Connect with us

ŞİRKETLER

TEB Arval’in desteğiyle “2024 Mobilite ve Filo Barometresi” sonuçları yayımlandı

TEB Arval Genel Müdürü Kağan Yaşa: “Araştırma, sektörün önümüzdeki dönemde dinamizmini ve yapısını anlamamıza yardımcı olurken, gelecek projeksiyonlarımızı doğru yapabilmemiz için de önemli veriler sunuyor”

Yayınlanma:

|

Kurumlara operasyonel araç kiralama ve filo yönetimi çözümleri sunan TEB Arval‘in desteğiyle gerçekleştirilen ‘2024 yılı Mobilite ve Filo Barometresi’ araştırma sonuçları açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de filo sektörünün durumunu ve mobilite eğilimlerinin gelişimini değerlendirmek üzere TEB Arval’in desteğiyle her yıl gerçekleştirilen Arval Mobility Observatory’nin 2024 yılı araştırma sonuçları yayımlandı.

30 ülkede 8 bin 605 katılımcıyla gerçekleştirilen 2024 Filo Barometresi sonuçlarına göre filolarda büyüme beklentisi dünya genelinde durağan kalırken, Türkiye’de artışa geçti.

Hem Türkiye’de (yüzde 76) hem de dünya genelinde (yüzde 73) şirket büyümesi ya da şirket araçlarının kullanımını gerektiren şirket büyümesi öngörüleri, artış beklentisinin ardındaki en önemli nedenler arasında yer alıyor.

Türkiye’deki firmaların yüzde 94’ü gelecek üç yıl içinde filo büyüme potansiyelinin artacağını veya aynı kalacağını ifade ediyor. Araştırmaya göre filolarda artış beklentisinin dünyada son yıllarda yatay seyrederken, Türkiye’de ise 2024 yılı itibarıyla artışa geçmesi dikkat çekiyor.

– Filo finansmanında birincilik operasyonel kiralamada

Filo finansmanı detaylarına da yer verilen araştırmada birincilik geçen yıllarda olduğu gibi yine operasyonel kiralamada oldu. Operasyonel kiralamanın toplam finansman içindeki oranı yüzde 34, ikinci sıradaki peşin alımların oranı ise yüzde 29 olarak gerçekleşti. Operasyonel kiralamadaki en büyük artış 100-249 çalışanı olan firmalardan geliyor. Peşin satın alımı tercih eden katılımcılarda ise 1-9 çalışanı olan firmalar öne çıkıyor.

Filo karar vericileri, binek araç filolarının yüzde 24’ünün gelecek 3 yıl içinde alternatif enerji (PHEV, HEV veya BEV) ile çalışacaklarını tahmin ediyor. Filo yöneticilerinin tahminlerine göre gelecek 3 yıl içinde toplam filonun yüzde 10’u BEV’lerden oluşması öngörülüyor.

Alternatif yakıt kullanımı nedenleri arasında ‘yakıt giderlerini azaltmak’ Türkiye’de yüzde 50, dünyada ise yüzde 32 oranıyla ilk tercih nedeni olarak dikkati çekiyor.

Firmaların mobilite çözümleri arasında en az bir çözümü uygulama oranı yüzde 65. Tercih edilen mobilite çözümleri arasında halihazırda Türkiye’de toplu taşıma yüzde 22, araç/nakit ödeme yüzde 16, mobilite bütçesi tahsisi yüzde 14, kısa/orta dönem kiralama yüzde 14 olarak dağılım gösteriyor. Dünyada ise yüzde 21 ile toplu taşıma, yüzde 19 ile yolculuk paylaşımı, yüzde 17 ile araç/nakit ödeme çözümünün öne çıktığı görülüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB Arval Genel Müdürü Kağan Yaşa, her yıl derinlemesine yürüttükleri araştırmanın sonuçlarının sektör için güzel bir fotoğraf ortaya koyduğunu belirtti.

Yaşa, ‘Araştırma sektörün önümüzdeki dönemde dinamizmini ve yapısını anlamamıza yardımcı olurken, gelecek projeksiyonlarımızı doğru yapabilmemiz için de önemli veriler sunuyor. Bu kıymetli raporun çıktılarını sektörümüzle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİRKETLER

TMSF HES KABLO’YU SATIŞA ÇIKARDI

Yayınlanma:

|

Yazan:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), kayyım yönetimindeki Erciyes Anadolu Holding’e ait Hes Hacılar Elektrik ve Erciyes Çelik’i satışa çıkardı.

28 Ağustos 2024’te düzenlenecek ihaleyle Hazine payları satılacak şirket için 22 milyar lira muhammen bedel tespit edildi.

Yatırımcıların, 26 Ağustos 2024’e kadar kapalı zarfla teklif sürecini tamamlaması gerekiyor.

Kayseri’deki iki fabrikada yaklaşık 1100 personelle üretim yapan HES Kablo, İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 91. sırada.

Türkiye’de geniş satış ağına sahip şirket, ağırlığı Avrupa’ya olmak üzere kablo ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştiriyor.

Okumaya devam et

GÜNCEL

GAZİANTEP’DE İFLAS DALGASI YAYILIYOR

Gaziantep’te 2024 yılının ilk 5 ayında 215 şirket, 83 şahıs kooperatifi ve 83 şahıs şirketi kepenk kapattı. Kapanan şirket sayısı, geçen yıla göre neredeyse iki katına çıkarak endişe verici bir tablo ortaya koydu.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bu dönemde kurulan şirket sayısı bir önceki yıla göre düşerken, kapanan şirketlerin sayısı %40 oranında arttı. İlk 5 ayda 1.084 şirket, 136 şahıs şirketi ve 8 kooperatif kuruldu. Ancak kapanan şirket sayısı kooperatiflerle birlikte 300’e ulaştı. Kapanışlardaki bu büyük artış, kentin ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

ACİL ÖNLEMLER ALINMALI

Gaziantep’teki bu gelişmeler, yerel ekonomi açısından ciddi bir tehlike işareti olarak değerlendiriliyor. Kurulan şirketlerin azalması ve kapananların hızla artması, iş dünyasında belirsizliklerin arttığını ortaya koyuyor. Ekonomik durumu yeniden gözden geçirmek ve sürdürülebilir çözümler üretmek için acil önlemler alınması gerektiği vurgulanıyor.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Mobbing’e uğradığını iddia ederek intihar eden çalışanla ilgili LC Waikiki açıklama yapıldı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Samsunun Çarşamba ilçesinde LC Waikiki mağazasında reyon yöneticisi olarak görev yapan Muhammed Yavuz, işyerinde mobbinge uğradığını öne sürerek yaşamına son vermişti. Yavuz bıraktığı e-postada “Bu bir intihar vakası değildir. cellatlığını E.Cnin yaptığı bir idam vakası” olarak nitelendirdiği ve bölge müdürünü ölümünden sorumlu tuttuğu belirtilmişti.

LC WAIKIKIDAN AÇIKLAMA GELDİ:

 

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.