Connect with us

SİGORTA

Zorunlu Deprem Sigortasında azami teminat tutarı 28 bin TL arttı

Yayınlanma:

|

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için yapı tarzı ayrılmaksızın verilebilecek azami teminat tutarı 240 bin TL’den 268 bin TL‘ye çıkarıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve Zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimat tebliğinde değişiklikler yapan tebliğe göre, sigorta bedelinin belirlenmesine esas metrekare bedelleri; betonarme yapılar için 1,134 TL’den 1,268 TL’ye, diğer yapılar için ise 782 TL’den 874 TL’ye çıkarıldı.

Tebliğe eklenen geçici maddelere göre, teminat başlangıç tarihi 1 Ocak- 31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki sigorta sözleşmeleri için tarife fiyatı üzerinden yüzde 10 oranında indirim uygulanması hüküm altına alındı.

Okumaya devam et

SİGORTA

“HASAR YÖNETİMİ” EĞİTİME BÜYÜK İLGİ

Yayınlanma:

|

Yazan:

Monopoli Sigorta’nın Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) ile hayata geçirdiği “Sigorta Sektöründe Risk Yönetim Danışmanlığı” eğitiminin ikincisi RS Otomotiv Grubu & KASIDER & Tur Assist & Met Teknik iş birliğiyle hayata geçti. Yoğun ilgi gören “Hasar Yönetimi” eğitimi hız kesmeden devam ediyor.

Monopoli Sigorta’nın Türkiye’de risk yönetim danışmanlığının geleceğinin tasarlanacağı yeni bir inisiyatif olarak kurduğu “Monopoli ile Değer Katanlar Platformu” etkinlikleri ikinci dönemi ile eğitimlerini sürdürüyor. “Sigorta Sektöründe Risk Yönetim Danışmanlığı” eğitim programının ardından Proje’nin ikinci modülünde “Hasar Yönetimi” konu başlığı altında özellikle oto sigortalarında etkin hasar yönetiminin ve hasar önleyici faktörlerinin neler olduğuna dair önemli bilgiler; RS Otomotiv Grubu & Tur Assist & Met Teknik’te çalışan tecrübeli kişiler tarafından katılımcılara teorik ve yerinde eğitim olarak aktarılıyor. Altı hafta hem online hem de yüz yüze verilen eğitim seminerleri, 13 Aralık tarihinde bitecek.

İkinci eğitimin gördüğü ilgiden çok mutlu olduklarını söyleyen Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk: “Sigortacılık sadece hasar olduğunda zararı tazmin eden nitelikte bir endüstri değil, riski önleyen, azaltan ve onu yöneten bir kurum olarak da görev yapıyor olduğundan, riskleri daha etkin yöneten sigorta profesyonelleri yaratacağımıza yürekten inanıyoruz. Bu eğitim de tamamlandığında sektöre kalifiye eleman kazandırıyor olmaktan gururluyuz” dedi.

Okumaya devam et

SİGORTA

DASK PRİMLERİ İKİYE KATLANDI

Yayınlanma:

|

Yazan:

Deprem sigortasında sağlanan teminat tutarının konut fiyatını karşılamama şikayetine karşılık, yeni düzenleme ile bu durumun ortadan kaldırılacağı belirtildi. Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre, birim metrekare maliyeti iki katına, yani 1.508 liradan, 3 bin 16’ya liraya çıkacak. Böylelikle teminat tutarı da değişecek…

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) adıyla bilinen zorunlu deprem sigortasının teminat tutarında değişiklik yapılacak.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberi…

“Ne zaman DASK’tan ve zorunlu deprem sigortasından bahsetsem, hem okuyuculardan hem de eşten dosttan, ‘DASK’ın teminatları artık çok düşük kaldı, ödenen tazminatla bırak evi, kümes bile yapılmaz’ eleştirileri alıyorum.

Özellikle son aylarda bu eleştirilerin dozu gittikçe de arttı. Tüketici haksız mı? Değil. Konut fiyatlarının, inşaat maliyetlerinin ikiye, hatta üçe katlandığı; sene başında 700 bin liralık konutun değerinin bugün bir buçuk, iki milyon liraya çıktığı bir ortamda, zorunlu deprem sigortasının sunduğu teminat yetersiz kalıyor. Ama bu durum değişiyor.

TEMİNAT 620 BİN TL’YE ÇIKIYOR

DASK’ta neler değişeceğine geçmeden önce, tüketicilerin şikâyetine neden olan mevcut durumdan çok kısa bahsedeyim. DASK, metrekare birim maliyetlerine göre konutun yeniden inşa bedelini ödüyor. Bugün için DASK’ın belirlediği, -daha doğrusu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın belirlediği- metrekare birim maliyeti 1.508 lira. Buna göre konutunuz 100 metrekare ise DASK’ın vereceği teminat tutarı 150 bin 800 lira. Bunun için de ödeyeceğiniz prim yıllık 354 lira. DASK’ın vereceği en yüksek teminat tutarı ise 320 bin lira ki, bu da 212 metre kare konutlar için verilen teminat tutarıdır. Hal böyle olunca da bugün en düşük konutun fiyatının bir-iki milyon olduğu bir ortamda DASK’ın vereceği en yüksek teminat tutarı olan 320 bin lira bile vatandaşa düşük geliyor.

Okumaya devam et

SİGORTA

Sessiz İstifa İyi Bir Fikir mi?

Yayınlanma:

|

Yazan:

“Vazgeçmek ile stratejik geri çekilmek arasında bir fark vardır. Bu farkı bilin.” Bryant McGill

Sessiz istifa (Quiet Quitting) kavramı, 24 yaşındaki Zaid Khan tarafından paylaşılan bir tiktok videosunda geçmesi üzerine viral olan bir kavram.

📌Bu yaklaşım, gerçekten işi bırakmaktan çok iş başında iken minumum seviyede çalışarak, yapılması gerekenler dışında hiçbir şey yapmamayı ve hızlıca özel hayata geçiş yapmaya olanak sağlayarak bu alanı korumaya yardımcı olan bir nevi güç tasarrufu olarak ele alınıyor.

📌2022’nin ortalarında popülerlik kazanan sessiz istifa, 2021’in başlarında birçok çalışanın daha iyi fırsatlar aramak için gönüllü olarak işini bıraktığında ortaya çıkan “Büyük İstifa” ile benzetilse de aynı şey değil. Sessiz istifa hareketine katılan çalışanlar işlerini bırakmazlar; iş yerinde daha fazlasına gitmeden sadece kendilerinden isteneni yaparlar.

Peki İyi Bir Fikir Mi?
İnsanlar işi her şeyin üstünde tutmaya başladığında ve kişisel yaşamları ile kariyerleri arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başladığında sessiz istifa, yaşamlarına bir miktar denge getirmek için geçici bir mola olabilir. İşin hayat olmadığını, hayatın sadece küçük bir parçası olduğunu görmelerine yardımcı olabilir. Sessiz istifanın sunabileceklerinden bazıları ise:

📍Artık koşuşturma kültürü zihniyetine abone olmamak,
📍Yazılı olmayan beklentileri yerine getirmekle yükümlü olmamak,
📍Hastayken bile çalışmak için baskı hissetmemek,
📍Sınırları belirlemek ve ek iş almamak,
📍Ailece vakit geçirmek, tatiller yapabilmek,
📍Sadece işe değil, özel hayatına da vakit ayırabilmektir.

Ancak sessiz istifa, kişinin durumunun gerçekliğini çözmez, uzun vadeli bir çözüm değildir, sonu geciktirir.

Sessiz istifa, herhangi bir çalışanın son istifa kararını vermesinden çok önce gelir. Sessiz istifa fenomeninde çalışanlar, istifanın nihai düşüşünden önce 3 klasik aşamadan geçer:

📍Duygusal Aşama: İnsanlar duygusal varlıklardır, iş yerinde uzmanlıklarının ve deneyimlerinin artık değer görmediğini hisseden çalışanlar genellikle duygusal düşüşe geçer. Bu aşamada kafaları karışır ve kalmayı istemekle devam etmeye karar vermek arasında içsel bir çatışma yaşar.

📍Zihinsel Aşama: Çalışanlar, çalışmalarına aktif olarak katkıda bulunmaya devam eder ancak zihinsel olarak artık koşuşturma kültürüne bağlı değiller. İş stresinden kaçınmak için bilinçli bir çaba vardır. Çalışanlar, mevcut organizasyonla olan bağlılıklarından artık zevk almadıkları gerçeğini içselleştirmişlerdir.

📍Fizyolojik Aşama: Bu tüm aşamaların en görünür olanıdır; çalışanların rahatsızlıklarını ve devam etme isteksizliklerini açıkça ifade ettikleri yerdir. İşyeri dışındaki seçenekleri aktif olarak araştırdıklarını kabul etmekten artık çekinmezler.

Bir lider veya yönetici iseniz, trendi görmezden gelmemek, çalışanlarınızla yakın çalışmak ve sizden sessizce vazgeçmelerini önlemek için gerekli değişiklikleri yapmak önemli kazanımlar olacaktır.

-tomorrow-

“Büyük istifa”dan sonra “sessiz istifa” – BankaVitrini

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.