Connect with us

BANKA HABERLERİ

DEPREM BÖLGESİNDE EKONOMİK FELAKETİN İLK BELGESİ ÇEK VERİLERİ OLDU

Erol TAŞDELEN, Deprem bölgesindeki Ekonomi hasarın tespiti için araştırmalarına devam ediyor. Daha önceki yazılarının devamı olarak Deprem Bölgesindeki 11 ildeki ödenen çek adet ve Hacim düşüşünü ele aldı. Ödenmeyen bölge çeklerinin tüm ülkeyi etkileyeceğini tahmin etmek ise zor değil. Zira, Bölge ekonomisi ve yarattığı katma değeri ekonominin %10’luk kısmına denk geliyor.

Yayınlanma:

|

6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş Depreminde yıkılan binalar ile fazlaca etkilenen 11 İl’de hasarın sadece maddi ve can kaybı ile kalmayacağını ekonomik olarak da ciddi hasar oluşacağını, bölgede Ticaretin olumsuz etkileneceğini depremin ilk günlerinde yazmıştım. Yine aynı tarihlerde bunun ilk belirtisinin bölgede ayda ortalama ödenen 30 milyar TL çeklerde gözükeceğini ve bu çeklerin önemli bir bölümünün ödenme şansının olmadığını tahmin edip yazmıştım. Keşke yanılmış olsaydım ama çekler ile ilgili Türkiye Bankalar Birliği (TBB)‘den gelen ilk veriler Ticaretteki hasarın tahminimizin üzerinde olduğunun ilk sinyallerini verdi. Bölgenin ekonomi büyüklüğünün kabaca ülke ekonomisinin %10’luk kısmının oluşturduğunu, bölgede ülke nüfusunun %15’inin yaşadığını hatırlatmak isterim.

Şubatta ödenen çek adeti %46 düştü

Depremden etkilenen 11 İl’de Ocak ayında 207.006 adet çek ödenmişti. Şubatta ödenen çek adeti ise %46 azalarak 112.189 adette düştü. %46 ortalama düşüş olurken bazı illerde durum daha vahim. Deprem merkezi olan ve en fazla etkilenen Kahramanmaraş’ta ödenen çek adeti  Ocak ayında 14.590 adet iken %72 kayıp ile Şubat’ta 4.153 adet düştü. Adıyaman’da 6.348 adet ödene çek %70 düşüşle 1.879 adete gerilerken; Hatay’da 22.012 adetten 7.327 adete ile %67 düşüş yaşandı. Malatya’da ise 11.953 adet çek %66 kayıp ile 3.556 adete düştü. Bölgenin sanayi şehirlerinden olan Gaziantep’te ise 38.327 adet çek %40 düşüş ile 22.970 adete geriledi. Bölgede en fazla adet çek yazan Adana ise 45.465 adetten %33 gerileme ile 30.429 adete düştü. Burada hatırlanması gereken bir nokta Depremin 6 Şubat’ta olduğu ve düşüşün Şubat ayının son üç hafta içinde yaşandığı düşünüldüğünde Mart ayında bu düşüşün daha da fazla olacağını tahmin etmek zor değil.

Ödenen çek hacminde 16 milyar lira düşüş oldu

Deprem bölgesi kapsamındaki 11 İl’de, 2022 yılının son üç ayında bölgede ödenen çek hacmi ortalama 30 milyar TL idi. 2023 Ocak ayında ise 37,3 milyar TL çek ödendi. Şubat ayında ise ödenen çek hacminde ortalama %42 kayıp ile 21,5 milyar TL’ye gerilediği görüldü. Bu Şubat ayındaki düşüşün 15,8 milyar TL olduğu anlamına geliyor ki yine ödemli bir kısmı Şubatın son üç haftasında olmuş durumda. Mart ayında düşüşün 20 milyar TL dolayında çıkması şaşırtıcı olmayacak. Çek hacminde en fazla düşüş Kahramanmaraş’ta oldu. Kahramanmaraş’ta Ocak ayında ödenen 2,3 milyar TL’lik çek hacmi %68 düşüş ile 729 milyon TL’ye geriledi. Hatay’da Ocak ayında ödenen çek tutarı 3,4 milyar TL iken Şubatta % 53 düşüş ile 1,6 milyar TL’ye geriledi. Bölgenin Sanayi Merkezlerinden olan ve en fazla çek hacmi yaratan Gaziantep ise 9,1 milyar TL’lik çek hacmi %38 kayıp ile 5,6 milyar TL’ye düştüğü görüldü.

Karşılıksız çekler yazılmıyor

9 Şubatta bölgede OHAL ilan edilip Mecliste onaylandı. Depremden sonra 6 ay boyunca icra-haciz davaları durduruldu. 11 Şubat’ta çıkan 120 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında çeklerin arkasının yazılması ve yasal işlemler de durduruldu. Bankaların çoğu şu anda bu şerhi çek arkasına düşerken bazı bankalar hala işlem yapmadan bu çekleri müşteriye iade ediyor ki ilerde hukuki hak aramada ciddi mağduriyet yaratıyorlar. Hatta çoğu banka hukuki düzenleme olmamasına rağmen 6-11 Şubat arası karşılıksız çekleri yazmadıkları gibi hesapta bulunan parayı da çek soran lehine bloke etmeden, çekleri işlem yapmadan iade ederek ek mağduriyetler yarattı. İlerde sorulan çeklerde hesapta olan parayı bloke etmeden çekleri iade eden bankalar mağdur ettikleri müşterilerin dava açması halinde doğacak maddi kaybı nasıl giderecekler merak ediyorum. Zira daha sonraki günlerde bu paralar başka çekler veya nakit olarak hesaplardan çekilmiş durumda. Tam bir iş bilmezlik örneği!

Çek ödemelerinde tedbir alınmadı

Bu nedenle daha önceki yazılarımızda Deprem bölgesinde ödenmeyen çeklerin domino etkisi yaparak Ülke Ticaretinin olumsuz etkileneceğini vereceği hasarın daha fazla olacağını belirtmiş; çözüm olarak da KGF Kredilerin bir kısmını  fatura da ibraz ederek bu çeklerin ödenmesi için kullanması gerektiğini belirtmiştik. Görünen o ki ekonomi kurmayları hızlı hareket edememiş buradaki hasarın  giderilmesinde de geç kamış durumdalar. Nisan ayının ilk haftası geçmesine rağmen bu yönde henüz bir düzenleme gelmiş değil. Kamu kaynaklı KGF ve Merkez Bankası Kredileri kaynakları bu bölge için kullanılacağı açıklanmasına rağmen sadece TBB çek verilerinden çıkan hasar bile fiiliyatta ciddi sorunlar yaşandığı ve geç kalındığının kanıtı niteliğinde. Çek ödemeler ile ilgili acil önlemler alınması gerektiği alınan ilk verilerde kendini gösteriyor. Ödenmeyen çekler çarpan etkisi ile ekonomiye iki üç kat hasar vereceğini söylemek kahinlik olmayacaktır. Üstelik bu bankaların kredileri durdurduğu zamana denk geldi. Bu hasardan bankalar da kendi payına düşeni alacak gibi; teminatta bulunan bu bölge çekleri ile baş başa kalmış durumdalar. Bazı bankalar bu bölge için niçin 10 milyar TL kaynak ayırdı şimdi anladınız mı?

Erol TAŞDELEN – Ekonomist, Bankacılık Uzmanı     www.bnakavitrini.com

************************************

MERAKLISINA EK OKUMALAR:

KAHRAMANMARAŞ DEPREMİNİN BANKACILIK SEKTÖRÜNE ETKİLERİ – BankaVitrini

DEPREM BÖLGESİ ÇEK PANİĞİ, AYLIK 30 MİLYAR LİRALIK ÇEKLER NASIL ÖDENECEK? – BankaVitrini

TCMB, MALİYE BAKANLIĞI VE REEL PİYASADA SORUNLAR YUMAĞI – BankaVitrini

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Artı beş yüz milyon dolar :)

Yayınlanma:

|

Yazan:

  • Bugün bültenimize sevindirici bir haber ile başlayalım. Her ne kadar bültenimizi takip eden kıymetli okurlarımız bu gelişmeleri her gün düzenli bir şekilde takip etse de, TCMB’nin 7 Haziran ile biten haftaya ait açıkladığı verilerine göre brüt döviz ve altın rezervleri 146,2 milyar dolar seviyesine ulaşarak rekor kırdı. Yaklaşık 4,5 yıl aradan sonra, TCMB’nin swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri ise 0,5 milyar dolar ile artıya geçerek eksi rezerv konusunu da rafa kaldırdı. Eğer vücudun altını kas ise, merkez bankasının da en önemli kasının altın ve dolar rezervleri olduğu ve bunun da yabancı yatırımcı için ne kadar önemli bir parametre olduğunu unutmamak gerekiyor.
  • TCMB’nin swap hâriç net döviz pozisyonu, yerel seçimler dönemini baz alırsak, ya da son 48 iş gününde 74,5 milyar dolar artış gösterdi. TCMB rekor süratte rezerv biriktirmeye devam ederken, yurtiçi yerleşiklerin parite ve kur etkisinden arındırılmamış seriye göre DTH’ları (döviz mevduatları) 1,8 milyar dolar daha gerileyerek 165,5 milyar dolar seviyesine indi. Böylelikle Mart sonu baz alınırsa, 11 haftada DTH cephesinde çözülme 20 milyar doları aştı. BDDK verisine göre, yine 7 Haziran ile biten haftada bir nevi yabancı para enstrümanı olan KKM 26,5 milyar TL daha azalırken, stok rakamın dolar karşılığı 65,2 milyar seviyesine geriledi. Mart sonuna göre KKM cephesinde de azalma 5,4 milyar oldu. Böylelikle YP mevduatın toplam mevduata oranı (KKM dâhil) %51 seviyesine gerileyerek son dört yılın dibine indi!

Resim

  • Yabancı yatırımcının ise hisse senedi portföyü 542 milyar dolar daha azaldı. Son dört haftada yabancı yatırımcının hisse senetlerinden çıkışı 1,3 milyar dolar olurken, borsanın da limoni havasını özetledi. Öte yandan yine 7 Haziran ile biten haftada, yabancının benzer miktarda DİBS de aldığını görüyoruz. Mart sonuna göre bakılırsa yabancının DİBS portföyü 8,1 milyar dolar artış kaydetti!
  • TL ve TL cinsi yatırım araçlarına ilgi artarken, dolarizasyon eğilimi azalırken, TCMB rezerv biriktirmeye devam ederken, USDTRY kuru ise 32,30 seviyesinin hemen altında dün de sakin bir eğilim kaydetti. TL referans faiz dünü %49,40 seviyesinde tamamlayarak son üç haftanın dibine geriledi. TL’nin piyasada yeniden bollaştığını not edelim. Türkiye’nin yabancı indinde risklerini yansıtan 5 yıl vadeli CDS risk primi 260 baz puan etrafında dar ve sakin bir seyir izlemeye devam ederken, “borsada karar günü” başlıklı hafta içi yazımızda da belirttiğimiz üzere, 10bin endeks seviyesinden zıplayan BIST100 endeksi dünkü günü %2,2 yükselişle 10,391 puan seviyesinden tamamladı. 10bin endeks seviyesinin altında olası bir kapanış durumunda zarar kes uygulayarak hisse senetlerinde özellikle de endeksi sürükleyen bankacılık hisselerinde pozisyon artırılabileceğini düşünüyoruz. Dünkü yükelişte ayrıca uzun bayram tatilinin getirdiği takas avantajı ve dün akşam saatlerinde Sn. Bakan Şimşek’in hisse senetlerine yönelik işlem vergisi konusunun ertelendiği yönünde açıklamasının da yer tuttuğunu düşünüyoruz.
  • MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin son günlerde sosyal medya paylaşımları ve açıklamalarıyla ülke siyasetine hareketlilik getirdiğini not etmemiz gerekiyor.
  • Bahçeli, 31 Mart seçimlerinden sonra gündeme gelen normalleşme tartışmalarına değinerek Sinan Ateş davasından bahsetti ve bu davanın Milliyetçi-Ülkücü Hareket’e yönelik bir itibar suikastına dönüştüğünü belirtti. Davanın 1 Temmuz 2024’teki duruşmasında MHP’nin hazır bulunacağını ve Türk yargısı önünde hesaplaşacaklarını söyledi.
  • Bahçeli, açıklamalarının devamında “Cumhur İttifakı dağılıyor mu” sorularını gündeme getirdi. MHP’nin, ülkenin ve milletin çıkarları için her türlü fedakarlığı göze alacağını belirterek, Ak Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın oluşmasının MHP’nin dileği olduğunu ifade etti. Cumhur İttifakı’ndaki sorumluluklarını yerine getireceklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vereceklerini de ekledi. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Bahçeli’nin açıklamalarına cevap vererek “Cumhur İttifakı kararlılıkla yoluna devam etmektedir” dedi.
  • Yurtdışı piyasalarda ise Çarşamba günü ABD’de açıklanan ve olumlu anlamda sürpriz yapan TÜFE enflasyonu ardından dün de ÜFE enflasyonunu sürpriz yaptı. Yıllık bazda çekirdek ÜFE artışı %2,3 artış kaydederken (beklenti %2,5) manşet ÜFE artışı da %2,5 beklentinin gerisinde kalarak %2,2 oldu. FED ne kadar laf kalabalığı yapsa da, piyasaların FED’den bu yıl 2 adet faiz indirimi talep etmelerini artık normal karşılıyoruz! ABD’de enflasyon verilerinin piyasaların arzuladığı şekilde açıklanması ve 10 yıllık gösterge ABD tahvil getirisinin %4,25 ile 2,5 ayın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen, faiz getirisi olmayan kıymetli madenler arzuladığımız performansı bir türlü kaydedemedi. Gümüşün ons fiyatı 29 dolar seviyesine kadar gerileyerek bizleri büyük ölçüde şaşırttı. Uzun bir süredir uzun pozisyon taşıdığımız gümüşte haftalık kapanışın peş peşe ikinci haftada da 30 doların altında olmasını zayıflık göstergesi olarak kabul ederek dün pozisyonlarımızdan kârla çıkma kararı aldık. Altın ise hâlen daha 2,300 dolar seviyesindeki desteğinde tutunmaya devam ettiğini not edelim.
  • ABD borsaları geceyi önemli sayılacak bir değişim kaydetmeden tamamlaması ardından bu sabah pasifiği diğer ucunda kararsız bir seyir görüyoruz. Japonya Merkez Bankası’nın bu sabah sonuçlanan olağan faiz toplantısında ultra düşük faiz oranlarını sabit tutmaya devam ettiğini lâkin devasa parasal teşvikten yavaş ama istikrarlı bir şekilde geri çekilerek büyük tahvil alımlarını azaltmaya başlamaya karar verdiğini görüyoruz. Yaralı aslan JPY, dolar başına 158 seviyesine yükselerek son altı haftanın en değersiz seviyesini test etti. Değersiz YEN’den destek alan gösterge endeks Tokyo borsası %0,7 yükselirken, diğer bölge borsalarında hafif de olsa kırmızılar gözümüze çarpıyor.
  • Piyasaların gündemi bugün çok da karışık görünmüyor. Küresel bazda çok sayıda merkez bankacının konuşması takip edilecek. Türkiye cephesinde TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi ön plana çıkıyor. Gözler ısınan siyasete çevrilirken, genel hatları ile piyasaların olumlu seyrini korumasını bekliyoruz. Herkese iyi bayramları dilerim.

*Menkul Kıymet İstatistikleri

Yabancının devlet tahvili âşkı devam ederken, hisse senetlerine yönelik küskünlüğü de son dört haftadır devam ediyor.

1718341011fab020b702c75482a08c6a305997ca1a_1_1200.jpg

*KKM

Dolarizasyonun önemli bir göstergesi olan KKM ve DTH’ın toplam mevduata oranı %51’e gerileyerek 4 yılın en düşük seviyesini gördü.

171834101249c6aac93ea30e733ebb9e4cbf31f876_2_1200.jpg

*DTH

TL’ye yönelik iştah devam ederken, DTH cephesinde çözülme devam ediyor: son 11 haftada 20 milyar doları aştı.

171834101244b5131c2b16fa7bdb1cde40ba6c0117_3_1200.jpg

*TCMB Brüt Döviz ve Altın Rezervleri

Tüm zamanların zirvesinde!

17183410131d76620998558e599c67018bd0ce2d6b_4_1200.jpg

*TCMB Net Döviz Rezervleri

Swap ve kamu dövizleri hâriç, TCMB’nin net rezervleri 4,5 yıl aradan sonra 0,5 milyar dolar seviyesine yükselerek artıya geçti.

1718341014f47259b54cbd6cf3c622dee13e507d8f_5_1200.jpg

*Yurtiçi bankalar ile yapılan swap işlemleri

TCMB rezerv biriktirdikçe, yurtiçi bankalar ile yapmış olduğu swap işlemlerini de azaltmaya devam ediyor.

1718341014e8c4e80624961dfd911f65ccdcee210d_6_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Banka hesaplarında köstebek kuşkusu

Son dönemde banka dolandırıcılığı giderek artmaya başladı. Öyle ki artık banka hesaplarınıza girip transfer dahi yapabiliyorlar. Peki, gizli hesaplara nasıl ulaşılıyor? Akıllara banka hesaplarında köstebek mi var sorusu geliyor. Detayları CNN TÜRK ekibinden Ceren Meriç, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık’a sordu.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Mağdurlar o kadar arttı ki artık akıllara bankalarda köstebek mi var sorusu geliyor, dolandırıcılar sizi bankanın müşteri hizmetleri görevlisi gibi arayıp sizden onay istiyor.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık konuyla ilgili, “Birçok bankanın mağduru söz konusu ‘acaba içeride köstebekler mi var, dolandırıcılarla ortak mı çalışıyor?’ sorusunu beraberinde getirmeye başladı. Özellikle vatandaşları ‘sigorta geri ödemeniz var bunu gerçekleştirmek için birkaç işleme onay vermeniz gerekir’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

İşte o onayı verdiğinizde iş işten geçmiş oluyor. Tüm banka hesap bilgileriniz ele geçiriliyor. “Aslında o onayı verdiğinizde sizin vadeli hesabınızdan vadesiz hesabınıza para transferi gerçekleşmiş oluyor bu durum ciddi mağduriyetlerle karşılaşmamıza neden oluyor. Birçok bankanın mağduru söz konusu, ister istemez akıllara acaba içeride köstebekler mi var sorusunu getirmeye başladı.”

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

GARANTİ BBVA 2,3 MİLYAR LİRALIK TAKİP DOSYALARINI SATTI

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye Garanti Bankası, tahsili geçikmiş alacak portföylerini sattığını açıkladı.

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, bankanın takipteki krediler portföyünde yer alan toplam 2 milyar 298 milyon liralık tahsili geçikmiş alacak portföyünü dört ayrı varlık yönetim şirketine 897,6 liraya sattığını belirtti.

Açıklamada;

“- 15.04.2024 tarihi itibarı ile toplam anapara ve akdi faiz bakiyesi 304.633.852,97 -TL olan; kredi kartı, destek kredisi, çek hesabı, taksitli kredi, kredili mevduat hesabı alacakları ile bunlara bağlı masraf hesabı ve diğer alacak türündeki tahsili gecikmiş alacakları faizleri ile birlikte, 116.100.000,00 -TL.ye Ortak Varlık Yönetim AŞ.ye,

– 24.04.2024 tarihi itibarı ile toplam anapara ve akdi faiz bakiyesi 261.655.365,01-TL. olan kredi kartı, destek kredisi, çek hesabı, taksitli kredi, kredili mevduat hesabı alacakları ile bunlara bağlı masraf hesabı ve diğer alacak türündeki tahsili gecikmiş alacakları faizleri ile birlikte, 110.600.000,00-TL.ye Ortak Varlık Yönetim AŞ.ye,

– 16.04.2024 tarihi itibarı ile toplam anapara ve akdi faiz bakiyesi 301.884.005,91-TL. olan kredi kartı, destek kredisi, çek hesabı, taksitli kredi, kredili mevduat hesabı alacakları ile bunlara bağlı masraf hesabı ve diğer alacak türündeki tahsili gecikmiş alacakları faizleri ile birlikte, 110.600.000,00-TL.ye Emir Varlık Yönetim AŞ.ye,

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.