Connect with us

BANKA HABERLERİ

DEPREM BÖLGESİNDE EKONOMİK FELAKETİN İLK BELGESİ ÇEK VERİLERİ OLDU

Erol TAŞDELEN, Deprem bölgesindeki Ekonomi hasarın tespiti için araştırmalarına devam ediyor. Daha önceki yazılarının devamı olarak Deprem Bölgesindeki 11 ildeki ödenen çek adet ve Hacim düşüşünü ele aldı. Ödenmeyen bölge çeklerinin tüm ülkeyi etkileyeceğini tahmin etmek ise zor değil. Zira, Bölge ekonomisi ve yarattığı katma değeri ekonominin %10’luk kısmına denk geliyor.

Yayınlanma:

|

6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş Depreminde yıkılan binalar ile fazlaca etkilenen 11 İl’de hasarın sadece maddi ve can kaybı ile kalmayacağını ekonomik olarak da ciddi hasar oluşacağını, bölgede Ticaretin olumsuz etkileneceğini depremin ilk günlerinde yazmıştım. Yine aynı tarihlerde bunun ilk belirtisinin bölgede ayda ortalama ödenen 30 milyar TL çeklerde gözükeceğini ve bu çeklerin önemli bir bölümünün ödenme şansının olmadığını tahmin edip yazmıştım. Keşke yanılmış olsaydım ama çekler ile ilgili Türkiye Bankalar Birliği (TBB)‘den gelen ilk veriler Ticaretteki hasarın tahminimizin üzerinde olduğunun ilk sinyallerini verdi. Bölgenin ekonomi büyüklüğünün kabaca ülke ekonomisinin %10’luk kısmının oluşturduğunu, bölgede ülke nüfusunun %15’inin yaşadığını hatırlatmak isterim.

Şubatta ödenen çek adeti %46 düştü

Depremden etkilenen 11 İl’de Ocak ayında 207.006 adet çek ödenmişti. Şubatta ödenen çek adeti ise %46 azalarak 112.189 adette düştü. %46 ortalama düşüş olurken bazı illerde durum daha vahim. Deprem merkezi olan ve en fazla etkilenen Kahramanmaraş’ta ödenen çek adeti  Ocak ayında 14.590 adet iken %72 kayıp ile Şubat’ta 4.153 adet düştü. Adıyaman’da 6.348 adet ödene çek %70 düşüşle 1.879 adete gerilerken; Hatay’da 22.012 adetten 7.327 adete ile %67 düşüş yaşandı. Malatya’da ise 11.953 adet çek %66 kayıp ile 3.556 adete düştü. Bölgenin sanayi şehirlerinden olan Gaziantep’te ise 38.327 adet çek %40 düşüş ile 22.970 adete geriledi. Bölgede en fazla adet çek yazan Adana ise 45.465 adetten %33 gerileme ile 30.429 adete düştü. Burada hatırlanması gereken bir nokta Depremin 6 Şubat’ta olduğu ve düşüşün Şubat ayının son üç hafta içinde yaşandığı düşünüldüğünde Mart ayında bu düşüşün daha da fazla olacağını tahmin etmek zor değil.

Ödenen çek hacminde 16 milyar lira düşüş oldu

Deprem bölgesi kapsamındaki 11 İl’de, 2022 yılının son üç ayında bölgede ödenen çek hacmi ortalama 30 milyar TL idi. 2023 Ocak ayında ise 37,3 milyar TL çek ödendi. Şubat ayında ise ödenen çek hacminde ortalama %42 kayıp ile 21,5 milyar TL’ye gerilediği görüldü. Bu Şubat ayındaki düşüşün 15,8 milyar TL olduğu anlamına geliyor ki yine ödemli bir kısmı Şubatın son üç haftasında olmuş durumda. Mart ayında düşüşün 20 milyar TL dolayında çıkması şaşırtıcı olmayacak. Çek hacminde en fazla düşüş Kahramanmaraş’ta oldu. Kahramanmaraş’ta Ocak ayında ödenen 2,3 milyar TL’lik çek hacmi %68 düşüş ile 729 milyon TL’ye geriledi. Hatay’da Ocak ayında ödenen çek tutarı 3,4 milyar TL iken Şubatta % 53 düşüş ile 1,6 milyar TL’ye geriledi. Bölgenin Sanayi Merkezlerinden olan ve en fazla çek hacmi yaratan Gaziantep ise 9,1 milyar TL’lik çek hacmi %38 kayıp ile 5,6 milyar TL’ye düştüğü görüldü.

Karşılıksız çekler yazılmıyor

9 Şubatta bölgede OHAL ilan edilip Mecliste onaylandı. Depremden sonra 6 ay boyunca icra-haciz davaları durduruldu. 11 Şubat’ta çıkan 120 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında çeklerin arkasının yazılması ve yasal işlemler de durduruldu. Bankaların çoğu şu anda bu şerhi çek arkasına düşerken bazı bankalar hala işlem yapmadan bu çekleri müşteriye iade ediyor ki ilerde hukuki hak aramada ciddi mağduriyet yaratıyorlar. Hatta çoğu banka hukuki düzenleme olmamasına rağmen 6-11 Şubat arası karşılıksız çekleri yazmadıkları gibi hesapta bulunan parayı da çek soran lehine bloke etmeden, çekleri işlem yapmadan iade ederek ek mağduriyetler yarattı. İlerde sorulan çeklerde hesapta olan parayı bloke etmeden çekleri iade eden bankalar mağdur ettikleri müşterilerin dava açması halinde doğacak maddi kaybı nasıl giderecekler merak ediyorum. Zira daha sonraki günlerde bu paralar başka çekler veya nakit olarak hesaplardan çekilmiş durumda. Tam bir iş bilmezlik örneği!

Çek ödemelerinde tedbir alınmadı

Bu nedenle daha önceki yazılarımızda Deprem bölgesinde ödenmeyen çeklerin domino etkisi yaparak Ülke Ticaretinin olumsuz etkileneceğini vereceği hasarın daha fazla olacağını belirtmiş; çözüm olarak da KGF Kredilerin bir kısmını  fatura da ibraz ederek bu çeklerin ödenmesi için kullanması gerektiğini belirtmiştik. Görünen o ki ekonomi kurmayları hızlı hareket edememiş buradaki hasarın  giderilmesinde de geç kamış durumdalar. Nisan ayının ilk haftası geçmesine rağmen bu yönde henüz bir düzenleme gelmiş değil. Kamu kaynaklı KGF ve Merkez Bankası Kredileri kaynakları bu bölge için kullanılacağı açıklanmasına rağmen sadece TBB çek verilerinden çıkan hasar bile fiiliyatta ciddi sorunlar yaşandığı ve geç kalındığının kanıtı niteliğinde. Çek ödemeler ile ilgili acil önlemler alınması gerektiği alınan ilk verilerde kendini gösteriyor. Ödenmeyen çekler çarpan etkisi ile ekonomiye iki üç kat hasar vereceğini söylemek kahinlik olmayacaktır. Üstelik bu bankaların kredileri durdurduğu zamana denk geldi. Bu hasardan bankalar da kendi payına düşeni alacak gibi; teminatta bulunan bu bölge çekleri ile baş başa kalmış durumdalar. Bazı bankalar bu bölge için niçin 10 milyar TL kaynak ayırdı şimdi anladınız mı?

Erol TAŞDELEN – Ekonomist, Bankacılık Uzmanı     www.bnakavitrini.com

************************************

MERAKLISINA EK OKUMALAR:

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİNİN BANKACILIK SEKTÖRÜNE ETKİLERİ – BankaVitrini

DEPREM BÖLGESİ ÇEK PANİĞİ, AYLIK 30 MİLYAR LİRALIK ÇEKLER NASIL ÖDENECEK? – BankaVitrini

TCMB, MALİYE BAKANLIĞI VE REEL PİYASADA SORUNLAR YUMAĞI – BankaVitrini

BANKA HABERLERİ

İsviçre bankası Pictet’e, vergi kaçırma cezası

İsviçre merkezli banka Pictet’in, Amerikalı vergi mükelleflerinin off-shore hesaplardaki varlık ve gelirlerini gizlemelerine yardımcı olduğu gerekçesiyle 123 milyon dolarlık ceza ödeyeceği bildirildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

İsviçre bankası Pictet‘e, Amerikalıların vergi kaçırmasına yardım ettiği için 123 milyon dolar ceza verildi.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, İsviçreli banka Pictet’in Amerikalı vergi mükellefleriyle off-shore hesaplardaki varlıkları ve gelirleri gizlemek için işbirliği yaptığını itiraf ettiği kaydedildi.

Açıklamada, bankanın İsviçre ve diğer yerlerdeki 1637 gizli banka hesabında 5,6 milyar doların üzerinde varlığı saklamak ve bu hesaplardan elde edilen geliri ABD Gelir İdaresinden (IRS) gizlemek için Amerikalı vergi mükellefleriyle işbirliği yaptığı aktarıldı.

İsviçre’de ve başka yerlerde söz konusu bankada hesabı olan Amerikalı vergi mükelleflerinin 2008 ile 2014 yılları arasında yaklaşık 50,6 milyon dolarlık vergi kaçırdığı belirtilen açıklamada, bankanın yapılan anlaşma doğrultusunda ABD Hazinesine yaklaşık 123 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, bankanın anlaşma kapsamında hizmetlerinin gelecekte vergi kaçakçılığı amacıyla kullanılmasına karşı koruma sağlamak amacıyla önlemler uygulayacağı ve soruşturmada yetkililerle işbirliği yapacağı da kaydedildi.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

TCMB net döviz pozisyonu son 1 ayda 10 milyar dolar iyileşme kaydetti

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalarda yılı tamamlamaya artık sayılı günler kala düşen hacmin de etkisi ile sert hareketler görülüyor. ABD’de her ayın ilk Cuması açıklanan resmî tarım dışı istihdam verisi öncesinde, dün açıklanan açık istihdam verisi (JOLTS raporu) Nisan 2021’den bu yana (son 2,5 yılın) en düşük düzeyinde sonuçlandı. FED’in öncelikli olarak ana görevi fiyat istikrarını sağlamak olsa da, istihdam ve büyüme cephesinden gelen verilere de pek âlâ dikkat ettiğini biliyoruz.

Bu minvalde, istihdam cephesinden gelen dünkü zayıf veriler ardından piyasaların amiral gemi olarak takip ettikleri risksiz faiz oranı olarak takip edilen Amerikan 10 yıllık devlet tahvil getirisi %4,16 seviyesine kadar gelerek son 3 ayın en düşük seviyesini test etti. Gözlerin bu bağlamda Cuma günü açıklanacak resmî istihdam verisini daha da dikkatli bir şekilde takip edeceğini düşünüyoruz. Eğer istihdam raporu da (tarım dışı sektörde manşet istihdam artışının 180bin kişi olmasını, işsizlik oranın ise %3,9 seviyesinde sabit kalması) beklentileri karşılayamazsa, 2024 yılına yönelik bu sabah itibariyle var olan 125 baz puan faiz indirim beklentisinin (ilk faiz indirimi %64 olasılıkla Mart’ta) iyice artacağını düşünüyoruz.

Faiz indirim beklentilerinin de değeri dolar ile ölçülen tüm enstrümanların değerini artıracağını not düşelim. Haftayı 2,070 dolar seviyesinde ve 3 kez test edilip kırılamayan önemli bir direnç seviyesinde kapatan altının ons fiyatı haftanın ilk iş günü özellikle sabah Asya seansında -sığ işlem saatlerinde- 2,135 dolar seviyesini test etmesi ardından büyük bir volatiliteye sahne olarak dün 2,010 dolar seviyesine kadar geriledi. Altında fiyatın konsolide olmasını bekleyerek tamam mı devam mı sorusunun da yakında cevap vereceğiz.

Daha geçen hafta 1,10 seviyesinin üzerine yükselen EURUSD paritesi, zayıf gelen enflasyon verileri ile yönünü aşağıya çevirmesi ardından dün 1,08 seviyesinin de altına geriledi. Siz değerli okurlarımız da bizim gibi neden altın ve EUR’nun ABD’den zayıf gelen veriler ve gerileyen dolar faizine rağmen yükselemediğini sorguladığınızı duyar gibiyim. Açıkcası, haber akışından bağımsız gelişen fiyat davranışını biz de tam olarak anlayamadık. Yılsonu ve düşün piyasa katılımının bir etkisi olabileceğini düşünmek istiyoruz. Öte yandan, uzun bir süredir dolar aleyhine gelişen rallide geride kalan direnişin parası bitcoin ise kulvar değiştirerek hafta başı 42,200 dolar seviyesindeki ilk hedefimize ulaşması ardından bu sabah da ikinci hedef seviyemiz olan 48,545 dolar seviyesine doğru hareketlenerek 44,500 dolar seviyesini test ettiğini görüyoruz.

Türkiye cephesinde ise göreceli sakin havanın egemen olduğunu söyleyebiliriz. Tahvil piyasasında son 2 günde Hazine’nin 3 ayrı başarılı geçen ihaleleri ardından 10 yıllık gösterge devlet tahvilinin bileşik faizi %27 seviyesinin altına geriledi. Yabancı alımının olduğu yönünde sinyallerin her geçen gün arttığını not edelim! USDTRY kuru kamu kontrollünde psikolojik 29 seviyesinin hemen altında işlem görürken, 4 Aralık verilerine göre, TCMB’nin kamu dövizleri ve swap yolu ile elde ettiği dövizler hariç bakılırsa net pozisyonunun eksi 55 milyar dolar ile son 9 ayın en iyi seviyesine geldiğini not edelim. Hatta son 1 ayda neredeyse 10 milyar dolar iyileşme görüyoruz. Hatırlatma yapmak gerekirse, net rezervlerin Haziran başı eksi 78 milyar ile en zayıf seviyeyi görülmüştü. Gelinen noktada gidilecek çok yer olsa da, TCMB’nin politikasını doğru yönde ilerlediğini görüyoruz. Bir noktada yabancı girişleri eğer artacaksa, işte o gelen dövizi TCMB’nin alacağını ve net rezervlerini güçlendireceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Bu nedenle de USDTRY kurunda düşüş bekleyenlere katılmıyoruz!

Dün ABD’de açıklanan açık iş pozisyonları verisinin beklentilerin altında kalması ancak güçlü hizmetler verisi ile birlikte FED’in para politikasını gevşetmeye başlasa bile ekonomide yumuşak iniş görüleceği beklentilerinin kuvvetlenmesi ile bu sabah Asya piyasalarında iyimser bir görünüm hâkim. Gösterge endeks Tokyo borsası, Japonya 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisinin %0,62 ile Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeyi görmesine de paralel %2’ye yakın artış kaydetti. Çin cephesinde ise, dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Çin’in kredi notu görünümünün durağandan negatife çevrildiğini açıklaması yatırımcı iştahının zayıf kalmasına neden oldu. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde bu sabah yükseliş eğilimli bir seyir var. Günün makro ekonomik veri takviminde, Euro bölgesi perakende satışlar ve  ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdam verileri dikkatli bir şekilde takip edileceğiz.

TCMB Net Döviz Pozisyonu

4 Aralık verilerine göre, TCMB’nin kamu dövizleri ve swap yolu ile elde ettiği dövizler hariç bakılırsa net pozisyonunun eksi 55 milyar dolar ile son 9 ayın en iyi seviyesine geldiğini not edelim. Hatta son 1 ayda neredeyse 10 milyar dolar iyileşme görüyoruz. Hatırlatma yapmak gerekirse, net rezervlerin Haziran başı eksi 78 milyar ile en zayıf seviyeyi görülmüştü. Gelinen noktada gidilecek çok yer olsa da, TCMB’nin politikasını doğru yönde ilerlediğini görüyoruz.

17018411668d186e4c18457a2bdde37c25ab70e6dc_1_1200.jpg

İktisatbank

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Akbank’tan “Uçtan Uca Dijital Teminat Mektubu” hizmeti

Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Çetin Düz, “Hedefimiz bu çalışmanın kapsamını daha da genişleterek iş dünyasına sunduğumuz kolaylık ve ayrıcalıkları daha da artırmak” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, mevcut gayrinakdi kredi limitine sahip olan müşterilerine yönelik dijital teminat mektubu hizmeti ile işlemlerinde hız ve kolaylık sağlıyor.

Akbank açıklamasına göre, bu yeni hizmet, Kamu İhale Kanunu (KİK) kapsamındaki elektronik teminat mektuplarını ve Gümrük Müdürlükleri ve Eximbank’a hitaben düzenlenen elektronik teminat mektuplarını Akbank Mobil uygulaması üzerinden uçtan uca dijital olarak oluşturmayı ve ilgili mercilere iletmeyi mümkün kılıyor.

Akbank Mobil uygulaması üzerinden sunulan bu özellik sayesinde müşteriler, şubeye gitmelerine gerek kalmadan işlemlerini her an, her yerden gerçekleştirebiliyor.

Bu yenilik, mevcut gayrinakdi kredi limitine sahip tüm Akbanklıların finansal işlemlerini daha verimli ve etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyor. Akbank Mobil uygulamasının kullanıcı dostu arayüzü sayesinde Akbanklılar, işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Çetin Düz, tüm hizmetlerinde müşteri ihtiyaçlarını önceliklendirdiklerini ifade ederek, ‘Müşterilerimizin hayatını kolaylaştırma vizyonumuza uygun olarak uçtan uca dijital teminat mektubumuzu müşterilerimizin hizmetine sunmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.’ açıklamasını yaptı.

Düz, ‘Yeni hizmetimiz kapsamında müşterilerimiz Exim, gümrük müdürlüğü ve kamu ihale kurumuna hitaben verilecek mektupları dakikalar içinde bulundukları yerden başvuru aşamasından, düzenlenme aşamasında kadar rahatlıkla tamamlayabilecekler. Hedefimiz bu çalışmanın kapsamını daha da genişleterek iş dünyasına sunduğumuz kolaylık ve ayrıcalıkları daha da artırmak. İş dünyasının pratik ve hızlı çözüm ihtiyaçlarına her alanda kolaylaştırıcı çözümler sunmaya devam edeceğiz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Elektronik teminat mektuplarında uçtan uca dijitalleşmenin müşterilerine hız, esneklik ve kolaylık avantajı sağladığını belirten Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, şunları kaydetti:

‘KOBİ’lerimizi desteklemek ve onlara hız kazandırmak için ürün ve hizmetlerimizi genişletmeye devam ediyoruz. Bu amaçla Akbank Mobil’den alınabilecek ürünlere bir yenisini ekledik. Mevcut gayrinakdi kredi limiti bulunan müşterilerimiz Akbank Mobil’i kullanarak Kamu İhale Kurumu, Gümrük Müdürlüğü ve Eximbank’a hitaben elektronik teminat mektubu alabiliyorlar. Üstelik bu işlemi şubeye hiç gitmelerine gerek kalmadan dakikalar içerisinde uçtan uca dijital olarak tamamlayabiliyorlar. Yeniliklerimizle işine hız, gücüne güç katmak isteyen tüm KOBİ’lerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.’

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.