Connect with us

BANKA HABERLERİ

GERÇEK KİŞİLERDE DOLARİZASYON %60’LARI GEÇTİ!

Yayınlanma:

|

Ekonomi yönetimi faizsiz ortamda değeri düşürülen TL’nin Üretin, İhracat, Büyüme, İstihdam getireceğini iddia ederken kendini ekonomist olarak tanıtan hiç ekonomi ile alakası olmadığı 5-6 cümle sonra anlaşılan medya yüzleri ise halkı değersiz liranın ne kadar faydalı olduğunu TV’lerde anlatmaya devam ediyor.  Tam bir “Hisseli Harikalar Kumpanyası” içindeyiz. Bu kadar çok ekonomi ile ilgisi olmayan cümleleri ekonomi adına dillendirilmesini başka ülkelerde duyamazsınız. Türk ekonomi tarihi bu günlerde ekonomi adına saçmalayanların söylediklerini, yazdıklarını, krize katkılarını ayrı konu başlığı altında inceleyecektir.

Faize itiraz edenler ile faizleri geçmişte yükseltenler aynı kişiler aslında. “Faiz o kadar kötü idi ise 2018’de %24’lere kadar niçin yükseltmek zorunda kaldınız” diye sorarlar adama. Ya da elinizde yetki var bir gece karar alın faizleri %0 yaptık dersiniz olur biter. Demek ki söylenenler ile gerçek hayatta uyuşmayan bir şeyler var.

Güven gitti Dolarizasyon başladı

Yastık altında, kasalarda ne kadar döviz var, tahmin dışında bilemiyoruz ama Banka hesaplarında üç kesimin mevduatı var.  Vatandaş, Ticari İşletmeler, Kamu Kurumları. Ticari İşletmeler Döviz kredisi kullanan, ithalat ürün girdisi olan Sanayiciler, İthal ürün satan işletmelerin, Dış Ticaret yapan firmaların döviz bulundurması normal; ihtiyacına göre zorunlu da. Kısaca, Ticari işletmeler de iş gereği döviz tutuyor. Kamu Kurumlarının toplam Döviz Mevduat içindeki payı düşük. Demek ki dolarizasyonda Vatandaşın elinde ne kadar döviz var o belirleyici; ona bakmamız lazım. Çok değil 2015 başında Gerçek Kişilerin yani Vatandaşın Banka mevduatlarının sadece % 37,2’si Döviz Mevduat Hesaplarında bulunurken 19 Kasım 2021 itibarıyla % 60,6’luk mevduat döviz olarak tutulmaya başladı.

Vatandaşın Bankalardaki mevduatının USD karşılığı toplam 267,2 milyar USD; bunun 162 milyar USD’lık kısmı döviz olarak duruyor. Dolarizasyonda sorunda burada zaten. “Kur yükselir Vatandaş TL’ye döner” teorisi çökmüş durumda. Değer kaybeden TL’ye kimsenin yüzüne bakmadığı gibi dolarizasyonunu giderek arttığı görülüyor. Vatandaş ilk defa piyasayı ters köşe yaptı. Geçmiş krizlerde dayak yiye yiye vatandaş da öğrendi. Çaresizlik insanlara çözüm dayatıyor. Vatandaş dolarizasyon felan anlamaz parasının değerini koruma derdine düştü aslında. Mahfi Eğilmez hocamız da bu iki veriyi grafiğe döktüğünde zaten fotoğraf çok net ortaya çıktı.

Kripto parada Avrupa ülkeleri içinde 1. dünyada 4. sırada yer almamızı kumar düşkünlüğü olarak açıklayamayız. Vatandaş belli ki parasının değerini koruma peşine düştü. Zaruri ihtiyaç olan araç ikinci elde yatırıma dönüştü. İhtiyaç kredisi diye 2020 yılında dağıtılan krediyi alan döviz bürosuna kuyumcuya koştu! Neden acaba? Bir yerden başlanacak ise o da “Halka Güven vermek” için adımlar atılmalı derim. Güven ortamı yaratmadan dolarizasyonun önüne geçilemeyeceğini yaşayarak öğreniyoruz.

Dolarizasyon bankalarda da sıkıntı yaratıyor

Dolarizasyon sürecini yönetirken Bankalar da ciddi sıkıntı yaşıyor. Vatandaş dövize döndükçe TL kaynak dengesizliği de bankalarda kendini gösteriyor. Mevduat faiz oranları bazı bankalarda niçin düşmüyor anladınız değil mi? Bankalar için zor süreç. Bankaların dengeyi tutturmak için Ticari işlemlerden yapılan Türev ve Kambiyo Zararları 2021 üçüncü çeyrekte 37,8 milyar liraya ulaştı. Çoğu bankanın yurt dışından döviz olarak Sendikasyon kredisi alıp çoğunu TL kredi olarak iç piyasada verdiğini ve Sendikasyonları döviz olarak geri ödeyeceğini düşündüğümüzde ne kadar risk aldıkları ortada. Önceden 2-3 kurumdan alınan Sendikasyon kredileri 25-30 ülkede 40-45 kurumdan zor denkleştiriliyor. Bankalar bunu tabi “yoğun talep geldi” diye yansıtıyor açıklamalarında, yersen! Bir arkadaşınızdan borç almışsınız onu ödemek için 30 arkadaşınızdan borç dilenip denkleştirmenin neresi başarı! Borç çeviren CEO’lar başarı primi alıyor. Bankanın Borsa değeri dolar bazında erimiş gitmiş ama CEO’lar hala başarı hikayeleri anlatmaya çalışılıyor. Benim ölçüm milyarlarca dolar Sendikasyon kredilerini dakikalar içinde bulabilen dönemlerdir. Gerisi hikaye! Ülkenin ekonomik durumu vs. hikaye anlatmayın bana. Binlerce bankacıyı Persformans yalanı ile işten atan CEO’lardan hiçbiri onurluca davranıp “benim performansım düştü” diye istifa etmiyor! Kendileri kusursuz ekip kötü! Hangi sektörlere zamanında krediye boğduysanız, o sektörlerde birlikte boğuluyorsunuz benim gördüğüm. Örnek mi : İstanbul’da kaç AVM bankalara geçti? Çoğunu otopark olması yakındır! En azından bazı bankaların otopark giderleri azalacak, iyi tarafından bakalım.

Erol TAŞDELEN – Ekonomist www.bankavitrini.com

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.