Connect with us

BANKA HABERLERİ

Bankaların “TAZMİNAT OYUNU” YARGITAY bozacak

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, 5 yılı süre çalışıp da Kıdemi bulunan ve işçi alacakları ödenmemiş işçinin haklarından vaz geçerek istifa ederek işi kendiliğinden bırakmasını hayatın olağan akışına aykırı buldu.

Yayınlanma:

|

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, 5 yılı süre çalışıp da Kıdemi bulunan ve işçi alacakları ödenmemiş işçinin haklarından vaz geçerek istifa ederek işi kendiliğinden bırakmasını hayatın olağan akışına aykırı buldu.

Hikaye tanıdık. Onların hiç sesi çıkmadı. Kurbanlık koyunlar gibi hesap kesim / ikna odalarına alındılar. Kurumuna o kadar bağlı idiler ki bir gün kapı önüne konulabilecekleri çoğunun aklından bile geçmemişti. Üstelik, korumasızlardı. Ne haklarını biliyorlardı ne de ön hazırlık yapabilecek zamanları vardı. Dinlediler dinlediler. O şok ile nelere imza attıklarını bile inceleme fırsatı olmadı çoğunun.

Son günlerde bu hikayeleri Banka sektöründe sık duyar olduk. Yerlisi, yabancısı, Körfez sermayelisi, Turuncusu, mavisi, yeşili renkler birbirine girmiş ne fark eder. Bankaların personel yaklaşımı ortaktı. Personel maliyetli ve bir an önce kurtulması gereken bir yedek parça idi.

Böyle bankaları Kutsayanlardan olmadık, olmayız da

Bu davranış karşısında bizi asıl yaralayan bu tür davranış sergileyen bazı yayıncı ve medya soytarıların bu davranışı KUTSAMASI oldu. “Kutsama” öyle böyle değildi. Dinledikçe midem bulandı resmen. Bankaların bu davranışını “DELİKANLICA çıkıp bunu yaptılar” demeleri mi üzülelim; “TAKTİR EDİLMESİ gereken bir davranış” olarak ilan edilmesine mi yanalım; “Güzel Gelişme Güzel Gelime” diye  Eşeği beyaza boyayıp Koyun diye millete satmaya çalışan soytarılara mı üzülelim bilemedik.

Eşit işe eşit Tazminat vermeyi bile beceremediler

Bu konuda bankalar o kadar ahlaksız davranıyor ki, istifa ettirip Tazminatı peşin ödeyeceklerini söylüyorlar . Tazminat mı ödeyeceksin o zaman eşit işi, eşit süreye eşit Tazminat öde. Onu bile yapamadılar. Aynı süre içinde aynı pozisyonda çalışanlar bile farklı Tazminat aldı. Bazılarına 7 maaş, bazılarına 10 maaş dendi. Si0izn direncinize ve ikili ilişkinize göre tarife uygulandı. Yetmedi örneğin bazılarına ek 1 yıl sigorta verildi, bazılarına verilmedi. Ne kadar Etik iş ilişkisi değil mi?

İçimiz rahat Vicdanımızı paraya kiraya vermedik

Neyse ki bizler hala içimizdeki İlahi nefes olan  VİCDANIMIZI, AKLIMIZI, YÜREĞİMİZİ kimseye kiraya vermedik; kimseye satmadık da tepki gösterebildik. Karşınıza www.bankavitrini.com olarak çıkabildik. Noktayı koyduğumuz yerden ayağa kalkıp sil baştan yeniden başlıyoruz.

Bizleri, yazdıklarımızı yakından takip eden bankacılar için bu yazılanlar yabancı değil. Bu özetten sonra konumuza dönelim. Bankalar satın aldıkları medyayı da arkasına aldıklarını sanıp ellerini ovuşturarak işi ne kadar kolay hallettiklerini düşünüyorlar ama bir konuyu unuttular :  HUKUK – ADALET ! Bu ülkede Adalet belki geç işler ama er ya da geç hak yerini bulur, kimse merak etmesin. Bugün yapılan Hukuk dışı uygulamaların zamanı gelinde Hukuk önünde hesabı sorulur. “Personeli tekmeyi vurduk kapı önüne koyduk” diye el ovuşturan, bunun için başarı primleri alan kendini bankacı sananların aslında hiçbir şey olmadıklarını yargı gösterecek onlara. Yeter ki yargıyı harekete geçirecek bir irade olsun. Çalışma Bakanlığı BDDK er ya da geç bu işe kayıtsız kalmayıp el atmak zorunda kalacak. O cam kulelerdeki abi / ablalardan yaptıkları haksızlıkları ahirete havale etmeyip bu dünyada Hukuk karşısında hesabı sorulacak günü beklesinler.

EMSAL KARAR MI AL SANA EMSAL KARAR

İşten İSTİFA BASKISI ile atılanlar ilerde lazım olacak bol bol belge ve delil toplayın: SİZE BASKI YAPILARAK ETTİRİLEN İSTİFALARIN HİÇBİR HÜKMÜ KALMAYACAK BİR GÜN.

Örnek kararlar var ;

Yargıtay, 5 yılı süre çalışıp da Kıdemi bulunan ve işçi alacakları ödenmemiş işçinin haklarından vaz geçerek istifa ederek işi kendiliğinden bırakmasını hayatın olağan akışına aykırı buldu.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesinin 22.09.2016 tarihli 2015/4910 esas; 2016/14695 sayılı kararda;

Davacı, “davalı iş yerinde çalışırken iş akdinin işveren tarafından haksız olarak feshedildiğinden bahisle kıdem ve ihbar tazminatı ile bazı işçilik alacaklarının hüküm altına alınmasını talep etmiştir”.

Davalı işveren, “Davacının  ( çalışanın ) ailevi nedenlerden dolayı istifa ettiğini, kıdem ve ihbar tazminatı talep etmediğini, dava açıldıktan sonra davacının banka hesabına ………. TL yatırılarak tüm alacaklarının ödendiğini, hiçbir alacağının olmadığını savunarak davanın reddini talep etmiştir”.

Davada, İŞ AKDİNİN KİM TARAFINDAN FESHEDİLDİĞİ tartışma konusu olmuştur. İşçi, “İŞ AKDİNİN İŞVEREN TARAFINDAN HAKSIZ YERE FESHEDİLDİĞİNİ” ileri sürerken, İşveren ise, “İŞÇİNİN İSTİFA ETTİĞİNİ” ileri sürmüştür.

Mahkeme; “… iş yerinde 5 yılı aşkın kıdemi bulunan ve işçilik alacakları ödenmemiş işçinin haklarından vazgeçerek işi kendiliğinden bırakması HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN DEĞİDİR” sonucuna varmıştır.

Bu tür örnek karalar çok. Bugün tereyağından kıl çeker gibi İSTİFA ETTİRİLEREK işten çıkaranlar fazla sevinmesin. Mahkeme size soracak 2020 yılında bankanızdan kaç kişi ayrıldı kaç kişi İSTİFA etti.  Siz şimdiden ayrılanların %90’nının İSTİFA şeklinde nasıl oluyor da ayrıldığının savunmasını hazırlamaya başlayın bence. Ortada tam bir soytarılar kumpanyası var. Buna Vicdanı olan da seyirci kalamaz DEVLET de. Bankalar istifa ettirerek çıkardıkları personelin maaşını ödeyemeyecek hale gelmiş ise bilelim iş TMSF’ye kadar gider.

Erol TAŞDELEN – Ekonomist, 25 yıllık banka emekçisi

[email protected]

BANKA HABERLERİ

Ziraat Bankası Bankacılık Okulu yeni eğitim dönemine başladı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar: “27 dönemde 3 bin 60 bankacıyı yetiştiren okulumuz, kapılarını bu yıl da 165 genç arkadaşımıza açtı” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, 27 dönemde 3 bin 60 bankacının Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan mezun olduğunu ve bu yıl 165 kişinin eğitim alacağını bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu yeni eğitim dönemi açılışı, Ziraat Bankası’nın Ankara Ulus’ta bulunan Tarihi Genel Müdürlük Binası’nda Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Ünüvar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çakar, bankacılık okulunun finans eğitimi noktasında ulusal ve uluslararası alanda tanınan ve tercih edilen bir eğitim markası olma vizyonuyla kurulduğunu kaydetti.

27 dönemde 3 bin 60 bankacının yetiştiğine dikkati çeken Çakar, 2024 döneminde 165 kişinin eğitim göreceğini ifade etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar ise yetişmiş insan gücünün önemine vurgu yaparak ‘Biz burada yetişen arkadaşlarımızın milletimize ve devletimize ister kamuda olsun ister sektörün farklı alanlarında olsun hizmet edeceğine inanıyoruz.’ dedi.

Açıklamada aktarılanlara göre, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan bugüne kadar ulusal ve uluslararası arenada birçok başarılı bankacı ve ekonomist mezun oldu.

Titiz bir çalışma neticesinde adaylar, sektördeki gelişmelerle her yıl yenilenen müfredat doğrultusunda eğitim görüyor.

Sağlanan eğitim programında, Mesleki Eğitimler, Koçluk, Pekiştirme ve İşbaşında Eğitim Uygulamaları yer alıyor. Okuldan mezun olan öğrenciler, Ankara Üniversitesi ile yapılan işbirliği kapsamında yüksek lisans diplomasına da sahip oluyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’ye Euromoney’den 2 ayrı ödül

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi, Euromoney tarafından verilen ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka‘ ve ‘Sektör lideri yerel banka‘ ödüllerini kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyaca ünlü bankacılık ve finans dergilerinden olan Euromoney tarafından düzenlenen ‘dış ticaret finansmanı’ kategorisinde yapılan müşteri araştırmasında Yapı Kredi, Türkiye’de üst üste onuncu kez “sektör lideri” seçildi.

İki yıldır ‘En iyi servis sağlayan banka’ kategorisinde de lider olan banka, bu yıl ilk defa Central & Eastern Europe bölgesinde de ‘Sektör lideri yerel banka’ unvanına sahip oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bankanın kurulduğu günden bu yana Türkiye ekonomisini desteklediğini ve toplumun her alanında değer yaratmak amacıyla sınırları kaldıran çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘Yapı Kredi olarak, müşterilerimize kaliteli hizmet sunmak daima odak noktamızda bulunuyor. Bu nedenle hizmette sınır tanımayan anlayışımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına durmaksızın çalışıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Kurum olarak, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerle sektörde güçlü bir konumda olduklarını ve başarılarının, müşteri odaklı çalışmalarının uluslararası alanlarda tescillenmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Erdoğan, ‘Son olarak, Euromoney tarafından ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka’ ve ‘Sektör lideri yerel banka’ ödüllerine layık görülmek bu çalışmalarımızın somut birer örneği. Sektördeki liderlik misyonumuz ile ülkemiz ekonomisine ve firmalarımıza en iyi hizmeti sağlamak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Dövizle ödeme yasağında esneme

Tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımladı.

Yapılan düzenleme ile dövizle ödeme yasağının uygulanma esasları yeniden düzenlendi.

Buna göre, tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu kaldırıldı.

Dövizle ödeme yapılabilecek alanlar;

  • Döviz cinsinden kıymetli evraklar
  • 19/4/2022 tarihinden önce düzenlenmiş faturalar
  • Borsada döviz cinsinden gerçekleştirilen kıymetli maden alım-satım işlemleri
  • Dış Ticaret Sermaye Şirketleri üzerinden gerçekleştirilecek ihracatlar
  • Antrepolar ve geçici depolama alanlarının ödeme yükümlülükleri
  • Serbest ticaret bölgesinde faaliyet gösteren firmaların mal teslimi

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.