Connect with us

BANKA HABERLERİ

KORONA19’da riskli sektör BANKACILIK

Dikkat! Koronavirüs için en tehlikeli sektör bankacılık. Banka şubelerinden ve ATM makinalarından tüm Türm Türkiye’ye virüs yayılabilir

Yayınlanma:

|

Zombi filmleri izler gibi günlendir KORONA felaketini TV’lerden izlerken bekliyorum bir Banka çıksın da “müşterilerimiz ve personelimiz için şu şu tedbirleri aldık” desin. Veya işleri sadece maaş görüşmelerini uzatıp işverene zaman kazandırma dışında hiçbir fonksiyonu olmadığı anlaşılan Banka sendikaları çıksın da “çakışanlarımız ve müşteriler risk altında, tedbirler alınsın” diye bir açıklama yapsın. Yok maalesef. Yurdum Yöneticileri de yurdum İnsanı gibi.
KORONA19 abartılıyor mu?
İşin Tıbbi uzmanı değilim ama “Hastane Enfeksiyonları” gibi temel dersleri olan  bitirdiğim okullardan biri de “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” olması nedeni ile başta sağlık kurumları olmak üzere yeterli koruyucu önlem aldıklarını düşünmüyorum. İş geldi dolaştı “kolonyaya” bağlandı. O zaman bir koruyucu yöntem de ben ekleyeyim Allahtan milletimizin “çay içme” gibi bir geleneği var da farkında olmadan kendini koruyor zira sıcak içecekler ağız yolu ile alınan virüs için yaşam sahasını daraltmış oluyor. “Bu işte yine stokçular ve spekülatörler karlı çıkacak” gibi diyelim konuyu dağıtmadan Bankacılara dönelim. Bir defa kabul edelim virüsler Bakteri gibi değil daha öldürücü, yayılma hızları daha hızlı, yaşam dirençleri daha fazla. İşi hafife almak en ahmak, halka ihanet davranışı olur.
Bankacılar risk altında mı?
Peşin peşin söyleyelim Bankacılar ciddi anlamda risk altında. Bir defa CORONA19’un en hızlı yayılma şekli paralar ile oluyor ki bu arkadaşlar en az sekiz saat para ile yakın temasta. Diğer bir sorun temasta bulunacakları kişileri seçemiyorlar ülkenin her kesimden insanlar ile temas halindeler. Bu sefer işin içinde azımsanamayacak kadar yabancı kökenli insanlar da var. Bu insanları çoğunun geldikleri ülkede yeterli önleyici sağlık hizmeti almadıkları da biliniyor. Sadece bankacılar değil, PTT gibi bu insanlara para hizmeti veren kurum çalışanları da risk altında. ATM/BTM gibi nakit ödeme noktaları en riskli alanlar. Bankaların şubeler ve ATM/BTM temizliğinde ekstre tedbirler aldığını görmüyoruz. Zira çoğu temizlik işleri taşerona devredildiği için oto kontrol sistemi de yok çoğu bankada.
Neler yapılabilir? 
Zaman kaybetmeden gişede çalışanların maske ve eldiven kullanmaya başlasalar iyi olur. Hatta herhangi bir salgına karşı buradaki elemanlar belirti süresi olan iki haftalık dönüşümlü çalışsalar iyi olur. Şimdi “zaten eleman yetersiz” içsesleri duyar gibiyim iki gün sonra tüm elemanlara izin vermek zorunda kaldığınızda ne yapacaksınız koltukta daha uzun süre oturma dışında “B Planınız” var mı merak ediyorum.
Risk grubu yüksek “Hamile çalışanlar” en az 2 ay havalar iyice ısınana kadar ücretli izinli sayılmalı.
Gerçi şubelerde kalmadı ama Bölge ve Genel Müdürlükte çalışan 60 yaş üzeri çalışanlar hamileler gibi 2 ay ücretli izinli sayılsın ( özellikle  banka yönetim kurulu üyelerinin bu önerimin üzerine atlayacağına eminim ).
Müşterilerin yoğun temas noktaları olan Şube ve ATM/BTM noktalarında kullanılan dezenfekte ürünlerini incelenerek daha etkili olan ürünler seçilmesine özen gösterildin.
Para nakil link araçları her gün dezenfekte edilsin.
Özellikle gişe başta olmak üzere para ile teması ilan çalışanlara acil Tıbbi nitelikli dezenfekte sıvılar dağıtılsın. Bu iş kolonya ile geçiştirilecek kadar  basit değil.
Çalışanların ailelerini korumak için gerekirse özellikle gişe çalışanlarına 2 ay süre ile kullanmaları için tulum benzeri kıyafetler dağıtılsın.
Gişe ile müşterilerin arasına geçici de olsa bir cam ilave edilerek aradaki mesafe konularak direkt temas en aza indirilsin. Bu sayede, öksürme gibi durumda müşteri ve personel koruma altına alınmış olur.
Dakikalarca şube holünde bekleyen müşteriler de ciddi risk altında. Geçici de olsa müşteriler numara sırasına göre parça parça içeri alınmalı. Numara gösterileri şube dışına taşınarak önümüzdeki kritik 2 ay atlatılmış olur. Herkesin buna anlayış göstereceğini düşünüyorum. İnsanların kapalı yerde dakikalarca bekletilmesi riski artırmaktadır.
Banka Şube merdiven korkulukları potansiyel riskli yerlerden. Her 30 dakikada bir buraların silinmesi yerinde olacaktır. Zira el temasının en sık olduğu yerlerden biridir.
Banka sıra almayı sağlayan Numaratör makinaları ATM/BTM’ler gibi en riskli yerler. Buraları her  15 dakikada bir mutlaka dezenfekte edilmelidir.
Gişe önlerine veya şube girişlerine müşterilerin kullanması için Tıbbı Dezenfekte sıvıları mutlaka konmalı ki en azından el bölgesi anlık olarak arındırılmış olsun.
Şube personeli ailesini korumak için eve gider gitmez kimse ile temasa geçmeden banyoya gitmesi yönünde uyarılmalıdır. ( Aslında dışarıdan gelen her ev bireyi bunu yapmalıdır ).
Sözü uzatmadan önümüzde yönetilmesi gereken ciddi bir “sağlık krizi” vardır. Bu krizi yok saymak; “hele bir gelsin bakarız” diye savsaklamak;  “bize bir şey olmaz” diye ciddiye almamak yapılabilecek en kötü davranıştır biline. Ha bunlardan bana ne, çok maliyet diyorsanız iki gün sonra KORONA19’un yayıldığı yer sizin yerlerden biri çıkar ise ödemek zorunda kalacağınız tazminatları hatırlatmak isterim.
Erol TAŞDELEN
[email protected]

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.