Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

TCMB güçlü adımlar atarak piyasanın önüne geçti. Bundan sonra neler olacak?

Yayınlanma:

|

 • Belki de son yılların en önemli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, TCMB’den oldukça net, bir o kadar da kuvvetli bir adım geldi. Politika faizi, bizim 250 baz puan, piyasanın “pas geçer” dediği bir ortamda 500 baz puan arıtılarak %50 seviyesine yükseldi. TCMB politika yani 1 hafta vadeli repo faizini artırmakla yetinmeyip, faiz koridorunun üst bandını da %53 seviyesine getirerek daha fazla bir sıkılaştırma için de imkân yarattı.
 • Daha önce +/-150 baz puan olan faiz koridorununun +/-300 baz puana genişletilmesi son birkaç haftadır devam eden sıkılaştırma adımları da dikkate alınırsa, TCMB’nin piyasanın önüne geçerek enflasyonla mücadele konusunda da net ve kararlı bir duruş sergilediğini ve güven telkin ettiğini peşinen belirtmeliyiz. %50 seviyesine yükseltilen 1 haftalık vadeli repo faizi ile fonlama sağlamak istemediği durumlarda, likidite isteyen bankalara faiz koridorunu üstü bandı olan %53 seviyesinden fon sağlayarak “iş yapan” faizi de (son günlerde %46,50) %53’e kadar itebileceğinin altını çizmek gerekiyor. %53 seviyesinin de yıllık bileşiğinin nerdeyse %70 seviyesine geldiğini ve artık TCMB’nin para politikasının sıkı olup olmadığını da tartışmamak gerektiğini peşinen belirtmemiz gerekiyor!
 • Son iki haftada yapılan miktarsal sıkılaştırma adımları, dünkü güçlü karar, politika metninin şahin tonu, ya da para politikası çerçevesinin tümünü birlikte ele aldığımızda, enflasyonun belini bükmek ya da daha süslü bir kelime ile dezenflasyon sürecini temin etmek için gerekli adımların geç de olsa atıldığını itiraf etmek gerekiyor. Dünkü sert, yerinde ve olumlu kararı, faiz artırım döngüsünü Ocak ayında tamamlayan TCMB’nin ara bir kararı olarak görerek gerekmediği sürece devamının ise şimdilik gelmeyeceğini düşünüyoruz.
 • Asıl soru ise bundan sonra neler olacak? Sırası ile ele almaya çalışalım. Bir kere risksiz bir getiri sunan piyasa mevduat faizlerinin borsanın dostu olmadığını peşinen belirtelim. Krediye ulaşımın bu kadar zor olduğu, murad edilenin de talebin soğuması olduğu düşünülürse, faizin yukarıya gitmesi ne tüketicinin de üreticini (reel sektörün) işine gelmeyerek hisse senetlerini hırpalayabilir. Özellikle de sanayi hisselerini. Bu noktada temel karar vericinin -ikna olursa- yabancı yatırımcı olacağını ve borsanın kaderini tayin edeceğini düşünüyoruz. Yabancının gelmesi, döviz bozarak TL ve TL cinsi varlıklara talep göstermesi durumunda, TCMB’nin son dönemlerde hızla eriyen döviz rezervlerinin de toparlanmasına destek sağlayacaktır.
 • TCMB’nin ne yönden bakılırsa bakılsın attığı güçlü adım sonrasında enflasyonla mücadelede ne kadar ciddi olduğunu da anladık. Enflasyonun hedeflere doğru yaklaşabilmesi için en büyük kriterlerden biri TL’nin reel anlamda değerlenmesi yani kur artışının enflasyondan daha az olması gerektiğini belirtelim. Bunun için de kademeli bir şekilde de olsa beklenti yönetiminin iyileşmesi ve bunun da yılbaşından sonra ivme kaybeden yabancı girişlerini yeniden başlatması gerekiyor. Kanaatimce, Fitch’in not artırımının heyecanını yaşayamayan piyasalar, seçim sonrasında başlayacak yabancı girişlerini de tetiklemesi ile karamsar havadan kurtulacaktır.
 • Döviz kuru tarafında otoritenin kararlı adımı sonrasında spekülatif nitelikte alımların iyice azalacağını, tartışmasız bir şekilde kurun kuzeye ilerlemeye devam edeceğimi, lâkin yükseliş hızının yeniden öngörülebilir şekilde bebek adımları ile ya da taksimetre misali sene sonunda 40-41 seviyelerini hedefleyici şekilde olacağı yönünde görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Çizdiğimiz tabloda kur tarafında keskin bir düşüş ihtimali olmadığını, bunun sebebinin de cari işlemler penceresinden bakılırsa Türkiye’nin ihracat performansına darbe vuracağı şeklinde özetlemek isteriz. Yavaş yavaş faiz demetinde bulunan her enstrümanın %50 seviyesinin üzerinde kendisine bir yer bulacağını, TCMB’nin piyasanın önüne geçmesi ile uzun vadeli tahvillere de alım gelebileceğini düşünüyoruz. Enflasyonun yılın ikinci yarısında yönünü aşağıya çevireceğini, TCMB’nin ise üçüncü çeyrekten itibaren para politikasını gevşetmeye başlayacağını düşünmeye başladığımızı da not edelim.
 • Dönelim dün karar sonrası piyasa reaksiyonuna. Uzun zaman sonra dezenflasyonist sürecinin temini için atılan bu kadar güçlü bir adım sonrası USDTRY kurunun günü yeşil değil de kırmızı bir renk ile yani düşüşle bitirdiğini gördük! Borsa cephesinde karara alkış tutan bankacılık endeksi (gün içinde %7 yükseldi) günü %5 yükselişle tamamlarken, Türkiye’nin yabancı indinden riskleri gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi 313 baz puana geriledi. Öte yandan, yukarıda da belirttiğim üzere, TCMB’nin piyasanın önüne geçmesi sonrası 10 yıl vadeli Türkiye Devlet tahvili getirisi günü 75 baz puan düşüşle %26,26 seviyesinde tamamladı.
 • Her hafta Perşembe günü açıklanan TCMB verileri, 15 Mart ile biten haftaya ilişkin önemli ipuçları verdi. TCMB’nin brüt döviz ve altın rezervleri 2,6 milyar dolar daha azalarak 127,9 milyar dolar seviyesine gerilerken, emanet dövizler (swap) ve kamu dövizleri dışarı tutulursa, TCMB’nin net döviz pozisyonu eski 69,5 milyar dolar (20 Mart verilerine göre ise eksi 74,1 milyar dolar) ile Mayıs-Haziran 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi seviyelere geri döndü! Yabancının hisse senedi ve tahvil piyasasından çıkışı söz konusu haftada da devam ederken, son 1 aylık zaman diliminde toplam çıkış yaklaşık 1 milyar dolar oldu. Yurtiçi yerleşiklerin (DTH) döviz hesapları son iki haftada 7,4 milyar dolar artması ve hâliyle TCMB rezervlerdeki erimenin ciddi düzeye ulaşması sonrası gelen miktarsal sıkılaştırma adımı sonrasında ihtiyaç kredisi faizi 13 puan artışla %76’ya ulaşarak 22 yılın zirvesine yükseldi (bakınız grafikler).
 • Dönelim biraz da yurtdışı piyasalara… FED’in bir önceki akşam 2024 yılı için öngördüğü 3 faiz indirim planına sadık kalması ardında oluşan iyimser hava korunmakla birlikte hafif çaplı da olsa kâr realizasyonlarının da etkili olduğunu görüyoruz. Artan risk iştahına paralel ABD borsaları dün geceyi de yükselişle tamamlarken, DXY (Dolar Endeksi) FED gecesi kaydettiği kayıplarını telafi etti. EURUSD paritesi 1,0830 seviyesine geri dönerken, 10 yıllık ABD faizin yerinde saymasına rağmen kâr satışları ile 2,220 dolar seviyesine yükselen altın 2,175 dolara geri çekilirken, direnişin parası Bitcoin 66bin dolar seviyelerinde salınmaya devam etti. Yükselişte güçlü bir performans sergileyemeyen gümüş hafta başına göre %2,5 geriledi. Son yıllarda çok defa gümüş cephesinde pozisyon denesek de aradığımızı pek de bulamadığımızı itiraf edelim. 26 dolar seviyesi üzerinde gecelik kapanış görmeden de alım yönünde hamle yapmayacağız. Altın için 2,550 dolar hedef seviyemizde ise herhangi bir değişiklik bulunuyor.
 • Dün kalabalık gündemin arasında İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz oranını sabit tutarken (faiz indirimi için sürecin planladığı gibi gittiğini belirtti), İsviçre Merkez Bankası (SNB) sürpriz bir şekilde 25 baz puan faiz indirimiyle ilk faiz indirimine soyunan para otoritesi oldu! SNB’nin faiz indirimine gitmesinin ardından Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının da Haziran’da faiz indirimi gerçekleştireceği yönünde fiyatlamalar da arttı.
 • Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında satıcılı bir seyrin hâkim olduğunu görüyoruz. Hong Kong borsası %3 düşüşle başı çekerken, Şangay cephesinde de %1,5 düşüş görüyoruz. Japonya Merkez Bankası’nın Salı günü negatif faiz oranlarını sonlandırma kararı almasından bu yana YEN dolar karşısında %1,5 geriledi. USDTRY kuru dün interbankta 31,75 seviyesine kadar gerilemesi ardından bu sabah ilk işlemlerde 32,15 seviyesinden eşleşiyor. Mali piyasaların gündeminde bugün Türkiye’de kapasite kullanım oranı, reel kesim güven endeksi; yurtdışında ise İngiltere’de perakende satışlar ve Almanya IFO endeksi takip edilebilir.

>TCMB Brüt Döviz ve Altın Rezervleri

171108636563cc0814bb314f372d261c4fd002cfc5_1_1200.jpg

 >TCMB Net Döviz Rezervleri

171108636664b08c479648536e3d3f4860aaa2f509_2_1200.jpg

>KKM

17110863668c76efb197d056236a9409820e4c2e9d_3_1200.jpg

>DTH

1711086367264c24eb6556745a86ed18f56e2a30cb_4_1200.jpg

>Fiili Faiz Oranları

17110863672d5acd4af70bf68547e74c9312be477c_5_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Artan TL likiditesi ve gerileyen piyasa faizleri TCMB’yi rahatsız etti

Yayınlanma:

|

Yazan:

 • Dün oldukça hareketli bir günü geride bırakırken, güne de tahmin ettiğimiz üzere TCMB damgasını vurdu. Yerel seçimler ardından agresif bir şekilde rezerv biriktirmeye başlayan TCMB, piyasada TL likiditesinin artmasına neden olurken, paranın da fiyatı faizdir görüşünde hareketle, artan ‘malın’ fiyatının düşmesi piyasa faizlerinin de gerilemesine neden oldu. Analitik bilançoya göre, 22 Mayıs günü 3,3 milyar dolar daha rezerv biriktiren TCMB’nin son 33 iş gününde net döviz pozisyonu 58,2 milyar dolar iyileşirken, manşet rakam da (swap ve kamu dövizleri hâriç) eksi 15,9 milyar dolar seviyesine kadar iyileşti. TCMB döviz almaya devam ettikçe piyasaya verdiği Türk Lirası likiditenin de yardımı ile gecelik piyasada oluşan faiz, TCMB’nin belirlediği %47 yani faiz koridorun alt kısmına kadar gelerek son günlerde bir miktar da olsa TL’nin cazibesini azalttı. Gerileyen piyasa faizlerinin dezenflasyon sürecinin de gücünü azaltacağını not edelim.
 • Bu görüşlerin ışığında, TCMB’nin muhakkak fazla TL’yi sterilize etmesi gerektiğini ve bunun da dün sonuçlanan olağan PPK toplantısında vücut bulacağını hatırlayacağınız üzere dün bültenimizde paylaşmıştık. Nitekim, PPK toplantısı ardından makro ihtiyati önlemler açıklayan TCMB, (i) TL ve kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına uyguladığı zorunlu karşılık (ZK) oranları artırdı. ZK oranındaki artış piyasadan fazla TL’yi azaltacak olup bunun da bankalar açısından bir maliyet doğuracağını not edelim. Öte yandan, son dönemde kurun sakin seyri, faiz maliyeti çok da ucuz olan döviz kredilerine talep yaratırken (şirketler döviz kredisi kullanıp TL’ye dönmeye başladı) TCMB, (ii) döviz kredi kullanımındaki artışın finansal risk doğuracağına kanaat getirmiş olmalı ki yabancı para kredilere de aylık %2 büyüme sınırı getirdi.
 • Hülâsa, otorite dün açıkladığı önlemler ile piyasada var olan fazla TL likiditesini çekip mevduat getirilerinin düşmesini engelleyerek piyasa faizlerinin yeniden %50 olan politika faizinin altına sarkmasının da önüne geçmeyi amaçlarken (dün BIST gecelik repo faizi %51,02 seviyesine yükseldi), döviz kredilerindeki genişlemeyi de önleyerek finansal bir riske sebebiyet vermemesi sağlanmış olacak. TCMB kararlarının piyasa yansımasının bir miktar olumsuz olduğunu not etmeliyiz. Kararın bankacılık cephesine ilave yük getireceği beklentisi ile bankacılık endeksi dün %1,7 gerilerken, ana endeks ise günü %1 düşüşle tamamladı. Hatırlanacağı üzere, hafta içi, Yapı Kredi önderliğinde bankacılık endeksi ciddi bir ralli yapmış, FAB satın alma haberinin doğrulanmaması ile Yapı Kredi hissesi dün neredeyse günü %5’e yakın gerileyerek tamamladı.
 • USDTRY kuru son dönemlerde olduğu üzere 32,20’li seviyelerde yatay kalmaya dün de devam ederken, döviz kredilerine sınırlama getirilecek olması, kur üzerinde var olan aşağı yönlü baskıyı da bir nebze de olsun yavaşlatabileceğini düşünüyoruz. Lâkin, TCMB bu süratle rezerv biriktirmeye devam ederse günler içerisinde net rezervlerin artıya geçeceğine de göreceğiz. Tüm gelişmelere rağmen, TL’de reel değerlenmenin devam edeceği görüşümüze sıkı sıkı sarılmaya devam ediyoruz. Yabancı indinde Türkiye’nin risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi bebek adımları ile 260 seviyesine doğru gerileyerek son dört yılın dibinde işlem görürken, tahvil faizlerinin ise dün sakin bir gün geçirdiğini not edelim. Yabancının DİBS piyasasına son sekiz haftada 5,9 milyar dolar giriş yaptığını da not edelim (bakınız grafik).
 • Küresel arenada ise hafta ortası açıklanan FED toplantı tutanaklarının negatif yansımasının hâlen daha korunduğunu gördük. Hatırlanacağı üzere, enflasyonun bir türlü %2 hedefine doğru yöneldiğine ikna olmayan FED üyelerinin huzursuzluğu son toplantı tutanaklarına da şahin bir üslup ile yansımıştı. Bu etkiyi bir nebze de olsun yine beklentileri aşan Nvidia finansallarının telafi ederken (Nvidia dün geceyi %10’a yakın artışla 1,035 dolar seviyesinden tamamladı) hisse senetleri baskı altında kalmaya devam etti. Son haftaların flaş ismi gümüş, 30 dolar direncini kuvvetli bir hacim ile kırıp süratle 32,50 dolar ile 12 yılın zirvesine yükselmesi ardından FED endişesi ile yaklaşık %8 gerileyerek yeniden 30 dolar sınırına doğru gevşedi. Bugün yön tayini anlamında haftalık kapanışın önemli bir sinyal vereceğini düşünüyoruz.
 • Para birimleri cephesinde ise bir tarafta doların elini bir miktar da olsun güçlenirken, dün bültenimizde belirttiğimiz üzere, İngiltere Başbakanı Sunak ani bir şekilde 4 Temmuz için erken seçim çağrısı yaptı. Yıllardır devam eden düşük büyüme ve pandemi sonrası yüksek enflasyonla mücadele eden İngiltere’de enflasyon son verilere göre hükümetin hedefine doğru gerilerken, kamuoyu yoklamalarında Muhafazakar Parti’nin İşçi Partisi’nin oldukça gerisinde olduğunu da not etmemiz gerekiyor. Seçim maratonunu muhalefetteki İşçi Partisi’nin kazanması hâlinde, 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarı sona erecek ve bir zamanlar siyasi istikrarı ile bilinen İngiltere son sekiz yılda altı başbakan tanıyarak tarihe de geçmiş olacak. Kraliyet aslanı Sterlin dolar karşısında 1,27 seviyesini altına gerilerken, teknik mânâda, önümüzdeki haftalarda yukarıda 1,2790 seviyesi aşılmadan hareketlere pek de anlam yüklemeyeceğiz.
 • FED’in şâhin tutanaklarının ardından sene sonuna yönelik 44 baz puan olan (yaklaşık 2 kez) faiz indirim beklentisinin bu sabah 33 baz puan ile neredeyse teke düşmesi ve diğer taraftan dün açıklanan güçlü PMI verilerinin doların elini kuvvetlendirmesi ile Dow Jones sanayi endeksi geceyi %1,5 düşüşle başı çekerek tamamladı. Bu sabah pasifiğin diğer ucunda da limoni bir havanın hâkim olduğunu görüyoruz. Japonya’nın çekirdek enflasyonu Nisan ayında art arda ikinci ayda da yavaşlarken, bu durum, tüketimin kırılganlığını sürdürmesi nedeniyle Japonya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırma konusunda sabırlı olacağına işaret ediyor. YEN dolar karşısında 157 seviyesinin üzerine yükselerek biraz daha değer kaybederken, gösterge endeks Tokyo borsası ve son dönemlerin flaş ismi Hong Kong borsaları ise %1 düşüşle önde koşuyor.
 • Mali piyasaların gündeminde bugün Almanya’da açıklanacak büyüme verileri, ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilebilir. Haftanın son iş gününün pek de keyifli başlamadığını, günün de temkinli bir şekilde devam etmesini bekliyoruz. İyi bir hafta sonu dilerim.

>TCMB süratle rezerv biriktirmeye devam ediyor

TCMB’nin net yabancı para pozisyonu 22 Mayıs günü 3,3 milyar dolar daha artarken, manşet rakam (swap ve kamu dövizleri hâriç) -15,9 milyar dolar seviyesine kadar iyileşti.

1716524969a419d1f48faad0445d29c0f5c78cc27b_1_1200.jpg

>TCMB Brüt Döviz ve Altın Rezervleri artmaya devam ediyor

Brüt rezervlerde de yaşanan iyileşme ile manşet rakam 139 milyar dolar seviyesini aşarak yılın başındaki seviyelere geri döndü.

1716524970abaac025aa7b1ba4d5fb8ffc5053c054_2_1200.jpg

>Yabancı gelmeye devam ediyor

TCMB’nin menkul kıymet raporuna göre, 17 Mayıs haftasında yurtdışı yerleşiklerin devlet tahvili (DİBS) portföyü 1,34 milyar dolar artarken, hisse senetlerinden ise 232 milyon dolar çıkış yaşandı. Yabancının DİBS piyasasına son sekiz haftada 5,9 milyar dolar para giriş yaptı.

17165249718eb58269569aa6438556c9af4b7cacfa_3_1200.jpg

>DTH azalmaya devam ediyor

Yurtiçi yerleşiklerin DTH hacmindeki azalma 17 Mayıs haftasında da devam etmiş. Gerçek kişilerin DTH’ı 0,8 milyar dolar daha azalırken, tüzel kişilerin ise 0,1 milyar dolar artmış. Bu verilerle, son 7 haftada toplam DTH 13,7 milyar dolar azaldı.

171652497287e474d232d8018a0f5b47d933327d4d_4_1200.jpg

>KKM

BDDK verilerine göre, 17 Mayıs haftasında KKM bakiyesinde 20,4 milyar TL düşüş kaydederken, döviz anapara 592 milyon dolar azalarak 67,7 milyar USD seviyesine gerilemiş.

1716524972d6bf2b29dd6b6ca9cf206f9fe5191589_5_1200.jpg

>Fiili Faiz Oranları

Piyasa faiz oranlarında hafif de olsa gerileme göze çarpıyor.

1716524973042a79e34ad6c5e3050cc8915ce1faf1_6_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

TCMB Rezevleri nasıl arttı?

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yerli yatırımcının seçim öncesinin iştahlı döviz talebi yerini TL’ye bırakırken yabancının da artan ilgisiyle 1 Nisan’dan 16 Mayıs’ta kadar Merkez Bankası’nın swap ve Hazine mevduatı hariç net rezervi 50 milyar dolar arttı. 10 Mayıs’a kadar ise carry trade kanalından giriş 13.6 milyar dolar.

Yerel seçimler sonrasında Merkez Bankası’nın rezerv birikimi rekor hızda sürerken yurtiçi yerleşiklerin dövizden çıkışı ile yabancı yatırımcıların da TL varlıklara talebi devam ediyor. Bankacıların yaptığı hesaplara göre 1 Nisan -10 Mayıs haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatında çözülme 12 milyar doları aşarken yabancının carry trade ile yaptığı giriş ise 13.6 milyar doları buldu. 10 Mayıs itibariyle – 23.6 milyar dolar olan swap hariç net rezervlerin de geçen haftanın ilk dört iş gününde -16.3 milyar dolara iyileştiği hesaplandı.

Yurtiçi yerleşiklerde yerel seçim öncesinde yükselen döviz talebi seçime 10 gün kala Merkez Bankası’nın sürpriz faiz artırımı ve seçimlerin ardından ekonomi politikalarında değişiklik olmayacağına inancın güçlenmesiyle geride kaldı. Yurtiçi yerleşikler seçimden sonra döviz mevduatında azalma yaşarken TL varlıklara yönelim arttı. Sadece yerlinin değil yabancının da TL varlıklara talebi seçim sonrası hız kazandı.

Dört iş gününde 7.3 milyar dolar iyileşme

Merkez Bankası haftalık verileri 10 Mayıs haftasında bireysel ve tüzel kişilerin döviz mevduatlarının sırasıyla 1.8 ve 2.2 milyar dolar azaldığını ortaya koydu. Yabancıların da TL tahvil piyasasına 2.8 milyar dolarlık devasa bir giriş görüldü bankacılar bu girişin önemli bir kısmının TL tahvillerin pasif olarak yönetilen fonlardaki ağırlığının artırılmasından gelen alımlardan kaynaklandığını değerlendirdi. Hisse senedi piyasasına geçen hafta 0.1 milyar dolarlık giriş oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Merkez Bankası verilerini kullanarak bankacılar geçen hafta swap piyasasına 4.5 milyar dolarlık yurtdışı yatırımcı girişi olmuş olabileceğini hesapladı. Yerli ve yabancı yatırımcıların TL ve TL finansal enstrüman talebi Merkez Bankası’nın swaplardan ve Hazine mevduatından arındırılmış rezervinin geçen hafta 15.4 milyar dolar artırarak -34 milyar dolara yükseltmesini sağladı.

Öte yandan, geçen haftanın ilk dört işgününde yine swaplardan ve Hazine mevduatından arındırılmış net rezervin 7.3 milyar dolar daha artarak – 26.8 milyar dolara yükseldiği hesaplayan bankacılar böylece net rezervler yerel seçim sonrasında 50 milyar dolar arttığını ortaya koydu. Hazine’nin Merkez Bankası’nda tuttuğu 10.4 milyar dolarlık döviz rezervi de eklendiğinde net uluslararası rezervler – 16.3 milyar dolar civarına iyileşmiş durumda. Bankacılar yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların yüksek TL faizine ilgisiyle birlikte önümüzdeki haftalarda swaplar düşülmüş net uluslararası rezervlerin pozitif bölgeye geçme olasılığını yüksek görüyor.

Ekonomim’den Şebnam TURHAN’ın haberine göre; Yerel seçimlerden sonra yani 1 Nisan’dan 10 Mayıs’a kadar Merkez Bankası’nın swaplar düşülmüş net rezervinin ise 42.5 milyar dolar arttığını hesaplayan bankacılar bu hesapta bireyler ve şirketlerin döviz mevduatlarını sırasıyla 5.9 ve 6.4 milyar dolar azalmasının etkili olduğunu kaydetti. Yurtdışı yatırımcılar TL tahvil ve hisse tarafına nette 4.4 ve 0.6 milyar dolar yeni yatırım yaptığını belirten bankacıların hesaplamalarına göre seçimlerden 10 Mayıs’a kadar carry trade yatırımlarının 13 milyar dolar civarında oldu.

TL mevduat faizinde gerileme sürüyor

Bankaların TL mevduat faiz oranları 10 Mayıs haftasında da düşüş yaşadı. Merkez Bankası verilerine göre ortalama TL mevduat faizi 10 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 52 baz puan azalışla yüzde 60,53 olurken, dolar mevduat faizi 12 baz puan artışla yüzde 1,94’e ve Euro mevduat faizi 12 baz puan artışla yüzde 1,12’ye yükseldi. En çok tercih edilen 3 aya kadar vadeli TL mevduat faiz oranı ise 3 Mayıs haftasındaki yüzde 68,03 seviyesinden 10 Mayıs haftasında yüzde 68,18’e çıktı. Ancak Merkez Bankası verileri ortalama mevduat faiz oranlarını içerdiği için yüksek ve düşük tasarrufa uygulanan faiz oranları farklılık gösteriyor. TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 18 baz puan azalışla yüzde 65,56 oldu.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Mahfi Eğilmez’den kur yorumu: Dolar 25 TL’ye gerileyebilir

Yayınlanma:

|

Yazan:

Garanti BBVA, “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmaları kapsamında Adana’da gerçekleştirilen toplantıda ekonomi sunumu yapan eski Hazine Müsteşarı ve Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, ekonomiye dair önemli tespitlerde bulundu. İhracatçının kurda artış beklediğini ancak beklenen kur artışının yaşanma ihtimalinin oldukça zayıf olduğunu söyleyen Mahfi Eğilmez, “Enflasyon şuanda yüzde 70 olan seviyelerden yüzde 45’lere gerileyecekse kur buradan yukarı gitmeyecektir.

Eğer Merkez Bankası, faizi biraz daha artırırsa dolar kuru 25’lere kadar gerileyebilir, buna hazır olmamızda fayda var. Kurun yukarı gitmesini hükümette zaten istemez. Kur yukarı gidince GSYH’miz düşüyor. Bu da Türkiye’yi uluslararası sıralamalarda 17.’likten 21.’liğe geriletiyor. Şu anki kur doğru bir kur mu? Olmayabilir. Ama göstergelere baktığımız zaman kur çok artacak gibi görünmüyor. Zaten son aylarda ve haftalarda gerilemeye başladı” ifadelerini kullandı.

“Enflasyonda baz etkisi ile düşecek”

Enflasyonda baz etkisi ile düşüş olacağına dikkat çeken Eğilmez, şunlarcek söyledi; “Önümüzdeki temmuz, ağustos ve eylül aylarında geçen yıl enflasyonu 22 puan çıkacak, yerine 10 puan gelecek, enflasyonda 12-13 puan ani bir düşüş olacak biz buna baz etkisi diyoruz. Yabancılar da bunu görüyor, bunu gördükleri için CDS düşüyor, rating notu artıyor. Faiz yüksek, getirisi de yüksekse gelir yabancı.

Yeter ki parasını kurtaracağına emin olsun ki şu anda biraz öyleler. Şimşek, ekibinin uygulamaları devam ettiği sürece, bu iş devam eder. Esas olan sıcak paradan ziyade yapısal reformları hayat geçirip, kalıcı yatırımları çekebilmek, kendi yatırımcıların yatırım yapmasını sağlamak gerek. Bu konuda daha çok yolumuz var. Yapısal reformlarda ilk atılması gereken adım hukuk reformları ve eğitimin kalitesinin artırılması olarak görüyorum.”

Neden batmıyoruz?

Bütün bunlara rağmen biz nasıl oluyor da batmıyoruz sorusuna yanıt veren Dr. Mahfi Eğilmez, “Türkiye’de inanılmaz bir yastık altı varlık var. Dünya altın konseyinin tespitine göre Türkiye’de yastık altında 3.800 ton altın var. Anadolu’da kadınların kollarında boyunlarında mobil banka gibi geziyorlar. ‘Verin ekonomiye kazandıralım’ diyoruz vermiyorlar asla vermezler. Buradan ümidi kestik.

Bu bizim batışa girmemizi engelleyen önemli sebeplerden birisi. Ayrıca yastık altında, yurtdışı banka kasalarında 100-150 milyar dolar dövizi var. Mesela iş adamlarının Cayman adalarında yurt dışından gizli parası var. Şirketler yurt dışında dövizini götürüyor parasını götürdüğü bankadan borç almış gibi almış gibi gösteriyor. Niye sermaye olarak getirmiyor, sermaye olarak getirişe geri götüremez. Batmayı önleyen en önemli unsurlardan biri bu yastık altındaki altın ve döviz rezervleri” dedi.

“Türkiye’de orta sınıfı kaybettik”

Türkiye ekonomisinin benzer ülkelerle kıyaslamasını yapan Mahfi Eğilmez, Rusya, Hindistan, Endonezya ve Arjantin’in ekonomik göstergelerini karşılaştırdı. Bu grubun en orijinal ülkesinin Türkiye, olduğunu söyleyen Eğilmez, “Sadece bu grubun değil dünyanın en orijinal ülkesi Türkiye. Dünyada 3 çeşit ülke var. Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ve Arjantin ile Türkiye. Ülkede gelir dağılımı ciddi şekilde bozuldu. Bizim sosyal dayanışmamız bozan en önemli sorunlarımızdan biri gelir dağılımımızın bozulmuş olması.

Elimizdeki en son veri 2022 verisi. Buna göre GSYH 906 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Bu rakamın 451 milyar dolarını nüfusunun en yüksek yüzde 20’sini alan 17 milyon kişi paylaşıyor. Yani 17 milyon kişi bir yılda üretilen milli gelirin yarısını alıyor. En düşük yüzde 20 ise sadece 50 milyar dolar alıyor. Dolayısıyla inanılmaz bir gelir dağılımı bozukluğu ortaya çıktı, orta sınıfı kaybettik en ciddi sorunlardan biri maalesef bu” diye konuştu.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.