Connect with us

GÜNCEL

Yeşil Devrim’e yatırım: Bankacılık sektörü ve iklim krizi

Yayınlanma:

|

Dünya genelinde çok sayıda ülke, iklim konferansı COP-26’da belirlenen Net Sıfır Emisyon hedefine ulaşmaya çalışırken, bankacılık sektörü bu konuda ne yapıyor? The Exchange, büyük bankaların Yeşil Devrim’e nasıl yatırım yaptığını araştırdı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre gezegenimizi saran iklim krizi için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Sene başında düzenlenen son iklim konferansında BM, bu krizi aşma hususunda karşılaştığımız kilit zorlukları masaya yatırdı, şirketlere önlemlerini alması için yapılan uyarıları tekrarladı: “Ya şimdi ya asla”.

İklim krizi ile mücadelede en kritik 10 yılın içindeyiz. Küresel sıcaklık artışının 2 santigrat dereceyle sınırlandırılması hedefine ulaşılması için, küresel emisyonların 2030 yılına kadar yaklaşık yüzde 43 oranında azaltılması gerekiyor.

BM’ye göre küresel ekonominin tüm sektörlerinde, seri ve yoğun bir şekilde emisyon azaltımlarıyla küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlamak da imkansız değil.

Emisyonların azaltımı konusunda çaba sarf eden sektörlerden biri de uluslararası finans toplumu. “Para her zaman konuşur” ve Yeşil Devrim’in etkili olabilmesi için de büyük yatırımlar olmazsa olmaz.

BM İklim Eylemi Üst Düzey Şampiyonu ve Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü Mahmoud Mohieldin, BM’nin bankacılık açısından iklim hedeflerini nasıl tutturmayı planladığını euronews’e anlattı.

“Temel olarak katalizör rolünü üstlenmiş durumdayız ve iklim eylem planlarının çeşitli çalışma alanlarında uygulanmasına, adapte edilmesine ve uyarlanmasına yardımcı oluyoruz. Yeni fikirler üretiyoruz, finansmanlara ve ortaklıklara odaklanıyoruz. İyi bir iş yapıp yapmadığımızı değerlendirebilmek içinse söz konusu kurumların icraatlarını kamuoyula paylaşmaya ve şeffaf olmaya gayret ediyoruz”.

AFP
Rüzgar türbinleri – AFP

Günlük bankacılık

Sürdürülebilirliğe yönelim tüm sektörlere yayılmış durumda, banka sektörünün önde gelenleri de BM’nin hedefleri doğrultusunda hazırlanan projeleri hayata geçiriyor.

Ülke ekonomisini daha sürdürülebilir hale getirmek için hükümetin 75 milyar Dolar taahhütte bulunduğu Katar’da, Katar Uluslararası İslam Bankası Risk Yönetimi Şefi Mohammed Azem Hamad ile görüştük.

Hamad’a göre “Bankacılıkta sürdürülebilirlikten bahsediyorsak, sürdürülebilirliğin 3 temel direğini de hesaba kattığımız stratejik planlama ve uygulamalardan ve ticari eylemlerinden de bahsetmemiz gerekiyor. Bu temeller: Çevre, Sosyal ve Yönetim”.

Euronews
Katar Uluslararası İslam Bankası Risk Yönetimi Şefi Mohammed Azem Hamad – Euronews

Hamad, Katar 2030 Ulusal Vizyonu’nun yanı sıra BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve Katar borsasının sürdürülebilirlik önlemleri ile uyumlu bir strateji izlediklerini aktarıyor.

Bankacılık için yeşile yatırım avantajları

Daha yeşil bir gelecek inşa etmenin dışında, bankacılık sektörünün sürdürülebilirliği benimsemesinin ne gibi avantajları olabilir?

Soruyu, Sheffield Hallam Üniversitesi’nde iklim alanında çalışmalar yürüten Caroline Linhares yanıtlıyor:

“Faydalarından biri meşru olarak algılanmaktır. Örneğin, müşterilerin ve işletmelerin fonları olduğunu biliyoruz ve bunlar değere dayalı yatırımlar kapsamında yeşil yatırım alanları arıyor. ‘Çevreye karşı sorumlu olarak algılanma’ olgusu oluştu, bu yüzden bu yatırımcılara bu seçenekleri sunmak zorundalar”.

Kâr, bankacılar için başlıca motivasyon nedeni. Sürdürülebilir iş eylemlerine geçen işletmelerin kâr hacmini arttırması ve yeni yatırımlara kapı aralaması kuvvetle muhtemel.

Sheffield Hallam Üniversitesi’nden John Grant da bu noktaya değiniyor: “İşletmelerin kâr oranlarını artırması için klasik fırsatlardan biri de verimliliği artırmaktır. Pazarınızı genişletebilir, ürününüze değer katabilir ve yaptığınız tüm şeylerde verimliliği arttırabilirsiniz”.

AFP
Güneş panelleri – AFP

“Muazzam bir değişim gerekiyor”

Küresel finans sistemi, daha sürdürülebilir geleceğin inşaasında, sessizce ancak önemli adımlar atan bir sektör. Yeşile yatırımın avantajlarını göz önünde tutan bankacılar, emisyonları azaltmayı hedefleyen projelere yöneliyor. BM İklim Eylemi Üst Düzey Şampiyonları da bu sektörün BM’nin iklim hedefleriyle uyumlu ilerlemesini sağlıyor. Ancak BM, iklim felaketini önlemek için hala muazzam bir değişimin gerekli olduğunun altını çiziyor.

euronews

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Citi: Yapay zekâ bankacılık sektöründe birçok kişiyi işinden edecek

ABD’nin büyük bankalarından Citigroup yayımladığı bir raporda, yapay zekânın finans alanındaki işleri diğer sektörlere göre daha fazla etkileyeceğini belirtti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Citigroup Inc., yapay zekanın bankacılık sektöründe diğer sektörlere kıyasla daha fazla iş pozisyonunu etkileyeceğini ve birçok kişiyi işinden edeceğini açıkladı. Banka, çarşamba günü yapay zekâ ile ilgili yayımladığı yeni raporda, bankacılıktaki işlerin yaklaşık yüzde 54’ünün otomatikleştirilme potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti.

Citigroup’un Baş Teknoloji Sorumlusu David Griffiths, yeni rapora eşlik eden bir açıklamada, üretken yapay zekânın “bankacılık sektöründe devrim yaratma ve karlılığı artırma potansiyeline sahip olduğunu” söyledi. Griffiths açıklamasında, “Citi’nin ve çalışanlarımızın gücünü artırmak için yapay zekâyı güvenli ve sorumlu bir şekilde uygulamaya odaklandık.” ifadelerini kullandı.

Yapay zeka küresel ekonomiyi nasıl etkileyecek? - Sözcü

Dünyanın en büyük bankaları, çalışanların üretkenliğini artırmalarına ve maliyetleri düşürmelerine yardımcı olacağı vaadiyle, geçen yıl yavaş yavaş yapay zekâyla ilgili daha fazla deneme yapmaya başladı. Örneğin Citigroup, 40 bin kodlayıcısını farklı yapay zekâ teknolojilerini deneme yeteneğiyle donatacağını duyurdu. JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon ise, teknolojinin işverenlerin haftalık çalışma süresini sadece 3,5 güne indirmesine olanak sağlayacağına inandığını açıkladı. Öte yandan, Deutsche Bank AG, müşteri portföylerini, ING Groep NV ise borcunu ödemeyen müşterilerini yapay zekâ ile tarıyor.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Şişe/kutu başına 25 kuruş ödenecek

Hem vatandaş hem devlet hem çevrenin kazanacağı depozito iade dönemi başlıyor, 0.1 ile 3 litre hacme sahip tek kullanımlık ambalajlar geri dönüşecek. Şişe-kutu başına 25 kuruş ödenecek. Bu paralar alışverişte kullanabilecek

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) tarafından yönetilen “Depozito Yönetim Sistemi” çalışmalarında sona gelindi. Ulusal çapta 2025’te devreye alınması planlanan depozito iade sistemiyle 0.1 litre ile 3 litre hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı; alkolsüz içecek, içme kaynak suları, doğal mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecek, enerji, sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve içilebilir süt ürünlerinin ambalajları geri dönüşecek. 

5000 İADE MAKİNESİ 

Bakanlık, ilk etapta 5 bin noktada iade sistemi kurmayı planlarken, makineler için kurulum noktaları tespitleri de sürüyor. Belediyeler, Millet Bahçeleri ve üniversitelerden başlamak üzere; zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoran ve kafeteryalar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlar uygulamaya dahil edilecek. Vatandaşa iade ettiği her bir şişe/kutu için 25 kuruş depozito ödenecek. Depozito bedeli, bakanlığa bağlı Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın altyapısı üzerinden açılacak “e-cüzdan” hesabında toplanacak. Vatandaş biriken paralarını alışverişlerde kullanılabilecek.

Şişe/kutu başına 25 kuruş ödenecek

‘SIFIR ATIK’LA 59.9 MİLYON TON KAZANIM

Çevre Bakan-lığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ve küresel bir çevre hareketine dönüşen “Sıfır Atık” projesi kapsamında 2017’den bugüne kadar 59.9 milyon ton atık ekonomiye kazandırıldı. Geri dönüşümle 185 milyar lira kazanç sağlandı. 498 milyon ağaç kesilmekten kurtarılırken, 5,9 milyon ton sera gazı salımı önlendi.

Meltem Güneş

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

KAY SÜT İflas etti! Garanti Bankası icradan satışını istedi…

Tarihi süt devi Kay Süt iflas etti! Balıkesir’deki fabrika 16 Temmuz’da icradan satışa çıkıyor. 34 bin 432 metrekare alan üzerine kurulu tesis için 668 milyon TL bedel belirlendi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

1970’lerde Temelleri Atılan Bir Dev

Kurucusu Kemal Ayhan’ın vefatı sonrası Ankara merkezli Yıldızlar SSS Holding’e geçen Kay Süt, son yıllarda mali zorluklar yaşıyordu. Bu durum, şirketi konkordato talep etmeye ve  Balıkesir’deki fabrikasının icradan satışa çıkarılmasına kadar götürdü.

668 Milyon TL Bedelle İhaleye Çıkıyor

Alacaklı konumundaki Garanti Bankası’nın talebi ile Mar Tüketim Maddeleri AŞ’ye ait görünen Kay  Süt fabrikası için  Balıkesir 4. İcra Müdürlüğü tarafından 668 milyon TL bedel belirlendi. 34 bin 432 metrekarelik alan üzerine kurulu tesisin icradan satış ihalesi ise 16 Temmuz günü yapılacak.

Balıkesir'in süt devi İFLAS etti.. 50 yıllık firmanın fabrikası icradan satılacak..! - Ege Gündem Gazetesi

Kay  Süt’ün Geleceği Belirsiz

Kay Süt’ün iflası ve fabrikasının satışa çıkması,  süt ürünleri sektöründe önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. İhalenin sonucunda tesisin yeni sahibi kim olacak ve Kay Süt markasının geleceği ne yönde şekillenecek merak konusu.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.