Connect with us

GÜNCEL

İddia: İRAN onlarca kamikazi İHA’yı İsraile yönlendirdi

🔸Ürdün’de olağanüstü hal ilan edildi
🔸İran drone ve füzelerinin İsrail’e saat 2:00’da ulaşacağı belirtildi
🔸İsrail yanıt olarak Hizbullah’a saldırdı
🔸Birçok ülke hava sahasını kapattı

Yayınlanma:

|

İsrail ordusunun hava kuvvetlerinin alarma geçtiği duyuruldu.
İsrail tüm hava savunma ve saldırı sistemlerinin alarmda olduğunu, düzinelerce uçağın gökyüzünde olduğunu ve ABD ile koordinasyonun devam ettiğini söyledi.
Aynı zamanda Ürdünlü yetkililer hava sahasını yerel saatle 23:00’ten (GMT 20:00) itibaren geçici olarak kapatma kararı aldı.

Okullar tatil edildi

İsrail bu akşam yaptığı açıklamada, İran saldırısı tehdidi nedeniyle İsrail’deki okulların Pazar sabahından itibaren kapalı olacağını duyurdu.
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Tahran’ın İsrail’e ve bölgedeki müttefiklerine yönelik ‘planlı bir İran saldırısını yakından izlediğini’ söyledi fakat tehdit hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

ABD’den İran’a çağrı: Derhal gemiyi serbest bırakın

Devrim Muhafızları Ordusu’nun bugün Hürmüz Boğazı yakınlarında İsrail bağlantılı bir gemiye el koyması batılı ülkelerin tepkisine neden oldu.
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada, İran’a çağrıda bulunarak, İsrailli milyarder iş adamı Eyal Ofer’in sahibi olduğu Zodiac Grubu’na ait Portekiz bandıralı ‘MSC Aries’ adlı konteyner gemisini ‘derhal serbest bırakın’ dedi.
Watson, “Provokasyon olmaksızın sivil bir gemiye el konulması uluslararası hukukun açık bir ihlali ve Devrim Muhafızları Ordusu tarafından gerçekleştirilen bir korsanlık eylemidir” ifadelerini kullandı.

İsrail, Ben-Gurion Havalimanı’nı İran tehditi nedeniyle kapattı

İsrail Kanal 12 televizyonunun haberine göre İsrail, İran’ın saldırı tehdidi nedeniyle Ben-Gurion Havalimanı’nı gece boyunca üç saatliğine kapatacak.

Pentagon, İran’dan olası bir saldırı durumunda İsrail’e tam destek sözü verdi

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pentagon Şefi Lloyd Austin’in İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail’in İran’dan gelebilecek olası bir saldırı karşısında ABD’nin tam desteğine güvenebileceği konusunda güvence verdiği belirtildi.
Açıklamada, Austin’in “İsrail, İran ve bölgesel kuklalarının her türlü saldırısına karşı korunmak için ABD’nin tam desteğine güvenebilir” şeklindeki ifadelerine yer verildi.
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile görüştüğünü bildirdi.
Sullivan, “ABD’nin İsrail’in güvenliğine sarsılmaz desteğini yineledim” diye yazdı.

Netanyahu: Sakin olun ve emirleri takip edin

Benjamin Netanyahu, Tahran’ın hava sahasını kapatması üzerine canlı yayına çıktı.
Netanyahu vatandaşlarına İsrail’in İran saldırılarına karşı hazırlıklı olduğu ve ABD, İngiltere ve Fransa’nın desteğini aldığı konusunda güvence verdi.
Netanyahu, “Net bir ilke belirledim – kim bize zarar verirse, biz de ona zarar veririz. Kendimizi her türlü tehdide karşı koruyacağız ve bunu soğukkanlılık ve kararlılıkla yapacağız” dedi.

İran’ın İsrail’e insansız hava saldırısı başlattığı iddia edildi

Axios muhabiri Barak Ravid’in kaynaklarına dayandırdığı haberine göre İran İsrail’e doğru onlarca kamikaze insansız hava aracı fırlattı.
İsrail devlet televizyonu KANN, İran İsrail’e karşı insansız hava aracı saldırıları başlattığını duyurdu.

İran, İsrail’e onlarca insansız hava aracı yönlendirdi

Jerusalem Post, İran’ın İsrail’e onlarca insansız hava aracı fırlattığını aktardı.
Gazete, “Onlarca insansız hava aracı İran’dan İsrail’e doğru uçuyor” ifadelerini kullandı.
Daha önce İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari, ülkenin Hava Kuvvetlerinin savunma ve saldırı sistemlerini muharebe hazırlığına getirdiğini duyurmuştu.
Drone’ların İsrail’e ulaşmasının saatler alacağı belirtiliyor.

‘ABD’nin saldırıdan haberi var’

Pentagon’dan Sputnik’e yapılan açıklamada, ABD’nin İran’ın İsrail’e insansız hava aracı fırlattığı yönündeki haberlerden haberdar olduğu belirtildi.

‘Henüz füze saldırısı başlamadı’

İran Devrim Muhafızı’na yakın medya kaynakları, İran’ın füze saldırısının henüz başlamadığını fakat gecenin ilerleyen saatlerinde Hayfa ve İsrail’in kıyı şeridinin vurulmasının mümkün olduğu yazdı.
Ayrıca, Al Arabiya’nın haberine göre, İran’a ait insansız hava araçlarının İsrail’e doğru fırlatılmasının ardından Bağdat havaalanı üzerindeki hava sahası kapatıldı.
İsrail ordusu, “İran’dan İsrail’e doğru saldırı için çok sayıda İHA gönderildi ancak henüz ulaşmadı; savunmamız hazır” açıklamasını yaptı.

Ortadoğu’da birçok ülkede hava sahası kapatıldı

İran’ın İsrail’e saldırması beklenirken Irak hava sahasının kapatıldığı ve hava trafiğinin askıya alındığı bildirildi.
Şu anda İsrail, Suriye, Lübnan, Ürdün, Yemen hava sahasında ve Bağdat yakınlarında hiçbir uçak bulunmuyor.
(Kaynak : Sputnik )

İran-İsrail çatışması şu ana kadar bilinenler:

1. İran Fars ajansı: İran’ın İHA ve füzelerin fırlatıldığını doğruladı

2. Al Arabiya: Çok sayıda İran İHA’sı Irak’ın güneyindeki hava sahasını geçti.

3. Al Arabiya: İran, İsrail’e seyir füzeleri fırlattı.

4. IDF, İran’ın İsrail’e doğru insansız hava araçları fırlattığını doğruladı, İsrail ordusu tüm hedefleri izliyor. İsrail’in hava savunma sistemleri yüksek alarma geçirildi. Gökyüzünde onlarca uçak var.

5. Kan, kaynaklara atıfıfla, insansız hava araçlarının yalnızca İran’dan değil, diğer ülkelerden de İsrail’e doğru fırlatıldığını bildirdi.

6. Kan’ın haberine göre, İran’dan fırlatılan insansız hava araçlarının 14 Nisan saat 02.30 ile 05.00 arasında İsrail’e ulaşması bekleniyor.

7. Netanyahu, İsrail’in hem savunma hem de saldırı açısından İran’a doğrudan saldırıya hazır olduğunu söyledi.

8. Biden, Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleriyle Ortadoğu’daki duruma ilişkin istişarelerde bulunacak. İstişareler Sullivan, Blinken ve Austin yer alacak. (Kaynak : Sputnik )

İran Temsilcisi: Şimdilik bu kadar!

İran’ın BM Misyonu: “Bu iş şimdilik sonuçlandı. İsrail, eğer bir daha hata yaparsa daha sert tepki gösteririz.

Bir şunu diyen bir yazı 'Permanent Mission ofl.... of I.... @Iran_UN Takip et our Conducted on the strength of Article 51 of the UN Charter pertaining to legitimate defense, Iran's military action was in response to the Zionist regime's aggression against diplomatic premises in Damascus. The matter can be deemed concluded. However, should the Israeli regime make another mistake, Iran's response will be considerably more severe. It is a conflict between Iran and the rogue Israeli regime, from which the U.S. MUST STAY AWAY!' görseli olabilir
İsrail ordu sözcüsü, “İran’dan İsrail’e saldırıda kullanılan 290 SİHA ve füzenin %99’u İsrail’in hava savunma sistemi tarafından imha edildi” açıklaması yaptı.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Dolandırıcılar, şifrelerin yaklaşık yarısını bir dakikadan kısa sürede kırabiliyor

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, “Kaspersky Password Manager gibi uygulamalar, büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabilir” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, Kaspersky Password Manager gibi uygulamaların büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabildiğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kaspersky uzmanları bilgi hırsızları tarafından ele geçirilen ve darknette paylaşılan 193 milyon İngilizce parolayı inceledi.

Buna göre, incelenen parolaların çoğunun yeterince güçlü olmadığı ve akıllı tahmin algoritmaları kullanılarak kolayca ele geçirilebileceği tespit edildi.

Bu parolalardan yaklaşık 87 milyonu (yüzde 45) dolandırıcılar tarafından bir dakikadan kısa sürede, 27 milyonu (yüzde 14) bir dakika ile bir saat arasında, 15 milyonu (yüzde 8) bir saat ile bir gün arasında, 12 milyonu (yüzde 6) bir gün ile bir ay arasında ve 8 milyonu (yüzde 4) bir ay ile bir yıl arasında çözülebiliyor.

Yüksek direnç seviyesine sahip olduğu belirlenen 44 milyon şifrenin ele geçirilmesi ise 1 yıldan fazla sürüyor.

– Şifrelerin yalnızca yüzde 19’u güçlü kombinasyonlar içeriyor

İncelenen şifrelerin yüzde 57’si sözlükten bir kelime içeriyor. En popüler kelime dizileri arasında ise ahmed, nguyen, kumar, kevin, daniel gibi isimler, forever, love, google, hacker, gamer gibi popüler kelimeler veya password, qwerty12345, admin, 12345, team gibi kolay tahmin edilebilen kombinasyonlar yer alıyor.

İncelenen şifrelerin yalnızca yüzde 19’u güçlü kombinasyonlar içeriyor, ancak bu şifrelerin yüzde 39’u akıllı algoritmalar kullanılarak bir saatten kısa bir sürede tahmin edilebiliyor.

Saldırganlar şifreleri kırmak için derin bilgiye veya pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymuyor. Sekiz küçük harf veya rakamdan oluşan bir parola, güçlü bir dizüstü bilgisayar işlemcisi yardımıyla 7 dakika içinde bulunabiliyor. Modern ekran kartları ise aynı görevi 17 saniyede yerine getirebiliyor. Akıllı algoritmalar, karakter değişimlerini (e ile 3, 1 ile ! veya a ile @) ve popüler dizileri (qwerty, 12345, asdfg) de dikkate alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, güçlü güvenlik seviyesinde parola oluşturmanın önemine dikkati çekerek, ‘İnsanlar bilinçsizce ‘insana özgü’ şifreler yaratırlar – bunlar kendi dillerinden kelimeler, isimler ve rakamlar içerir. Görünüşte güçlü kombinasyonlar bile nadiren tamamen rastgeledir, bu nedenle algoritmalar tarafından tahmin edilebilirler. Bu nedenle en güvenilir çözüm, modern ve güvenilir parola yöneticilerini kullanarak tamamen rastgele bir parola oluşturmaktır. Kaspersky Password Manager gibi uygulamalar, büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabilir.’ değerlendirmesinde bulundu.

Kaspersky, daha güçlü şifre oluşturma konusunda kullanıcılar için bazı önerilerde de bulundu.

Tüm hesaplarda aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmanın daha güvenli olacağına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

‘Beklenmedik kelimelerin kullanıldığı parolalar daha güvenli olabilir. Yaygın kelimelere başvursanız bile bunları alışılmadık bir sırayla düzenleyebilir, ilgisiz bir hale getirebilirsiniz. Doğum günleri, aile üyelerinin isimleri, evcil hayvanlar veya kendi adınız gibi kişisel bilgilerinizden kolayca tahmin edilebilecek şifreler kullanmamayı tercih edin.

İki aşamalı kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Doğrudan parola gücüyle ilgili olmasa da, 2FA’yı etkinleştirmek hesaplarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Kaspersky Premium gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmak savunmanızı artıracaktır. Bu çözüm interneti ve Dark Web’i izler ve parolalarınızı değiştirmeniz gerektiğinde sizi uyarır.’

Okumaya devam et

GÜNCEL

İnşaat geçen yıla göre yavaşladı

Yayınlanma:

|

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2024 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapor, mayıs ayında eşik değerin üstünde konumlanan Faaliyet Endeksi’nin geçen yıla kıyasla gerilemiş olmasının kritik olduğunu gösterirken Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması, Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etti.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir.

Hazır Beton Endeksi 2024 Mayıs Ayı Raporu’na göre, nisan ayında eşik değerin altına düşen Faaliyet Endeksi yeniden pozitif tarafa geçmiştir. Yılın ilk dört ayında negatif tarafta seyreden Beklenti ve Güven Endeksleri mayıs ayında bir önceki aya göre yükselmiş görünse de hâlâ eşik değerin altında görünmektedir. Endekslerdeki bir önceki aya göre oluşan bu artış Hazır Beton Endeksi’ni eşik değerin üzerine çıkarmayı başaramamıştır.

Geride bıraktığımız mayıs ayında tüm endeksler geçen yılın aynı ayına göre azalmış durumdadır. En fazla daralma Faaliyet Endeksi’nde görünmektedir. Her ne kadar Faaliyet Endeksi mayıs ayında eşik değerin üstünde konumlansa da, endeksin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması kritiktir. Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etmektedir. Tüm endekslerdeki gerileme Birleşik Beton Endeksini de aşağı çekmiştir.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Nisan ayında eşik değerin altına düşen Faaliyet Endeksi mayıs ayında yeniden pozitif tarafa geçmiştir. Eşik değerin üstünde konumlansa da, Faaliyet Endeksi’nin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması kritiktir. Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etmektedir.” dedi.

İnşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Bir önceki yılın aynı ayına göre, nisan ayındaki ipotekli konut satışlarındaki %67,5’lik azalma, mayıs ayında %64 olarak devam etmiştir. Her ne kadar kredi faizleri mayıs ayında gerilemiş olsa da %60’ın üzerinde devam eden bir kredi faiz haddi ile konut sektöründe hareketlilik beklenmemektedir. Ekonomi yönetimi tarafından enflasyon ile mücadele programının oldukça sıkı bir şekilde uygulanıyor olması, yılın geri kalan kısmında politika faizinde aşağı yönlü ciddi bir hareket beklentisini ortadan kaldırmaktadır. Son çeyrekteki olası faiz indirimleri dahi sektörde beklenen hareketliliği getirmeyecektir.” dedi.

Hazır Beton Endeksi hakkında

Söz konusu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 8 soru soruluyor. Her bir endeksin değeri 100’ün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanıyor. 100’ün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde geliştiği yorumu yapılıyor. Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmada 3 farklı endeks oluşturuluyor. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında bilgi ediniliyor. Hazır Beton Endeksi ile endekslerin tümünü içeren bileşik endeks elde ediliyor.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Türkiye’nin gıda devlerinden biri daha İflas etti

Kuruyemiş ve baharat sektöründe 200 şubesi bulunan gıda devi Maksul Gıda iflas etti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Maksul Gıda ekonomik zorluklar nedeniyle 150’ye yakın şubesini geçtiğimiz ay kapatmıştı. İflas eden Maksul Gıda’nın maaş alamayan 200 çalışanı da işsiz kaldı.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi Türkiye’nin gıda devleridnen Maksul Gıda için kararını açıkladı. Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararını verdi. 150 şubesini geçtiğimiz aylarda kapatan şirket, faaliyette olan 50 şubesini de kapatma kararı aldı.

Yeniçağ’da yer alan habere göre, 3 yıl önce konkordato talebinde bulunan Maksul Gıda 200 şubenin 150’sini kapatmıştı. Mahkeme, şirketin için bilirkişi raporu talep etti. 3 bilirkişi, şirketin toparlanmasının mümkün olmadığını ifade eden raporu sundu.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, görülen duruşmada Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararı verdi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.