından başvuru yapan ihracatçılara da sunduklarını belirten Güney, Katılım Bankaları Finansal Kiralama İşlemlerine Yönelik Finansman Programı ile de ihracatçı firmaların finansal kiralama yoluyla yapacakları yatırımlarına yönelik finansman sağladıklarını, faizsiz bankacılık alanında finansman ve sigorta ürünlerini çeşitlendirerek tüm ihracatçılara ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BNP Paribas Cardif, “Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu” ile ilk sırada!

Türkiye’nin lider sigorta ve bireysel emeklilik kuruluşları arasında yer alan BNP Paribas Cardif, BPU Fonu ile BEFAS’ta işlem gören Kamu Dış Borçlanma Araçları fonları arasında son 6 aylık getiride ve yılbaşından 3 Ekim 2023 tarihine kadar getiride 1’inci sırada yer alıyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin lider sigorta ve bireysel emeklilik kuruluşları arasında yer alan BNP Paribas Cardif Emeklilik A.Ş. BNP Paribas Cardif Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (BPU) ile yatırımcısının yüzünü güldürüyor. BNP Paribas Cardif’in BPU Fonu, Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nda (BEFAS) işlem gören Kamu Dış Borçlanma Araçları fonları arasında son 6 ayda ve yılbaşından 3 Ekim 2023 tarihine kadar olan getiride 1’inci sırada yer alıyor.

BES fonlarının yönetimini Portföy Yönetimi sektörünün uzman ve yenilikçi şirketi olan TEB Portföy Yönetimi aracılığıyla katılımcılarına sunan BNP Paribas Cardif, fonlarının yönetimini yakından takip ederek, katılımcılarının fon getirisi ile ilgili düzenli olarak bilgilendirilmeler sağlıyor ve yatırımcısını koruyor.

BPU fonunun yatırım stratejisi, ağırlıklı olarak T.C. Hazinesi ve tarafından uluslararası piyasalarda ihraç edilen ABD Doları cinsi Eurobond’lar başta olmak üzere, yabancı para cinsinden kamu ve özel sektör tahvil-bonoları içeren bir portföyden oluşuyor. BPU fonu ile BES katılımcılarının yatırımlarına değer kazandırdıklarını belirten BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdürü Cemal Kişmir : “BPU fonumuz; döviz cinsinden getiri elde etmek ve gerçekleştirdiği Eurobond yatırımlarından düzenli ve sürekli gelir akışı yaratmak amacıyla oluşturulmuştur. Bu fonumuz, BEFAS’ta işlem gören Kamu Dış Borçlanma Araçları fonları arasında 2023 yılbaşından 3 Ekim tarihine kadar getiri açısından, yatırımcısına TL bazında brüt %55’lik bir kazanç sağlayarak 1. sırada yerini almıştır” diye belirtti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.