Connect with us

BORSA

e-YATIRIMCI kullanıma açıldı

MERKEZİ KAYIT KURULUŞU ( MKK ) tarafından e-YATIRIMCI uygulaması devreye girdi. E-Devlet üzerinden de ulaşılabilecek uygulama sayesinde Yatırımcılar tüm yatırım hesapları ile ilgili bilgileri tek modül üzerinden ulaşma ve izleme şansını da yakalamış oldu

Yayınlanma:

|

MERKEZİ KAYIT KURULUŞU ( MKK ) tarafından e-YATIRIMCI uygulaması devreye girdi. E-Devlet üzerinden de ulaşılabilecek uygulama sayesinde Yatırımcılar tüm yatırım hesapları ile ilgili bilgileri tek modül üzerinden ulaşma ve izleme şansını da yakalamış oldu

Merkezi saklama sisteminin hak sahibi bazında bir yapıda olması ve MKK sicil numaraları kullanılarak tüm hesaplara erişebiliyor olması, yatırımcıların tek noktadan doğrudan  yatırımları ve hesapları hakkında bilgi alabilmesine imkan tanımaktadır. e-YATIRIMCI, yatırımcıların portföylerine ilişkin pek çok bilgiye ulaşabilecekleri yeni bir kanal olarak tasarlanırken aynı zamanda bilgi seti büyütülmüş ve çeşitlendirilmiştir. e-YATIRIMCI üzerinden yatırımcılar gerek portföylerinde bulunan gerekse de henüz yatırım yapmadıkları ancak ilgilendikleri menkul kıymetlere ilişkin pek çok bilgiye standart ve bütüncül bir yaklaşımla tek noktadan erişebilmektedirler. Ayrıca bu bilgilerin e-posta veya SMS olarak kendilerine iletilmesini talep edebilmektedirler.​
MKK nezdinde tanımlı mevcut yatırımcılar (Daha önce bir aracı kurum, banka veya ihraçcı şirket ile çalışan ve bu kurumlar tarafından Merkezi Kaydi Sistem’de adlarına hesap açılmış olan yatırımcılar), e-DEVLET şifreleri, MKK sicil numaraları ve şifreleri ya da TC. kimlik numaraları ve şifreleri ile e-YATIRIMCI üyesi olabilmektedirler. Şifre bilgisinin kaybedilmesi/edinilememiş olması durumunda; 444 0 655 numaralı çağrı merkezinden güvenli bir şekilde MKK şifrelerini yeniden kendileri oluşturabilmektedirler.

Özetle, yatırımcılar MKK’nın internet üzerinden hizmet verdiği e-YATIRIMCI web sitesi aracığı ile;

  • Tüm yatırım kuruluşlarında bulunan portföylerinin hesap durumlarını takip edebilir,
  • Tüm yatırım kuruluşlarında bulunan hesapların hareketlerini izleyebilir ,
  • Rehin/Teminat işlemlerinin takibini yapabilir,
  • Ödünç pay senedi piyasası işlemlerinin takibini gerçekleştirebilir,
  • Yatırımcı blokajı işlemlerini uygulayabilir,
  • Kitle fonlama sistemi limit bilgilerini kontrol edebilir,
  • Hak kullanım bilgilerini takip edebilir,
  • EGKS temsilcilik işlemlerini yürütebilir,
  • Yatırımcı bilgilendirme servisinden (YBS) faydalanabilir,​
  • Rapor gönderim servisinden faydalanabilir,

e-YATIRIMCI: Yatırımcı Bilgi Merkezi’ne eyatirimci.mkk.com.tr​ adresinden erişebilirsiniz.

Okumaya devam et

BORSA

SPK’da daire başkanı görevden alındı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanı Nizamettin Uçak, görevden alındı. Yeni daire Başkanı Kürşad Sait Babuçcu oldu.

Borsada yaşanan büyük düşüşlerin yanı sıra halka arzlarda yaşanan mağduriyetler sebebiyle eleştirilen SPK’da görev değişikliğine gidildi. Görevden alma ve atamalar, SPK Başkanı İbrahim Ömer Öngül tarafından bir genelge ile duyuruldu.

Buna göre; Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanı Nizamettin Uçak yayınlanan genelgeyle görevinden alındı.

Temmuz 2019’dan bu yana bu görevi yürüten Nizamettin Uçak’ın yerine Ortaklıklar Finansmanı Daire Başkanlığı’na Kürşad Sait Babuçcu atandı. Serpil Yaşar, Mustafa Eken ve Müge Taşcı başkan yardımcısı olarak atandı.

Okumaya devam et

BORSA

Merkezi Kayıt Kuruluşu 2022’nin panoramasını paylaştı

Geçen yıl 40 şirket halka arz edilirken, halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 kişi oldu

Yayınlanma:

|

Yazan:

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) 2022’ye ilişkin sermaye piyasaları gelişmelerini derlediği bir video yayımladı.

MKK, 2022’ye ilişkin gelişmeleri sosyal medya platformları Twitter ve Youtube üzerinden yayınladığı ‘Verilerle Sermaye Piyasaları 2022 Panoraması’ adlı videoda duyurdu.

Buna göre, toplam menkul kıymet değeri 2022’de 2,93 trilyon liradan 7,44 trilyon liraya çıkarken, yıl içinde açılan hesap sayısı 6 milyon 100 bin 212 oldu. Aralık, 2022’de 1 milyon 471 bin 556 ile en çok hesabın açıldığı ay oldu.

Geçen yıl 40 şirket halka arz edilirken, halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 kişi oldu.

Bakiyeli yatırımcı sayısı 2022’de 5 milyon 135 bin 727’den 6 milyon 671 bin 617’ye çıkarken, pay piyasalarındaki 3 milyon 794 bin 409 yatırımcının portföy değeri 6,2 trilyon liraya çıktı.

Geçen yıl sicil numarası alan yeni yatırımcı sayısı 1 milyon 297 bin 222 kişi olurken, en çok yeni yatırımcı 534 bin 341’le 21-40 yaş grubu erkeklerden oluştu. Aynı yaş grubunda yeni kadın yatırımcı sayısı ise 276 bin 60 oldu. Geçen sene kurumsal yabancı yatırımcı sayısı da 726 artış gösterdi.

Portföy değeri en çok artan il Çorum oldu

2022, il bazında incelendiğinde en çok yatırımcı 991 bin 140 kişi ile İstanbul’da bulunurken, onu 395 bin 172 kişi ile Ankara takip etti.

İstanbul’daki yatırımcıların portföy değeri 1 trilyon 274 milyar 606 milyon lirayla ilk sırada yer alırken, portföy değeri en çok artan il yüzde 426,7 ile Çorum oldu. Türkiye genelinde portföy değerindeki artış ise yüzde 259,6 seviyesinde gerçekleşti.

Kahramanmaraş’taki yatırımcı sayısı, geçen sene yüzde 88,2 yükselerek en güçlü değişimi gösterdi.

Geçen yıl yatırım fonlarının portföy değeri 765,6 milyar liraya çıkarken, yerli ve yabancı toplam 16 bin 885 yatırımcının Devlet İç Borçlanma Araçları portföy değeri 247,1 milyar lira oldu.

Okumaya devam et

BORSA

Yabancı geçen yıl 4,5 milyar dolarlık çıkış yaptı

Yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de pay piyasalarında net 1 milyar 10 milyon dolar satış yaparken, 2022 yılındaki toplam net satış işlemi ise 4 milyar 491 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Borsa İstanbul’dan yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de pay piyasalarında net 1 milyar 10 milyon dolar satış yaptı.

Verilere göre yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de BİST’de 50 milyar 162,70 milyon dolarlık alış ve 51 milyar 173,03 milyon dolarlık satış işlemi gerçekleştirdiler. Böylece yabancıların gecen ayki toplam alım ve satış işlemleri 101 milyar 335,74 milyon dolar seviyesinde oluştu. Yabancı yatırımcılar 2022’nin tamamında ise 295 milyar 530,33 milyon dolarlık alış ve 300 milyar 21,34 milyon dolarlık satış işlemi yaptı. Sonuç olarak 2022 yılındaki toplam net satış işlemi 4 milyar 491 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.