Connect with us

BANKA HABERLERİ

BDDK KARARINI FIRSATA ÇEVİREN BANKA : “ROTATİF KREDİLER %50” DEDİ

Yayınlanma:

|

Cuma Günü ve Pazar akşamı yayınlanan BDDK “TL KREDİ KISITLAMASI” kararından sonra bankaların nasıl bir yol izleyeceği ve nasıl davranacağı merak konusu olmuştur. Gün içinde nasıl davranacağını bilmeyen ve aksiyon planı hazırlamamış olan GARANTİ BBVA, YAPI KREDİ, QNB FİNANSBANK, TEB gibi bankaların Şubeleri Ticari kredi kullanım talep eden firmalara olumlu cevap veremedi.

KAMU BANKALARINDAN EN HAZIRLIKLISI ZİRAAT BANKASI İDİ

Ziraat Bankası TL ödemeleri için Ticari kredi kullanıma onay vererek Kamu bankaları içinde güne en hazırlıklı banka olarak kendini gösterdi. Diğer Kamu Bankaları’ndaki belirsizlik ise gün boyu sürdü ve şubeler müşterilerine net cevap veremediler.

KATILIM BANKALARI HAZIRLIKLI İDİ

Katılım Bankaları içinde ana banka konumda olan Kuveyt Türk güne hazırlıklı başladı ve BDDK’nın kararını müşterilere iş kesici olarak yansıtmadan hizmet verdi. Diğer Katılım Bankaları da müşterilerine sorun çıkarmadan Ticari Kredi kullandırmaya devam etti. Katılım Bankaları diğer bankalara göre günü başarılı bir şekilde yöneten bankalardan oldular.

YERLİ BÜYÜK BANKA BDDK KARARINI FIRSATA ÇEVİRDİ : % 50 faiz

Yerli sermayeli büyük banka BDDK Kararını müşterilerden Taahhütname alarak çözerken ana rakiplerinin müşterilere cevap verememesini de fırsata çevirerek Rotatif /BCH Ticari kredilerde müşterilere %50‘lerde fiyatlama ile kullandırım yaptı. Müşterilerde yüksek oran rahatsızlık yaratırken diğer banka şubelerinin fiyatlama yapamaması ve şubelerin “Genel Müdürlükten aksiyon planı bekliyoruz, ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz” şeklinde cevap almaları sonucu %50 gibi yüksek faiz ile kredi kullanmak zorunda kaldı. Günü fırsata çevirip “fahiş faiz oranı” uygulayan ve %50’lerden kredi kullandıran bankaya BDDK’nın ne gibi denetim ve yaptırım uygulayacağı ise önümüzdeki günlerde netleşmiş olacak. Zira, %50 fiyatlanan Rotatif krediler diğer rakiplere göre nerede ise iki kat yüksek anlamına geliyor.

İŞBANK MÜŞTERİ ODAKLI ÇALIŞMANIN FARKINI GÖSTERDİ

Büyük Bankalar içinde İŞBANK güne en hazırlıklı banka oldu. Banka müşterilerden gelen talepleri manuel değerlendirerek BDDK kriterlerine uyan firmalara Ticari Kredi kullandırmaya devam ettiği gibi ana rakiplerinden Yerli Özel banka gibi fırsatçılık yapmadı ve %27-29 arasında fiyatlama ile krediler kullandırarak, sadece iyi gün değil kötü günde de müşterilerinin yanında olduğunu hissettiren bankalardan oldu.

Özel bankalar içinde DENİZBANK güne iyi hazırlık yapan bankalardan oldu ve müşterilerine sorun çıkarmadığı gibi makul sayılabilecek %28-32’lerde Rotatif fiyatlama yaparak Ticari Kredi kullandırım yaptı.

KREDİ VERMEYEN BANKALAR BDDK’YI SUÇLADI

Ticari Kredi kullandırım yapmayan bankalar ORTAK TAVRI Genel Müdürlükten kullandırım ile ilgili bilgi gelmediğini müşterilerine söylerken; Genel Müdürlük birimlerinin de BDDK’dan Tebliğ gelmediği için şubeleri bilgilendiremedikleri yönünde şubelere bilgi verildiği yönünde müşterilere açıklamalar yapıldı. Aslında BDDK Basın Duyurusu ile işleyişin ve kuralların 26.06.2022 – Pazar akşamı duyurmasına rağmen görünen o ki BDDK duyurusunun başlığı BASIN AÇIKLAMASI şeklinde olunca bankalar kendi üzerlerine alınmamış ve tebliğ olarak kabul etmemiş ve bekle gör modunda çalışmaya başlamışlar.

Firma bilançolarında 3’er aylık dönemsellik olmasına rağmen içlerinde bir kamu bankasının da olduğu bazı bankalar firmalardan aylık bilanço verileri; Bağımsız Denetim Raporu talebi istediği yönünde şikayetler BDDK’ya da yansımış durumda.

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.